Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Endometrium

Endometrium

macicy , wrażliwa na hormony steroidowe , w szczególności na estrogeny i gestageny , w związku z czym zmieniająca się wraz z cyklem miesięcznym .

Przed okresem dojrzewania ma grubość od 0,3 do 0,5 mm. W okresie pomenopauzalnym u kobiet stosujących HTZ grubość endometrium nie powinna przekraczać 8 mm, a u kobiet nie stosujących HTZ nie powinna przekraczać 5 mm. Po okresie pomenopauzalnym grubość endometrium przekraczająca 12 mm sugeruje raka trzonu macicy .

W błonie śluzowej można wyróżnić dwie warstwy, które są dobrze widoczne w fazie lutealnej. Są to warstwy podstawna i czynnościowa. Warstwa czynnościowa złuszcza się w końcowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa podstawowa stanowi materiał zapasowy, z którego odbudowuje się warstwa czynnościowa na początku cyklu miesięcznego.

W fazie folikularnej podwyższone i narastające stężenie estrogenów powoduje proliferację komórek podścieliska, rozrost cew gruczołowych (w ich komórkach gromadzi się glikogen ) i naczyń krwionośnych spiralnych. W tym okresie błona śluzowa kilkakrotnie grubieje i odtwarza się nabłonek gruczołowy wyściełający jamę macicy.

Rozbudowujące się w jajniku ciałko żółte zaczyna wydzielać progesteron i cykl przechodzi w fazę lutealną. Komórki endometrium dojrzewają i tracą zdolności mitotyczne . W szczytowych częściach komórek nadal gromadzi się glikogen. Częściowo jest on wydzielany do cew gruczołowych. Cewy rozszerzają się i przyjmują kształt gwiazdkowaty oraz zwijają się spiralnie. Naczynia spiralne układają się wzdłuż cew, obficie je unaczyniając. Komórki podścieliska są w tym okresie tzw. komórkami doczesnowymi miesiączkowymi. Ulegają one przekształceniu i pojawiają się w nich enzymy proteolityczne , glikogen i lipidy . Zewnętrzna warstwa zawiera komórki doczesnowe i nabłonek pokrywający , które razem stanowią warstwę zbitą. Głębiej znajdują się rozbudowane cewy gruczołowe, czyli warstwa gąbczasta.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia , pod wpływem progesteronu z ciałka żółtego nastąpi dalszy rozwój endometrium i przekształcenie go w doczesną ciążową z warstwą zbitą i gąbczastą. Wtedy endometrium bogate w substancje odżywcze ma odżywiać zarodek przed jego pełnym zagnieżdżeniem ( implantacją ).

W przeciwnym wypadku dochodzi do ustania działania ciałka żółtego i wydzielania progesteronu. Następuje krótkotrwałe niedokrwienie, a następnie rozszerzenie naczyń włosowatych . Wypełniają się one krwią i pękają. Część czynnościowa błony śluzowej ulega złuszczeniu.

Bibliografia

Zobacz też

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Endometrium":

Zarodek ...

Endometrioza ...

Progesteron ...

Estrogeny ...

Jajniki ...

Zespół wielotorbielowatych jajników ...

Chlamydia trachomatis drobnoustroje te są także przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina oraz błony śluzowej macicy (Endometrium). W wielu przypadkach pewne objawy kliniczne wywołane chlamydią trachmatis w znacznym ...

Fitoestrogeny objawów menopauzy zmniejszenie ryzyka osteoporozy zmniejszenie ryzyka miażdżycy naczyń krwionośnychzmniejszenie ryzyka raka piersi oraz Endometriumzmniejszenie częstości przerostu prostaty Linki zewnętrzne Isoflavones ( ang. ). [dostęp 2010-06-15].Greim HA. The Endocrine ...

Kategoria:Żeński układ płciowy ...

Kategoria:Ginekologia i położnictwo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Endometrium":

120. Rozmnażanie się oraz budowa i czynności układu rozrodczego (plansza 17) to mięśnie gładkie), grube ściany trzonu macicy wysłane od wewnątrz błoną śluzową (Endometrium). W skład macicy wchodzi: szyjka macicy - składa się z części nadpochwowej ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie