Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Emaus (odpust)

Emaus (odpust)

Emaus 2008
Tradycyjne pierniki (Emaus 2008)
Żyd z Emausu 2009

Emaus – nazwa krakowskiego odpustu , odbywającego się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu , a dokładniej na Salwatorze na prawym brzegu Rudawy , tj. u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki. Tradycyjnie uroczystą sumę odpustową w Poniedziałek Wielkanocny odprawia Arcybiskup Krakowa .

Odpustowi towarzyszą kramy, strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe itp. Na straganach wyłożone są plastikowe zabawki, pierścionki z kolorowymi oczkami, słodycze, w tym tradycyjne serca z piernika. Osobliwością krakowskiego odpustu są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę . Popularności dawnego obyczaju sprzyja bliskie sąsiedztwo Lasku Wolskiego i Kopca Kościuszki , tradycyjnych tras spacerowych.

Odpust i ulica wzięły nazwę od biblijnej wsi Emaus , do której podążał zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, przez których nie został rozpoznany: Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali.

Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie, zwłaszcza w okresie kontrreformacji tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem (kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Norbertanek) na Zwierzyńcu znajduje się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa). Pierwsza wzmianka o krakowskim odpuście pochodzi z rękopisu Giovanniégo Paolo Mucanti'ego – sekretarza legata papieskiego. Mucanti przebywał w Krakowie w latach 1596 - 1597 i zapisał:

W poniedziałek wielkanocny poszedłem oglądać kościół, który nazywają Emaus, gdzie zbiera się wielki tłum obojga płci. Wszystka młodzież i żacy zachowują dawny zwyczaj noszenia dnia tego różdżki wierzbowej, na której rozwinięte są bazie[1]

Krakowski Emaus był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po całym dniu siedzenia za stołem. Przerodził się z czasem w ludową zabawę, rodzaj odpustu[2].

Emaus znany był kiedyś również w Poznaniu (obecnie próbuje się wskrzesić tę tradycję), ale do czasów obecnych przetrwał w Krakowie. W tym ludowym święcie w XIX wieku brała udział znacząca część mieszkańców Krakowa.

Inne tradycje wielkanocne w Krakowie i okolicy

Bibliografia

  1. Aleksandra Jaklińska-Duda, Krakowskie tradycje Emausu, Kraków 1977.
  2. Julian Zinkow, Krakowskie podania legendy i zwyczaje, Kraków 2007.

Przypisy

  1. Leonard Lepszy, Lud wesołków w dawnej Polsce, Kraków 1899, s. 15-18.
  2. Hanna Szymanderska, Polska Wielkanoc, Wyd. GLOBAL, Warszawa 1991, s. 52


Inne hasła zawierające informacje o "Emaus (odpust)":

Zbór ...

Adam Naruszewicz ...

Wielkopolska Droga św. Jakuba ...

1507 ...

Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem ...

Katedra w Płocku ...

Jerzy Brodaty ...

Święty Szczepan ...

Piotr Ściegienny ...

Marcin Luter ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Emaus (odpust)":

106 Reformacja w Niemczech (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie