Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Erfurt

Erfurt

Erfurt
Herb
Herb miastaMapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Turyngia
Powierzchnia269,17 km²
Populacja (31.12.2008)
- liczba ludności
- gęstość

203 333
755 osób/km²
Położenie 50°59' N
011°02' E
BurmistrzAndreas Bausewein ( SPD )
Tablice rejestracyjneEF
Strona internetowa miasta
Katedra i kościół św. Seweryna w Erfurcie
Widok miasta z 1525.
...oraz z 1900.
Krämerbrücke.
Plac Katedralny.

Erfurt ( pol. hist. Jarobród) – miasto na prawach powiatu położone w centralnej części Niemiec , stolica Turyngii , licząca prawie 200 000 mieszkańców. Największe miasto landu, siedziba Federalnego Sądu Pracy , dwóch wyższych uczelni (w tym założony w 1392 Uniwersytet) oraz katolickiej diecezji erfurckiej. Duży ośrodek przemysłowy, handlowy i ogrodniczy (hodowla bobu ), siedziba targów. Krajowy port lotniczy założony w 1956. Ośrodek telewizji dla dzieci ( KI.KA ).

Erfurt jest miastem o długiej historii. Założone w 742 miasto było związane z arcybiskupami Moguncji . W XIII - XVII w. był wolnym miastem, a następnie jednym z najważniejszych ośrodków elektoratu mogunckiego, zaś w latach 1806-1814 stolicą Księstwa Erfurckiego podległemu I Cesarstwu . Pomimo burzliwych dziejów Erfurt zachował liczne zabytki; ponad 20 kościołów w tym górującymi nad miastem katedrą i stojącym obok kościołem św. Seweryna, dawne klasztory most Kramerbrücke i liczna zabudowa o konstrukcji szkieletowej .

Spis treści

Historia

Średniowiecze

Pierwsza pisemna wzmianka o Erfurcie pochodzi z 742 , kiedy pojawia się nazwa "Erphesfurt". W średniowieczu Erfurt leżał na ważnym szlaku handlowym niedaleko brodu na rzece Gera. Od X wieku w mieście panowali arcybiskupi Moguncji . W XII w. Erfurt przeżywa swój rozwój. Wzniesiono klasztor Benedyktynów na wzgórzu Petersberg, rozpoczęto budowę katedry, ponadto powstała osada wokół kościoła Szkockiego (Schottenkirche). W 1168 miasto otoczono kamiennymi obwarowaniami. Wzmiankowany w 1177 drewniany most Krämerbrücke zastąpiono w 1323 obecnym kamiennym. W 1243 władzę nad Erfurtem przejęła rada miejska; udało się skupić w swym ręku niemal wszystkie prawa, choć urząd biskupi wciąż podlegał Moguncji . XIV wiek to okres prosperity gospodarczej miasta. Miasto posiadało rozległe majątki ziemskie, w XIV w. do Erfurtu należały 82 wsie. W 1331 Erfurt otrzymał status miasta cesarskiego, nadał go ówczesny władca Ludwik IV Bawarski . Wraz z czterema innymi miastami: Gotha , Tennstedt, Arnstadt i Langensalza był centrum wytwórczym i handlowym barwnika indygo uzyskiwanym z urzetu . Ponadto handel (m.in. solą) i rzemiosło tworzyły ówczesną gospodarkę miasta. W wyniku Czarnej śmierci która rozprzestrzeniła się w Erfurcie w latach 1350-1351 zmarło ponad 12 tys. mieszkańców. Silna pozycja gospodarcza i szybki rozwój demograficzny ludności spowodował, iż w XV w. liczba ludności miasta wyniosła ok. 20 000 mieszkańców. Miasto stało się wówczas wielkim ośrodkiem kulturalnym i artystycznym. W klasztorze Dominikanów działał Johannes Eckhart 1392 rada miejska założyła Uniwersytet Erfurcki, (zlikwidowany w 1816) powstało wiele kościołów a wraz z tym liczne dzieła malarstwa i rzeźby. Erfurt był miastem wielonarodowym; oprócz Niemców zamieszkiwali tu Szkoci, Turcy oraz Żydzi. W XV w. Erfurt liczył 25 parafii, 15 klasztorów i 10 kaplic.

Nowożytność

Epoka humanizmu W latach 1501-1511 w erfurckim klasztorze augustianów przebywał Marcin Luter jako mnich tego zakonu; studiował tu początkowo na wydziale nauk wyzwolonych, które ukończył w styczniu 1505 jako magister filozofii , a następnie kontynuował je od 20 maja, na wydziale prawa. W 1522 matematyk Adam Ries opublikował drugą swoją pracę o arytmetyce. Odkrył nowy system liczb i obliczeń. W okresie wojny trzydziestoletniej w latach 1631-1635 miasto okupowały wojska szwedzkie. W 1664 urząd miasta przejął arcybiskup moguncki Johann Philipp von Schönborn, co oznaczało koniec niezależności miasta, do czasów napoleońskich miasto było pod egidą arcybiskupstwa-elektoratu Moguncji. 21 października 1736 wielki pożar miasta zniszczył 188 domów w rejonie pomiędzy katedrą, ratuszem i kościołem dominikanów. Na XVIII wiek przypada rozwój gospodarki ogrodniczej. Radny miasta Christian Reichart w okolicach Erfurtu (obecnie dzielnica Haage) założył nowoczesny ogród. W 1754 w Erfurcie powstała Akademia Nauk Stosowanych. W 1795 powstała fabryka obuwia. Chemik, aptekarz, profesor erfurckiego uniwersytetu Johann Bartholomäus Trommsdorff założył w mieście pierwszy w Niemczech Instytut Chemii i Farmacji.

XIX i XX wiek

W 1802 miasto zostało włączone do Prus . Na wzgórzu Petersberg w miejsce dawnego klasztoru benedyktynów powstała cytadela . Podczas wojen napoleońskich, w latach 1806-1815 miasto wchodziło w skład I Cesarstwa , założono niewielkie Księstwo Erfurckie (Fürstentum Erfurt) istniejące do 1814. W 1808 odbył się tutaj zjazd erfurcki, na którym spotkali się cesarz Napoleon Bonaparte i car Aleksander I Romanow . Po kongresie wiedeńskim miasto przyznano Prusom i weszło ono w skład prowincji Saksonia. W 1873 wyburzono mury miejskie. W latach 1869-1875 powstała nowa siedziba rady miejskiej. Na II poł. XIX w. przypadła industrializacja miasta, rozwinął się m.in. przemysł kolejowy (fabryka Christiana Hagana produkująca parowozy i kotły parowe). W 1883 ruszył w mieście pierwszy tramwaj konny (w 1894 zelektryfikowano tramwaje). Podczas kongresu SPD w Erfurcie, który miał miejsce w dniach 14 października - 20 października 1891 zatwierdzono Program Erfurcki w którym zawarto postulaty m.in. 8-godzinnego dnia pracy i powszechnego prawa wyborczego . W 1906 liczba mieszkańców osiągnęła 100 000. W 1931 oddano do użytku Stadion Centralny (Steirgerwald).

Pod koniec II wojny światowej , 12 kwietnia 1945, zniszczony przez naloty dywanowe Erfurt (zginęło 1392 mieszkańców, ponad 500 budynków zostało całkowicie zniszczonych) został zajęty przez wojska Trzeciej Armii Stanów Zjednoczonych, którymi dowodził generał George Patton . 3 lipca, miasto opuścił garnizon wojsk amerykańskich, a w ich miejsce zajęła Armia Czerwona , od 1949 do 1990 Erfurt należał do Niemieckiej Republiki Demokratycznej . W 1949 otwarto nowy teatr, rok później przeniesiono z Weimaru do Erfurtu urząd landu Turyngii. W 1957 otwarto ogród zoologiczny, w 1958 port lotniczy. W hotelu „Erfurter Hof“ doszło w 1970 do spotkania ówczesnego premiera NRD Williego Stopha z kanclerzem RFN Willym Brandtem . W 1988 władze Erfurtu uznały Moguncję miastem partnerskim.

Czasy najnowsze

Po zjednoczeniu Niemiec , Erfurt stał się 10 stycznia 1991 stolicą kraju związkowego Turyngia . W 1994 zapadła decyzja o reaktywacji uniwersytetu. W 1999 przeniesiono z Kassel do Erfurtu siedzibę niemieckiego Federalnego Sądu Pracy . Dwa lata później otwarto nowoczesną halę sportową (Gunda-Niemann-Stirnemann-Halle, od imienia znanej niemieckiej panczenistki ), zaś w 2003 teatr.

Zabytki

"Wizytówką" Erfurtu są dwa stojące obok siebie i górujące nad otaczającym miastem kościoły Katedra (Mariendom) i Kościół św. Seweryna (Severikirche). Zamykają one od zachodu Plac Katedralny. Katedra NMP znana jest od VIII wieku w obecnej postaci zawiera pozostałości kościoła romańskiego (dawny westwerk ). Monumentalne prezbiterium jest gotyckie z XIV natomiast halowy korpus nawowy z XV stulecia. Do wnętrza prowadzi gotycka kruchta, której zewnętrzne portale zdobią przedstawienia Apostołów oraz Panien Mądrych i Panien Głupich. Wewnątrz m.in. romański świecznik zw. Wolframem, gotyckie stalle, nagrobek rodziny von Gleichen, tryptyk Marii z Jednorożcem. Okna prezbiterium zachowały niemal w całości komplet XIV-wiecznych witraży. Sąsiadujący z katedrą kościół Św. Seweryna jest monumentalną pięcionawową halą, wewnątrz mieści m.in. gotycki nagrobek patrona kościoła, późnogotycki, alabastrowy relief Św. Michał zwyciężający bestię, barokowe organy i ołtarz główny.

Unikalnym zabytkiem jest pochodzący z XIV wieku Krämerbrücke, most łączący brzegi rzeki Gery, na którym znajdują się budynki mieszkalne, w większości o konstrukcji szkieletowej. Został zbudowany w 1325, a pierwotnie po jego obu stronach stały dwa kościoły, z których do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden - Św. Idziego.

W Erfurcie znajduje się także, klasztor augustianów (Augustinerkloster), w którym w latach 1505–1511 mieszkał jako mnich Marcin Luter. W mieście urodzili się między innymi kuzyn Jana Sebastiana Bacha , Johann Bernhard Bach , socjolog Max Weber i wokalistka Yvonne Catterfeld . Wewnątrz m.in. gotycki tryptyk z XV wieku i zespół gotyckich witraży. Cennymi dziełami XIV-wiecznej architektury zakonów mendykanckich są dwa bliźniacze kościoły: dominikanów (Predigerkirche) i franciszkanów (Barfußerkirche). Pierwszy z nich zachował liczne elementy rzeźby architektonicznej i cenny, gotycki wystrój, m.in. obraz przedstawiający Kalwarię, figurę Madonny z Dzieciątkiem, zespół witraży. W klasztorze, którego część się zachowała mieszkał teolog, filozof i mistyk Mistrz Eckhart . Zbombardowany podczas II wojny światowej kościół Franciszkanów jest w stanie częściowej ruiny. Prezbiterium odbudowano mieszczą się w nim m.in. zespół gotyckich witraży, dwa tryptyki - ołtarza głównego i ołtarza cechu farbiarzy, zespół XIV wiecznych płyt nagrobnych.

Sport

Miasta partnerskie

Galeria

Źródła

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, ss. 45, 46. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Erfurt":

Uniwersytet ...

1505 ...

1970 ...

1507 ...

1978 ...

Turyngia ...

1945 ...

Cyzjojan ...

Erfurt ErfurtHerbHerb miastaMapa Państwo   Niemcy Kraj związkowy Turyngia Powierzchnia269,17 km² Populacja (31.12.2008)- liczba ludności - gęstość 203 333755 osób/km² Położenie 50°59' N 011°02' E BurmistrzAndreas Bausewein ...

Wyścig Pokoju ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Erfurt":

171. Wycieczka do Niemiec (plansza 21) e height=380 width=770 > Der Egapark in Erfurt hat die Fläche von 36 Hektar. Das Parkgelände liegt im Südwesten ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie