Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

J. Michael Bishop

J. Michael Bishop

John Michael Bishop (ur. 22 lutego 1936 w York ) – amerykański immunolog i mikrobiolog , laureat Nagrody Nobla w 1989 roku[1].

Uczęszczał do Gettysburg College, gdzie przygotowywał się do studiów medycznych, ukończył je na Uniwersytecie Harvarda w 1962 . Pracę rozpoczął w Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), należącym do National Institutes of Health . Przez rok przebywał na stażu w Heinrich-Pette-Institut für Experimentelle Virologie und Immunologie w Hamburgu . Po powrocie z Niemiec podjął pracę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco [2].

Pod koniec lat 70. prowadził, wraz z odbywającym staż podoktorski Haroldem Varmusem , badania nad retrowirusami . W 1980 roku odkryli pierwszy ludzki onkogen (v-Src). Stwierdzili, że w wyniku włączenia do genomu genów wirusa, niektóre gen obecne w komórce (nazwane protoonkogenami ) mogą powodować powstanie nowotworu .

W 1989 roku otrzymał, wraz z Haroldem Varmusem , Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie pochodzenia retrowirusów onkogennych .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "J. Michael Bishop":

Oddychanie komórkowe ...

Brno ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

1679 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...

1986 ...

Związek organiczny ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "J. Michael Bishop":

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 4) ...

059. Heidelberg (plansza 16) ...

Bezosobowa Strona Bierna (plansza 25) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie