Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Epidauros

Epidauros

Na mapach: 37°35'46″N 23°04'45″E / 37.59611, 23.07917

Sanktuarium Asklepiosa w Epidaurosa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj   Grecja
Typkulturowe
Spełniane kryterium I, II, III, IV, VI
Charakterystyka# 491
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę1988
na 12. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Epidauros (dawny polski egzonim : Epidaur) – starożytne greckie miasto w Argolidzie na Peloponezie nad Zatoką Sarońską .

Spis treści

Historia

W Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa ( Asklepiejon ) w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa. Wykopaliska archeologiczne, systematycznie prowadzone od 1879 do 1974 przez archeologów greckich , wspomaganych przez badaczy francuskich , odsłoniły imponujące ruiny świętego okręgu ( temenosu ).

Zabytki

Najważniejsze budowle temenosu to:

Wokół świątyni Asklepiosa i wzdłuż świętej drogi, znajdowały się półkoliste eksedry dla kuracjuszy, pomniki wotywne i stele z opisami cudownych uzdrowień.

W najbliższym sąsiedztwie okręgu zbudowano liczne budowle użytkowe:

Na wschód od propylei w okresie wczesnochrześcijańskim zbudowano bazylikę , której pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego.

Ciekawostki

  • Gdy w 293 p.n.e. szalała w Rzymie zaraza , księgi sybillińskie nakazały sprowadzić z Epidauros (rzymskiego Epidaurus) uzdrawiającego boga Asklepiosa ( Eskulapa ). Specjalna delegacja wysłana do Epidauros sprowadziła do Rzymu świętego węża, symbolizującego boga. W dwa lata potem wybudowano Eskulapowi świątynię na wysepce na Tybrze .
  • Widownia teatru jest swoistym fenomenem akustycznym . Wypowiedziane szeptem słowo, szelest papieru, moneta rzucona na scenę w jej centralnym punkcie są dobrze słyszalne na całej widowni, bez względu na miejsce zajmowane przez widza. Według jednej z hipotez teatr zawdzięcza tę unikalną akustykę budowniczemu, który miał stworzyć potężny system rezonatorów, poprzez wbudowanie pod siedzeniami widowni ogromnej liczby pustych naczyń.

Galeria

Bibliografia

  • Praca zbiorowa, Encyklopedia sztuki starożytnej, WaiF i Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, s.220, (PWN), (WaiF).
  • Rachet G., Słownik cywilizacji greckiej, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 2006, s.115, .
  • Rusin W., Grecja. Praktyczny Przewodnik, Wydawnictwo Pascal sp. z o.o., Bielsko-Biała 2007, s.403-406, .
  • Piszczek Z. (red.), Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN, Warszawa 1983, s.228-229, .
  • ( ang. ) Stillwell R., MacDonald W.L., McAlister M.H., The Princeton encyclopedia of classical sites, N.J. Princeton University Press, Princeton 1976, .


Inne hasła zawierające informacje o "Epidauros":

Asklepios ...

Epidauros Na mapach: 37°35'46″N 23°04'45″E / 37.59611, 23.07917 Sanktuarium Asklepiosa w EpidaurosaObiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO Kraj   Grecja Typkulturowe Spełniane kryterium I, II, III, IV, VICharakterystyka# 491 Regionb Europa i ...

Teatr grecki ...

Wyrocznia ...

Porządek koryncki ...

Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Europie ...

Siedem cudów świata ...

Księgi sybillińskie 10,31) 293 p.n.e. - ponownie podczas zarazy, księgi nakazały "sprowadzić do Rzymu z Epidauros Asklepiosa ", ale Senat zarządził jedynie jeden dzień modłów do Asklepiosa (Liwiusz ...

Kategoria:Miasta starożytnej Grecji ...

gimnazjon stadion. Plan gimazjonu zrekonstruowano na podstawie wykopalisk prowadzonych w Delfach, na Delos, Epidauros, Aleksandrii i Olimpii. Znajdowały się tam: szatnia (apodyteron) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Epidauros":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie