Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Emma Bawarska

Emma Bawarska

Emma Bawarska, Emma z Altdorfu, Hemma (ur. 808 , zm. 31 stycznia 876 w Regensburgu ), córka hrabiego Welfa z Altdorfu i Jadwigi Saskiej, córki hrabiego Isanbarta. Jej siostra, Judyta , poślubiła w 819 r. cesarza Ludwika I Pobożnego .

Dzięki staraniom siostry Emma poślubiła w 827 r. w Regensburgu Ludwika ( 804 - 28 września 876 ), króla Bawarii , syna Ludwika Pobożnego i jego pierwszej żony, Ermengardy z Hesbaye , córki hrabiego Ingermana, pasierba Judyty. Ludwik i Emma mieli razem trzech synów i cztery córki:

Kronikarze opisywali ją jako kobietę licznych talentów, wychwalając jej zdolności i niepospolitą odwagę. Często sama stawała na czele armii, np. kiedy poprowadziła armię przeciwko Adelchisowi z Benewentu, który zbuntował się przeciwko jej mężowi. Podobno buntownik tak przestraszył się królowej na czele wojska, że uciekł na Korsykę . Roczniki z Saint-Bertin ganią ją jednak za jej postępowanie z ludem Italii.

W wyniku podziału państwa frankijskiego w 843 r. została królową państwa wschodniofrankijskiego, z którego później wykształcą się Niemcy . Zmarła 31 stycznia 876 r., kilka miesięcy przez swoim mężem. Została pochowana w Regensburgu.

Poprzednik
Ermengarda z Tours
Królowa Franków Wschodnich
843 - 876
Następca
Luitgarda Saska i Ryszarda Szwabska


Inne hasła zawierające informacje o "Emma Bawarska":

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Ludwik XVIII ...

1457 ...

2001 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

1351 ...

Anarchizm ...

1976 ...

1346 ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Emma Bawarska":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 5) ...

057. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 2 (plansza 11) ...

126. Czynniki mające wpływ na rozwój gospodarki. Charakterystyka krajów rozwiniętych na podstawie USA i Niemiec (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie