Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Era buddyjska

Era buddyjska

Era buddyjska (BE = Buddhist Era) - jest to okres chronologiczny liczony od śmierci ( pali . Parinibbana; sanskr . Parinirvana) Siddhatthy Gotamy (sanskr. Siddhārtha Gautama) zwanego Buddą , używany w krajach buddyjskich. Budda umarł w wieku osiemdziesięciu lat w roku 480 p.n.e. (zgodnie z "historycznymi" ustaleniami) lub 544 roku p.n.e. (według tradycji).

Dokładna data urodzin Buddy nie jest znana. Zgodnie z buddyjską tradycją przyjmuje się datę 624 roku p.n.e. Inne obliczenia umiejscowują datę urodzin Buddy nieco później, nawet w 448 roku p.n.e. [1]. Rok 560 p.n.e. jest jednak najpowszechniej akceptowaną datą urodzin twórcy buddyzmu . Dlatego tutaj datę 480 rok p.n.e. wyznacza się względem niej.

Daty do roku 250 p.n.e. bardzo często mają podwójna datę: jedna odpowiada "tradycyjnemu" liczeniu (624 p.n.e.) a drugie "historycznemu" (560 p.n.e.). Od roku 250 p.n.e. stosuje się wyłącznie jedną datę - odpowiadającą "tradycyjnej" dacie.

Aby obliczyć datę w erze chrześcijańskiej (tzw. "nasza era") należy odjąć od ery buddyjskiej 544 lata. Daty dobrze udokumentowanych ważnych wydarzeń w erze buddyjskiej (zwłaszcza te z XX wieku ) mogą się różnić o jeden rok od dat w erze chrześcijańskiej gdyż lata w tych erach zaczynają się w różnych miesiącach (w maju - BE i styczniu - n.e).

Należy pamiętać, iż buddyzm nie jest jednolitą religią - posiada wiele tradycji i szkół. Każda z nich może mieć własny system datowania wydarzeń w erze buddyjskiej (przyjmując różne daty śmierci Buddy jako wyjściowe).

Spis treści

Istotne daty

Kilka ważnych dat z Buddyjskiej Ery (BE) według tradycji theravady :

Daty te są jedynie zgodne z podejściem tradycyjnym szkoły theravady. Współcześni naukowcy spierają się na temat dokładnej daty narodzin i śmierci Buddy. Większość XX-wiecznych historyków datowała życie Buddy od 563 p.n.e. do 483 p.n.e. Współcześnie jednak, sympozjum, które zebrało się w celu wyjaśnienia tej kwestii [2] przyjęło ramy około 20 lat przed lub po roku 400 p.n.e. jako datę śmierci Buddy.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Era buddyjska":

Data ...

Jezioro karowe ...

Plotka ...

Aleksander Woźniak ...

1716 ...

Epoka lodowcowa (film) ...

Buddyzm jak narodzin, wciąż jest przedmiotem dyskusji w ramach różnych przekazów buddyjskich (zobacz: Era buddyjska ). Podstawowe założenia buddyzmuWiele różnych prądów/nurtów myśli buddyjskiej wyewoluowało z pierwotnego ...

Otwornice ...

Plejstocen ...

Niemowlę ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Era buddyjska":

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) ...

010. Dzieje Ziemi (plansza 3) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie