Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Emily Greene Balch

Emily Greene Balch

Emily Greene Balch (ur. 8 stycznia 1867 w Jamaica Plain (w pobliżu Bostonu ), zm. 9 stycznia 1961 w Cambridge ) - amerykańska pisarka i pacyfistka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla .

W 1889 ukończyła Bryn Mawr College i uzyskała stypendium, które pozwoliło jej na podjęcie studiów w Europie. Studiowała ekonomię w Paryżu w latach 1890 - 1891 , następnie kontynuowała studia na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie w Chicago , kończąc je w 1896 w Berlinie . Podjęła pracę w Wellesley College, gdzie w 1913 uzyskała stopień profesora ekonomii i socjologii.

W 1915 brała udział w Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Hadze , była jedną z założycielek Międzynarodowego Komitetu Kobiet, z którego w 1919 powstała Kobiecą Ligę na Rzecz Pokoju i Wolności . Była sekretarzem tej organizacji w latach 1919 - 1922 .

Brała aktywny udział w kampanii przeciwko włączeniu się Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej . W 1918 po rozwiązaniu kontraktu z nią przez Wellesley College, podjęła pracę w liberalnym magazynie The Nation. Po wojnie zaangażowała się w projekty prowadzone przez Ligę Narodów . W 1926 opublikowała Occupied Haiti - raport dotyczący warunków życia na Haiti .

W okresie II wojny światowej centrum jej zainteresowań przesunęło się z pacyfizmu na obronę praw człowieka .

W 1946 otrzymała, wraz z Johnem Mottem , pokojową Nagrodę Nobla .

Ciekawostka

Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1994 roku uhonorowała Emily Greene Balch nadając jednemu z karaterów na Wenus nazwę Balch.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Emily Greene Balch":

Nowa Anglia ...

1986 ...

1848 ...

Tadeusz Kościuszko ...

1987 ...

1946 Wendell Stanley z medycyny – Hermann Muller z literatury – Hermann Hesse nagroda pokojowa – Emily Greene Balch , John Raleigh Mott Zobacz też Kalendarium polityczne 1946 Oskary w roku ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1999 ...

1992 ...

Antyle Holenderskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Emily Greene Balch":

035. Klęski żywiołowe jako zakłócenia stanu równowagi ekologicznej (plansza 14) ...

178. Czy wiesz, że…(2) (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie