Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Embriogeneza

Embriogeneza

Embriogeneza, rozwój zarodkowyrozwój zarodka , który rozpoczyna się w chwili zapłodnienia , aż do momentu wydostania się (klucia) zarodka z osłon jajowych (u jajorodnych ) lub do opuszczenia układu rozrodczego samicy (urodzenie u żyworodnych ).

Stadia rozwoju zarodkowego:

Embriogeneza somatyczna jest procesem biologicznym, podczas którego formują się zarodki z komórek wegetatywnych. Przebiega on w warunkach in vitro i jest formą rozmnażania wegetatywnego. Zarodki somatyczne są to struktury o wyraźnej biegunowości, która w wyniku ich dalszego rozwoju odpowiada polaryzacji pęd-korzeń. Stosowana powszechnie w warunkach in vitro metoda pobudzania do rozwoju pąków pachwinowych lub indukcji pąków przybyszowych polega na namnażaniu pąków i pędów , czyli struktur jednobiegunowych. Odtworzenie korzeni przybyszowych zachodzi w kolejnym etapie rozmnażania klonalnego w laboratorium lub w mnożarkach szklarniowych. Efektem końcowym embriogenezy somatycznej jest kompletna roślina z wykształconym jednym liścieniem (u jednoliściennych) lub dwoma liścieniami (u dwuliściennych, a także epikotylem i korzonkiem zarodkowym). Embriogeneza somatyczna może znaleźć istotne zastosowanie w szkółkarstwie i nasiennictwie, ze względu na niezwykle wysoki współczynnik rozmnażania.

Bibliografia

1. Jura C., Klag J., Podstawy embriologii zwierząt i człowieka, tom 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.


Inne hasła zawierające informacje o "Embriogeneza":

Pierwouste ...

Wtórouste ...

Embriogeneza Embriogeneza, rozwój zarodkowy – rozwój zarodka , który rozpoczyna się w chwili zapłodnienia , ...

Zarodek ...

Dwuwarstwowce ...

Organogeneza ...

Torbacze ...

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny ...

Morfogeneza (biologia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Embriogeneza":

008. Zwierzęta - heterotroficzne organizmy tkankowe (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie