Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eksperyment kortowski

Eksperyment kortowski

Plan batymetryczny Jeziora Kortowskiego z zaznaczonym miejscem ułożenia rurociągu
Schemat eksperymentu kortowskiego
Drewniany rurociąg Olszewskiego na lodzie przed zatopieniem (zima 1955/56 r.)
Prace przy układaniu nowego rurociągu na Jeziorze Kortowskim (lipiec 1976 r.)
Lokalizacja rury Olszewskiego — ujście Kortówki z jeziora Kortowskiego

Eksperyment kortowski (metoda Olszewskiego) – metoda rekultywacji jezior , opracowana i zastosowana po raz pierwszy w 1956 r. przez profesora Przemysława Olszewskiego ( WSR w Olsztynie ) w zeutrofizowanym Jeziorze Kortowskim ( Olsztyn ). Polegała ona na odprowadzaniu przeżyźnionych wód hypolimnionu za pomocą drewnianej rury, działającej na zasadzie lewara . Woda z hypolimnionu odprowadzana była do rzeki Kortówki , a dalej do rzeki Łyny .

Zimą 1956 r. w jeziorze został umieszczony czworościenny rurociąg (tzw. "rura Olszewskiego") o wymiarach 40 na 50 cm w przekroju i 180 m długości, wykonany z desek obitych papą . Jeden z końców "rury" zanurzony był w jeziorze na głębokość 13 m, drugi znajdował się w rzece Kortówce. Pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego woda z hypolimnionu poprzez rurociąg wypływała do Kortówki z maksymalną wydajnością 180 litrów na sekundę.

Początkowo rezultaty obniżenia trofizmu jeziora nie były duże, ze względu na fakt, iż napływające wody (wpływająca rzeka Kortówka) były tylko nieco mniej zeutrofizowane niż woda w samym jeziorze, oraz dlatego, że koniec rury nie docierał do największych głębokości.

Po kilku latach przejrzystość wody poprawiła się, a czas deficytu tlenowego przy dnie uległ skróceniu. Zmalały zakwity wód.

W 1973 r., po śmierci prof. Olszewskiego, rekultywacją jeziora zajął się ówczesny adiunkt, prof. Czesław Mientki. Pomimo częstych napraw, nieszczelności drewnianego rurociągu uniemożliwiały uzyskanie zakładanych efektów rekultywacji. Dlatego w latach 1974-75 zaprojektowano i przy współpracy z Zakładem Tworzyw Sztucznych Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej zbudowano z włókna szklanego i żywicy poliestrowej nowy rurociąg ( średnica 60 cm, długość 250 m, wydajność maksymalna 250 litrów na sekundę). Jego wlot znajduje się w najgłębszym miejscu jeziora (17,2 m). Nowy rurociąg działa bezawaryjnie do chwili obecnej.

Pozytywne efekty stosowanej na Jeziorze Kortowskim metody i jednocześnie stosunkowo niewielki koszt zabiegu (woda odpływa samoczynnie bez nakładów energetycznych), zadecydowały o zastosowaniu jej na wielu innych jeziorach: Hecht, Piburger, Reither, Kleiner Montiggler, Laacher, Lützelsee, de Paladru, Bled, Gemündener Maar, Meerfelder Maar, Waramaug, Wononscopomuc, Burgäschi, Mauen. W Polsce podobny system zastosowano w latach 1982 i 1991 w Jeziorze Rudnickim Wielkim w Grudziądzu . Wody hypolimnionu z tego zbiornika usuwane są w łącznej ilości 90 litrów na sekundę za pomocą 3 rurociągów (15 l/s, 25 l/s, 50 l/s) z dwóch najgłębszych miejsc.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Eksperyment kortowski":

Autorytet ...

Eksperyment kortowski Jeziorze Kortowskim (lipiec 1976 r.)Lokalizacja rury Olszewskiego — ujście Kortówki z jeziora Kortowskiego Eksperyment kortowski (metoda Olszewskiego) – metoda rekultywacji jezior , opracowana i zastosowana po ...

Rekultywacja jezior biogenów (np. jez. Długie w Olsztynie , Jezioro Stary Dwór ),Usuwanie wody z hypolimnionu ( Eksperyment kortowski ),Usuwanie osadów dennych (jezioro Trummen w południowej Szwecji),Usuwanie biomasy, Biomanipulacja ,Wykorzystanie procesów naturalnych ...

1932 ...

Jasnowidzenie ...

1654 ...

Chemia ...

Biologia ...

Styl kierowania ...

André Breton ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eksperyment kortowski":

31. Elementy prawa karnego (plansza 6) ...

030. Oddziaływania międzypopulacyjne (plansza 10) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie