Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ekshumacja

Ekshumacja

Zdjęcie z 1943 roku z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940. Naramienniki wskazują że ofiara była majorem 1 pułku szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego.

Ekshumacja (z łac. extra = poza, na zewnątrz, humus = gleba) — wydobycie zwłok lub szczątków w celu dokonania oględzin sądowych , lekarskich (np. aby ustalić bądź potwierdzić przyczynę zgonu) lub w celu przeniesienia ich do innego grobu (np. z leśnych mogił wojennych na cmentarze lub bliżej miejsca zamieszkania żyjących krewnych ).

Nadzór nad ekshumacją sprawuje właściwy powiatowy lub portowy inspektor sanitarny. O ekshumacji należy też zawiadomić na piśmie zarząd cmentarza. Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, z tym że właściwy powiatowy lub portowy inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności. Ekshumację przeprowadza się we wczesnych godzinach rannych (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi ( Dz. U. z 2001 r. Nr 153, poz. 1783 )).

Artykuł uwzględnia stan prawny na 16 listopada 2007. .


Inne hasła zawierające informacje o "Ekshumacja":

Pęcice ...

Stanisław Pyjas ...

Polski Czerwony Krzyż ...

Władysław Sikorski ...

Stanisław Ignacy Witkiewicz ...

Cmentarz Obrońców Lwowa ...

Zbrodnia katyńska powyższe wyraża m.in. jeden z polskich rusycystów Jerzy Pomianowski [9]. ZagładaMasowy grób – Ekshumacja 1943Masowy grób oficerów – Ekshumacja 1943Węzeł katyński-ręce związane na plecach ofiaryCiało ...

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie ...

Walery Sławek ...

Sprawa zabójstwa Krzysztofa Olewnika ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ekshumacja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie