Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ernesto Guevara

Ernesto Guevara

Ernesto Rafael Guevara de la Serna

Ernesto „Che” Guevara
Urodzony 14 czerwca 1928
Rosario , Argentyna
Zmarł 9 października 1967
La Higuera , Boliwia

Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Ernesto Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario w Argentynie , zm. 9 października 1967 w La Higuera w Boliwii ) – rewolucjonista i pisarz argentyński , jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej .

Spis treści

Biografia

Z zawodu Guevara był lekarzem. Jeden z przywódców rewolucji kubańskiej , a po jej zwycięstwie członek kubańskich władz państwowych i kierownictwa partii komunistycznej. W 1965 walczył w Kongu i Tanzanii . Od 1966 organizował oddziały partyzanckie w Boliwii , gdzie został wzięty do niewoli i zastrzelony.

Opinie o Guevarze

Pomnik Guevary w Santa Clara

Na Kubie uważany jest za bohatera narodowego, jako mityczny wyzwoliciel traktowany jest również w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej , gdzie stawiane są mu pomniki.

Wokół osoby Guevary wyrósł rodzaj kultu (zob. kult Che ), objawiającego się głównie w umieszczaniu jego wizerunku na ścianach, ubraniach, plakietkach itp. Guevara stał się symbolem radykalnych ruchów lewicowych w Ameryce Łacińskiej i rewolty studenckiej z 1968 r. w USA i Europie Zachodniej . Dla jego zwolenników jest on wzorcem rewolucjonisty, który poświęcił życie w bezkompromisowej walce o wcielenie w życie idei socjalizmu.

Jego przeciwnicy podkreślają fakt, że założył pierwszy kubański obóz pracy dla wrogów i dysydentów, zabijał bezbronnych ludzi i torturował przeciwników wziętych do niewoli[1][2]. Zachwalał "skuteczną nienawiść, która czyni z człowieka efektywną, działającą szybko, selektywnie i bezwzględnie maszynę do zabijania"[3]. W trakcie kryzysu kubańskiego w wywiadzie dla amerykańskich mediów Guevara zadeklarował, że byłby gotów sprowokować światowy konflikt nuklearny dla zniszczenia kapitalizmu[4][5][6].

Wybrane dzieła literackie

  • Dzienniki motocyklowe (Diarios de motocicleta)
  • Dziennik z Boliwii (El diario del Che en Bolivia)
  • Epizody wojny rewolucyjnej (Pasajes de la guerra revolucionaria)
  • Moja rewolucja (Casa de las Américas)
  • Wojna partyzancka (La guerra de guerrillas)

Zobacz też

Przypisy

  1. Armando M. Lago: 216 documented victims of Che Guevara in Cuba . 2008.
  2. Anna Zechenter: Krwawy idol: Ernesto Guevara , „Rzeczpospolita” ( pol. )
  3. Stéphane Courtois, Nicolas Werth, Jean-Louis Panné, Andrzej Paczkowski, Karel Bartosek, Jean-Louis Margolin Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania s. 609-610
  4. Ale cel zostałby osiągnięty. Razem z nami na dnie oceanu wylądowałby również jankeski imperializm. Źródło: Fałszywa legenda Che Guevary – artykuł Wojciecha Wybranowskiego
  5. Humberto Fontoca: Che Guevara: 39 lat medialnego nadymania ( pol. )
  6. Jerzy Gaul: Che Guevara – ciemna strona mitu , „Przegląd Powszechny” ( pol. )

Bibliografia

  • Grigulevič, Iosif Romual'dovič: Ernesto Che Guevara/ Josif Ławriecki; tł. Ignacy Bukowski.. Wyd. 2. Warszawa: Studencka Oficyna Wydawnicza ZSP "Alma-Press", 1986, s. 328. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ernesto Guevara":

Bernardo Bellotto ...

1977 ...

1979 ...

1976 ...

1975 ...

1974 ...

1978 ...

1998 ...

1999 ...

Zimna wojna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ernesto Guevara":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie