Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Endorfiny

Endorfiny

Endorfiny – grupa hormonów peptydowych , wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu . Są endogennymi opioidami .

Są silnymi agonistami receptorów opioidowych μ , których pobudzanie wywołuje stany euforyczne. Na te same receptory działają opioidy egzogenne, co wywołuje zniesienie bólu, uczucie przyjemności i dobrego nastroju. Wywołuje to też silne uzależnienie psychiczne i fizyczne.

John Hughes i Hans Kosterlitz podali chemiczny skład tajemniczej substancji nazwanej później endorfiną (czyli wewnętrzną morfiną ). Wytwarzana przez mózg , działa podobnie jak morfina, zmniejsza ból i wprawia w błogostan. Emocjom doświadczanym podczas zbliżeń seksualnych towarzyszy również wzrost poziomu endorfiny we krwi - w krótkim czasie nawet o 200 proc. Uściski i narkotyki wprawiają w stan ekstazy o podobnym podłożu chemicznym, pierwsze są jednak znacznie bezpieczniejsze[].

Wkrótce odkryto kilkanaście różnych endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym , wpływających na odczuwanie bólu, stan uczuć i świadomości. Nazwano je molekułami emocji. Najwięcej receptorów emocji znaleziono w mózgu, w obszarach uważanych za siedzibę uczuć i ośrodki odczuwania przyjemności. W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych miejsc budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia[1].

Niektóre bodźce, powodujące wydzielanie endorfin, to:

Przypisy

  1. tygodnik " Wprost ", Nr 861, 30 maja 1999
  2. Judy Skatssoon: Thoughts of laughter may boost feel-good hormones . [dostęp 19.05.2009].
  3. 3,0 3,1 3,2 Lorrie Klosterman: Endorphins. The Gift You Give Yourself . [dostęp 19.05.2009].
  4. Acupuncture works on endorphins . [dostęp 19.05.2009].
  5. Immunoreactive beta-endorphin increases after an aspartame chocolate drink in healthy human subjects . Physiology & Behavior, 11.1991. [dostęp 19.05.2009].

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Endorfiny":

Narkotyk naturalnym zjawiskiem. Substancjami o takim działaniu są niektóre hormony w tym np. Endorfiny . Handel narkotykami w wielu krajach jest zabroniony. Odgrywa też nieprzeciętną rolę w ...

Peptydy ...

Przysadka mózgowa ...

Śmiech ...

Bert Sakmann w błonie cytoplazmatycznej. Sakmann zajmował się też mechanizmami pobudzania komórek nerwowych przez ß-Endorfiny. W 1991 otrzymał wspólnie z Neherem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii ...

Alkohol etylowy ...

Kategoria:Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł od 2010-06 ...

Dimetylotryptamina ...

Endorfiny Endorfiny – grupa hormonów peptydowych , wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie ...

Heroina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Endorfiny":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie