Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sri Lanka

Sri Lanka

இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு
Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka
Flaga Sri Lanki
Godło Sri Lanki
Flaga Sri Lanki Godło Sri Lanki
Hymn : Sri Lanka Matha
(Esuco domene)
Położenie Sri Lanki
Język urzędowy syngaleski , tamilski , angielski (pomocniczy)
Stolica Sri Dźajawardanapura Kotte
Ustrój polityczny republika demokratyczno-socjalistyczna
Głowa państwa prezydent Mahinda Rajapaksa
Blue Belle of Asia
Szef rządu premier D. M. Jayaratne
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
119. na świecie
65 610 km²
1,3%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
53. na świecie
20 010 000
320 osób/km²
Jednostka monetarna rupia lankijska (LKR)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
4 lutego 1948
Strefa czasowa UTC +5:30
Kod ISO 3166 LK
Domena internetowa .lk
Kod samochodowy CL
Kod telefoniczny +94

Sri Lanka (Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanka) – państwo w Azji Południowej , na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972 ) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską , od południa otwartym Oceanem Indyjskim . Największe miasta kraju to: Kolombo , Dehiwala , Moratuwa , Dżafna , Kandy , Galle , Kalmunai .

Spis treści

Ustrój polityczny

Sri Lanka jest demokratyczno - socjalistyczną republiką w ramach Wspólnoty Narodów . Zgodnie z konstytucją z 16 sierpnia 1978 głową państwa jest prezydent , który stoi na czele rządu i jest naczelnym dowódcą armii. Wybierany jest w wyborach powszechnych maksymalnie na dwie 6-letnie kadencje . Prezydent , spośród członków parlamentu , powołuje premiera i w konsultacji z nim ministrów rządu . Premier zastępuje prezydenta we wszystkich przypadkach uniemożliwiających pełnienie przez niego swojej funkcji.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu , do którego wybieranych jest 225 deputowanych na 6-letnią kadencję .

Oficjalną stolicą kraju jest Sri Dźajawardanapura Kotte , do którego przeniesiono parlament w celu zdecentralizowania Kolombo . Wciąż jednak większość instytucji centralnych znajduje się w Kolombo, z którego będą w przyszłości przenoszone. Z racji, że Sri Dźajawardanapura Kotte jest faktycznie jednym z przedmieść Kolombo, zwykle nie jest traktowane jako osobna aglomeracja .

Sri Lanka podzielona jest na 25 dystryktów i 9 prowincji:

Nazwa

Sri Lanka

Nazwa państwa Sri Lanka, przyjęta w 1972 oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”. Obecna nazwa jest współczesną adaptacją nazwy występującej w Ramajanie , gdzie wyspa znana jest jako Lanka.

W Ramajanie wyspa znana jest także jako Lankadweepa (dwepa – wyspa) oraz Lakdiva (diva – wyspa). Późniejszą tradycyjną nazwą była Lakbima. Lak to skrót od Lanka.

Podobną etymologię nazwy wyspy ma tamilska İlankai.

Sinhala oraz Sihalam

Nazwa Cejlon ( ang. Ceylon) sięga swoim rodowodem sanskryckiego słowa sinha (lew). Sinhala może być rozumiana jako „krew lwa”. Ponieważ na Sri Lance nie występują lwy, nazwa ta mogła odnosić się do lokalnego bohatera, dziadka króla Vijayi. W języku pāli , sanskrycka nazwa Sinhala to Sihalam, wymawiana jako Silam.

Salike

Ptolemeusz nazywa Sri Lankę jako Simoundou lub Simundu (prawdopodobnie jako Silundu), która to nazwa upowszechniła się w starożytnym świecie. Ptolemeusz używał także nazwy Palai-Simundu (z gr. palai – stara, lub z sanskrytu jako „miejsce pochodzenia świętego prawa”), jako że w owym czasie wyspa była jednym z głównych ośrodków buddyzmu .

Cejlon

Biorąc pod uwagę pochodzącą z sanskrytu nazwę Sinhala (poprzez palijską nazwę Sihalam), Ammianus Marcellinus (IV w.) nazwał mieszkańców wyspy Serandives, natomiast grecki podróżnik Kosmas Indikopleustes (VI w.) nazwał wyspę Sielen Diva (wyspa Sielen). Ta ostatnia została zaadoptowana przez inne języki: łac. Selan, port. Ceilão, hiszp. Ceilán, franc. Selon, hol. Zeilan, Ceilan i Seylon oraz ang. Ceylon, czy w końcu pol. Cejlon.

Podobną etymologię mają inne nazwy Sri Lanki, np. Serendiva, Serendivus, Sirlediba, Sihala, Sinhale, Seylan, Sinhaladveepa, Sinhaladweepa, Sinhaladvipa, Sinhaladwipa, Simhaladveepa, Simhaladweepa, Simhaladvipa, Simhaladwipa, Sinhaladipa, Simhaladeepa itd.

Abu Rihan Muhammad bin Ahmad (X w.) nazwał wyspę Singal-Dip, jednak w języku arabskim przyjęto później nazwę Serendib lub Sarandib, pochodzącą z perskiego Serendip. Nazwa ta użyta została w perskiej bajce „Ksiązniczka z Serendip”, w której bohaterowie dokonują nieoczekiwanych odkryć i znajdują rzeczy, których nie poszukiwali. Od tej nazwy, Horace Walpole, 4. hrabia Orford w roku 1754 stworzył angielskie słowo serendipity (pol. serendypność – sytuacja, w której przypadkowo dokonuje się szczęśliwego odkrycia, zwłaszcza wtedy, gdy szuka się czegoś zupełnie innego).

Później w języku arabskim używano Tilaan i Cylone, mających podobną jak „Cejlon” etymologię.

Heladiva

Nazwy Heladiva oraz Heladveepa mogą pochodzić od ludu Hela, zamieszkującego Sri Lankę przed przybyciem ludności z kontynentu (Indusów i Tamilów).

Tâmraparnî

Inną nazwą, która była używana w zachodnim świecie, była nazwa wspomniana przez króla Vijayę (indyjskiego najeźdzcę) – Tâmraparnî („liść o miedzianym kolorze”), a zaadaptowaną do języka pali jako Tambaparni. Oficerowie Aleksandra Wielkiego oraz Megastenes używali określenia Taprobanê.

Później nazwa ta pojawiała się w utworach Johna Miltona (w „Paradise lost”), oraz w Miguela de Cervantesa (jako Trapobana w „ Don Kichocie ).

Inne nazwy

Pośród innych nazw Sri Lanki należy wymienić tamilską İlanare, arabską Tenerism („wyspa rozkoszy”). Wyspa posiadała także popularne określenia: „Wyspa Nauki” (ze względu na to, że była jednym z ważnych centrów buddyzmu), „Łza Indii” (ze względu na swój kształt i położenie względem Półwyspu Indyjskiego) oraz „Perła Oceanu Indyjskiego”.

Odmiana gramatyczna

Odmiana nazwy tego państwa przez przypadki może sprawić pewne trudności, jak i utworzenie rzeczownika określającego obywatela Sri Lanki. Przy odmianie w niektórych przypadkach zachodzi oboczność. Mówimy o Sri Lance. Odwiedzamy zaś Sri Lankę. Obywatel Sri Lanki to Lankijczyk, obywatelka to Lankijka. Przymiotnik brzmi: lankijski[1].

Geografia

Mapa topograficzna Sri Lanki

Jest to kraj nizinny. Niziny stanowią 80% jego powierzchni. W środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski, który jest przedłużeniem Dekanu . Linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta. Przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe . Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 27 °C, a suma opadów ponad 1000 mm, zaś w górach nawet 5000 mm.

Sri Lanka ma bogatą faunę, do której należą między innymi: słoń indyjski , krokodyl , kobra indyjska i lampart . Przeważają tu mało żyzne gleby czerwone, a w nielicznych miejscach są żyzne gleby aluwialne .

Podział administracyjny

Mapa kraju z podziałem na prowincje

Sri Lanka jest podzielona na prowincje, które dzielą się na dystrykty.

ProwincjaStolicaPowierzchnia (km²)Populacja
Centralna Kandy 5'6742'423'966
Południowa Galle 5'5592'278'271
Północna Dżafna 8'8841'311'776
Północno-Centralna Anuradhapura 10'7141'104'664
Północno-Zachodnia Kurunegala 7'8122'169'892
Sabaragamuwa Ratnapura 4'9021'801'331
Uva Badulla 8'4881'177'358
Wschodnia Trikunamalaja 9'9961'460'939
Zachodnia Kolombo 3'7095'361'200

Miasta


Kolombo

Kolombo
Kandy

Kandy
Trikunamalaja

Trikunamalaja

PozycjaMiastoProwincjaPopulacjaPozycjaMiastoProwincjaPopulacja

Sri Dźajawardanapura Kotte

Dżafna

Dżafna
Galle

Galle

1 Kolombo Zachodnia 682 04611 Galle Południowa 97 209
2 Dehiwala-Mount Lavinia Zachodnia 232 22012BatticaloaWschodnia95 489
3 Moratuwa Zachodnia 202 02113Katunayake Zachodnia 90 231
4Negambo Zachodnia 142 45114Battaramulla Zachodnia 84 200
5 Trikunamalaja Wschodnia131 95415 Dambulla Centralna 75 290
6 Sri Dźajawardanapura Kotte Zachodnia 125 91416Dalugama Zachodnia 74 129
7 Kandy Centralna 119 18617Maharagama Zachodnia 74 117
8 Kalmunai Wschodnia103 87918Kotikawatta Zachodnia 71 879
9VavuniyaPółnocna101 14319ChavakachcheriPółnocna70 273
10 Dżafna Północna98 19320 Anuradhapura Północno-Centralna 66 951
oszacowanie z 2009 r.[2]


Demografia

Rozwój populacji Sri Lanki

Sri Lanka jest 53. państwem pod względem ludności, średnio rocznie populacja rozrasta się o 0,79%. Na 1000 ludzi rocznie rodzi 15,63 dziecka, a umiera 6,49 osoby. Największa gęstość zaludnienia występuje na zachodzie kraju, głównie w okolicy Kolombo , które jest miastem stołecznym.

Na wyspie żyje niewielka społeczność ludu Wedda , która jest uważana za najbardziej pierwotną na jej terenie. Najliczniejsi są Syngalezi , którzy stanowią 81,9% całkowitej populacji. Tamilowie stanowią drugą, pod względem liczebności, grupę etniczną na Sri Lance, wśród nich wyróżnia się Tamilów autochtonicznych oraz przybyłych na wyspę w okresie kolonialnym. Ta druga grupa w znacznej mierze wyemigrowała do rodzinnych Indii . Według danych z roku 2001 Tamilowie z kontynentu stanowili 5,1% populacji wyspy, a rodzimi 4,3%, jednak należy zwrócić uwagę, że dane te nie obejmują obszaru znajdującego się wówczas pod władzą rebeliantów. Około 8,0% populacji stanowią Moorowie, którzy wywodzą swoje pochodzenie od Arabów i wyznają islam .

Religie

Religie Sri Lanki
Religiaprocent
buddyzm
  
69,1
islam
  
7,6
hinduizm
  
7,1
chrześcijaństwo
  
6,2
inne
  
10,0

Historia

Historyczna cywilizacja istnieje na wyspie nieprzerwanie od VI stulecia p.n.e., po podboju wyspy przez Indusów pod wodzą Sinhali, który założył państwo nazwane jego imieniem. Prężne państwo syngaleskie buddyjskie ze stolicą w Anuradhapurze kwitło na wyspie w latach 200 p.n.e.1200 . Następnie inwazje Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców zepchnęły cywilizację syngaleską na południe wyspy i doprowadziły do jej rozsypki na kilka księstw feudalnych.

Od 1505 wybrzeża wyspy zostały stopniowo opanowane przez Portugalię . W latach 16381658 miejsce Portugalii stopniowo zajęła Holandia . Następnie w 1796 roku kontrolę nad wyspą przejęła Wielka Brytania . W 1815 Brytyjczycy pokonali ostatniego miejscowego króla i stworzyli Cejlon Brytyjski. Pod ich rządami na wyspie powstała gospodarka kolonialna oparta na plantacjach herbaty, gumy i kokosów. W 1931 Wielka Brytania nadała Cejlonowi ograniczoną autonomię, ponownie rozszerzoną w 1946 . Wyspa uzyskała pełną niepodległość 4 lutego 1948 .

22 maja 1972 oficjalnie zmieniono nazwę państwa na Sri Lanka i proklamowano republiką (do tej pory była dominium z gubernatorem reprezentującym brytyjskiego monarchę).

W 1983 wybuchła wojna domowa z Tamilami , tworzącymi dużą mniejszość skupioną na północy wyspy, którzy domagali się własnego, niepodległego państwa Ilam . Przez długi okres północno-wschodnia część wyspy stanowiła de facto niezależne państwo, ale po 2000 roku wojska rządowe zyskały przewagę nad Tamilskimi Tygrysami . 17 maja 2009 pokonane Tamilskie Tygrysy ogłosiły złożenie broni, a prezydent Sri Lanki, Mahinda Rajapaksa, ogłosił zakończenie trwającej ponad ćwierć wieku wojny.

26 grudnia 2004 roku największe od prawie pół wieku podwodne trzęsienie ziemi wywołało falę tsunami , która spowodowała znaczne szkody nie tylko na Sri Lance, ale także w Tajlandii , Indonezji i na Malediwach – zginęło około 300 000 osób. Sri Lanka bardzo ucierpiała – zginęło na niej ponad 40 000 osób. Do tej liczby należy także dodać wielu zaginionych. Ucierpiała na tym także gospodarka wyspy, wybrzeże było zniszczone. Na długi czas podupadła turystyka.

Gospodarka

Głównym źródłem utrzymania na Sri Lance stanowi rolnictwo, ale rozwija się także handel i przemysł, ten ostatni zwłaszcza wokół aglomeracji Kolombo . Jest to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie – ze Sri Lanki pochodzi na przykład 400-karatowy szafir Blue Belle of Asia .

Kultura

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Sri Lanka":

1972 uszkodzona młotkiem przez szaleńca. 22 maja Richard Nixon jako pierwszy amerykański prezydent przybył do Moskwy . Sri Lanka została proklamowana republiką, zmieniając jednocześnie nazwę kraju (z Cejlonu ). 24 maja ...

Tablica rejestracyjna (RSM) Senegal (SN)Serbia (SRB)Serbia i Czarnogóra (SCG)Seszele (SY)Sierra Leone (WAL)Singapur (SGP) Słowacja (SK) Słowenia (SLO)Somalia (SO)SomalilandSri Lanka (CL)Stany Zjednoczone Ameryki (USA)Suazi (SD)Sudan (SUD)Surinam (SME)Syria (SYR) Szwajcaria (CH) Szwecja (S) ...

1932 ...

1983 ...

Wojna ...

1987 ...

2006 ratyfikował Konstytucję europejską . 10 maja – Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch . 12 maja – Sri Lanka : siły rządowe pokonały Tamilskich Tygrysów w bitwie morskiej pod Pedro ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie Peraku Mongolia mongolscy Wielcy Chanowie prezydenci Mongolii premierzy Mongolii Nepal królowie Nepalu prezydenci Nepalu premierzy Nepalu Oman sułtani Omanu Pakistan prezydenci Pakistanu premierzy Pakistanu Singapur prezydenci Singapuru premierzy Singapuru Sri Lanka władcy Sri Lanki prezydenci Sri Lanki premierzy Sri Lanki Syria prezydenci Syrii premierzy Syrii Tadżykistan prezydenci Tadżykistanu premierzy Tadżykistanu Tajlandia królowie ...

Buddyzm tybetański ...

Państwa świata według kontynentów oficjalneWaluta1   Afganistan Kabul 2   Arabia Saudyjska Rijad 3   Armenia Erywań 4   Azerbejdżan Baku 5   Bahrajn Manama 6  Bangladesz Dhaka 7   Bhutan Thimphu 8   Birma Naypyidaw 9   Brunei Bandar Seri Begawan 10 Chiny Pekin 12   Filipiny Manila 13   Gruzja Tbilisi 14   Indie Nowe Delhi 15   Indonezja Dżakarta 16  Irak Bagdad 17   Iran Teheran 18   Izrael Tel Awiw-Jafa 1)19   Japonia Tokio 20   Jemen Sana 21   Jordania Amman 22   Kambodża Phnom Penh 23   Katar Ad-Dauha 24   Kazachstan Astana 25   Kirgistan Biszkek 26   Korea Południowa Seul 27   Korea Północna Pjongjang 28   Kuwejt Kuwejt 29   Laos Wientian 30   Liban Bejrut 31   Malediwy Male 32   Malezja Kuala Lumpur 33   Mongolia Ułan Bator 34Nepal  Nepal Katmandu 35   Oman Maskat 36   Pakistan Islamabad 37  Rosja Moskwa 38   Singapur Singapur39   Sri Lanka Sri Dźajawardanapura Kotte 2)40   Syria Damaszek 41   Tadżykistan Duszanbe 42 Tajlandia Bangkok 43 Timor Wschodni Dili 44   Turcja Ankara 45   Turkmenistan Aszchabad 46   Uzbekistan Taszkent 47 Wietnam Hanoi 48   Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi 1) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sri Lanka":

105. Zróżnicowanie kulturowe ludności świata (plansza 14) ...

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 18) ...

103. Zróżnicowanie językowe ludności świata (plansza 21) pusztu beludżi bengalski syngaleski pendżabski urdu hindi perski (irański) Afganistan Indie Indie, Bangladesz Indie, Sri Lanka Indie, Pakistan Pakistan Indie Iran ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie