Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ein Gedi

Ein Gedi

Na mapach: 31°27'31″N 35°23'20″E / 31.45861, 35.38889

Ein Gedi
עין גדי
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Południowy
Położenie31°27'31'' N
35°23'20'' E
Wysokość-300 m n.p.m.
Ludność ( 2006 )
•  liczba ludności

589
Położenie na mapie kraju

Ein Gedi
עין גדי
Strona internetowa kibucu
Galeria zdjęć w

Ein Gedi (wł. En-Gedi lub Engaddi; hebr. עין גדי; pol. Źródła Koźlęcia) – kibuc położony w samorządzie regionu Tamar , w Dystrykcie Południowym , w Izraelu .

Leży na zachodnim brzegiem Morza Martwego , przy drodze nr 90 ( Ejlat - Kiryat Szmona ), w odległości 37 km na południowy wschód od Jerozolimy , 13 km na północ od twierdzy Masada , 31 km na południe od Qumran i 35 km na północ od Ein Bokek .

Położenie Ein Gedi w depresji wokół Morza Martwego sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej, palm, drzew balsamowych i różnorakich owoców, co sprawia, że Ein Gedi wyróżnia się jako bujna oaza na tle wyjątkowo jałowej Pustyni Judzkiej . Wokół kibucu rozciąga się Park Narodowy Ein Gedi .

Spis treści

Historia

Czasy biblijne

Według Biblii Ein Gedi było miastem położonym na terytorium pokolenia Judy ( Joz 15:62; 1Sm 24:1). Precyzyjnie miasto to na ogół utożsamia się z Tall Dżurn (Tel Goren), leżące w pobliżu dzisiejszej osady Ein Gedi[1]. Sulamitka nawiązała do urodzajności tych okolic, mówiąc o Gronem henny (...) w winnicach Engaddi ( PnP 1:14, BT).

Ein Gedi było także idealną kryjówką dla Dawida w czasie, gdy ścigał go król Saul , prawdopodobnie była nią Jaskinia Umm Katafa w Wadi Chareitun[2][3]. Biblia wspomina o w miejscach niedostępnych Engaddi. W Ein-Gedi Saul wszedł do jaskini, w której najdalszej części ukrywał się Dawid. Dawid zbliżył się do Saula i odciął skraj jego szaty, jemu darował życie, gdyż nawet nie dopuszczał myśli, żeby skrzywdzić króla, bo jest pomazańcem Jahwe . Prawdopodobnie pod wpływem tych przeżyć Dawid ułożył Psalmy 57 i 142 , na co wskazują ich nagłówki ( 1Sm 24 rozdział).

W czasach króla Jehoszafata zjednoczone wojska Ammonu , Moabu i górzystego regionu Seir wyruszyły przeciwko Judzie i dotarły do "Chasason-Tamar, to jest w Engaddi ( 2Kn 2:2). Również w wizji proroka Ezechiela dotyczącej przepowiedziano, że rybacy będą stać od Engaddi aż do En-Eglaim" ( Eze 47:8-10).

Według Flawiusza w Ein Gedi rosły "najpiękniejsze palmy"[4]. Na obszarze pomiędzy Ein Gedi a Qumran przypuszczalnie od połowy II w. p.n.e. do 68 mieszkali Esseńczycy .

Czasy współczesne

W kwietniu 1849 amerykański podróżnik, kapitan William Lynch odkrył na nowo oazę En Gedi – nazwał ją Źródłem Jerzego Waszyngtona.

W 1949 mieścił się tutaj izraelski posterunek wojskowy. W latach 50. XX wieku założono kibuc, potem rezerwat przyrody, ogród botaniczny i park narodowy. W latach 80. i 90. XX wieku powstały kompleksy bungalowów i hotel (En Gedi Country Hotel) oraz schronisko młodzieżowe.

Gospodarka

W 1997 kibuc otworzył rozlewnię wód mineralnych , jednak głównym źródłem dochodów jest turystyka.

Współczesny kibuc jest komfortowym uzdrowiskiem , w którym wykorzystuje się źródła z wodami siarczanymi . Turyści są dowożeni nad brzeg Morza Martwego małym pociągiem.

Międzynarodowy Ogród Botaniczny

Międzynarodowy Ogród Botaniczny Ein Gedi.

W 1994 utworzono ogród botaniczny , który został uznany jako "międzynarodowy". Położony jest on na obszarze 10 ha z unikatową roślinnością pochodzącą z różnych regionów całego świata – np. bambusy , baobaby oraz kolekcja 30 palm z różnych części świata[5]

Park Narodowy Starożytności

W odległości około 1 km na północ od kibucu znajduje się Park Narodowy Starożytne Ein Gedi tzw. Nahal Arugot, z pozostałościami zabytkowej synagogi z okresu Bizancjum .

Na początku XX wieku w okolicach starożytnego portu Ein Gedi, odnaleziono dwie drewniane dobrze zakonserwowane kotwice . Jedna ma przypuszczalnie 2500 lat i jest zatem najstarszą kotwicą odkrytą w rejonie Morza Martwego[6], druga ma około 2000 lat. Obecnie można je oglądać w Jerozolimskim Muzeum Izraelskim. Pod koniec 2002 archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odkryli w rezerwacie Ein Gedi małą jaskinię, w której ukrywali się powstańcy żydowscy Bar Kochby z 132 roku n.e. wraz z dwoma papirusami , 11 monet oraz metalowe groty strzelnicze[7].

Park Narodowy Ein Gedi

Założony w 1972 w północnej części oazy na powierzchni 25 km². Tutejszy mikroklimat sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej, m.in: palm, drzew balsamowych i różnorakich drzew owocowych. W północnej części parku znajduje się malowniczy, pustynny kanion Nahal Dawid, w którym jest wodospad Dawida ze studnią Dawida, Jaskinia Kochanków, a także wodospad Sulamitki.

Przypisy

  1. Wnikliwe poznawanie Pism tom 1, str.203
  2. Jamieson-Fausset-Brown Bible Commentary
  3. Strażnica 1.11.89 str. 16
  4. Józef Flawiusz Dawne dzieje Izraela, IX, I, 2
  5. Rocznik Akademii Rolniczej w Poznaniu 2000 str.96
  6. Przebudźcie się! Zakonserwowane w solance, styczeń 2008 str. 27
  7. znak.org.pl

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ein Gedi":

Flins ...

Wojna libańska ...

John Fitzgerald Kennedy ...

Lise Meitner ...

Sonderaktion Krakau ...

Andrzej Wajda ...

Adam Sołtys ...

Józef Koffler ...

Michel van Esbroeck ...

Willy Brandt ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ein Gedi":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Słówka - ubrania (plansza 3) ...

043. Kolonia (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie