Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz podczas koncertu na Orange Warsaw Festival 28 sierpnia 2010 roku
Imię i nazwiskoEdyta Małgorzata Bartosiewicz
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1966
Warszawa
Pochodzenie   Polska
Instrument gitara
Gatunek pop rock , rock
Zawód kompozytorka , wokalistka
Aktywność1990 - 2002, 2004, od 2010
Wytwórnia płytowa PolyGram
Strona internetowa

Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1966 w Warszawie [1]) – polska piosenkarka rockowa , gitarzystka , kompozytorka , autorka tekstów, producent muzyczny .

Jest kompozytorką, autorką tekstów, aranżerką i producentką większości swoich utworów. Jej albumy sprzedały się w łącznym nakładzie około miliona egzemplarzy. 9 singli dotarło do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego .

Laureatka 5 Fryderyków , Paszportu Polityki , wybrana Osobowością Dziesięciolecia przez magazyn Tylko Rock .

Spis treści

Biografia

Okres przed debiutem

Uczęszczała do XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie . Trenowała siatkówkę i łyżwiarstwo szybkie. Po skończeniu liceum podjęła studia w SGPiS w Warszawie (obecnie SGH ). Wówczas założyła w Mińsku Mazowieckim swój pierwszy zespół muzyczny, lecz w 1986 zdecydowała się wyjechać do Londynu . Do Polski wróciła po kilku miesiącach.

Pierwsze nagrania

Po czwartym roku porzuciła studia i dołączyła do grupy Staff, z którą – po zmianie nazwy na Holloee Poloy – wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną w 1989 r., a potem nagrała płytę The Big Beat ( 1990 ). Piosenkarka współpracowała z artystami takimi jak: Wojciech Waglewski , Ziyo , Róże Europy , Acid Drinkers , Hey , Varius Manx , Human oraz Kobranocka .

Kariera solowa

Po definitywnym rozwiązaniu współpracy z zespołem rozpoczęła występy solowe. Płyta The Big Beat nie okazała się sukcesem komercyjnym, mimo to Bartosiewicz została w 1990 ogłoszona przez Magazyn muzyczny "najlepszą wokalistką".

Na przełomie 1991/92 roku, wraz z Rafałem Paczkowskim przystąpiła do nagrania w warszawskim Studio S-4 płyty Love. W maju 1992 materiał ten ukazał się na polskim rynku nakładem Studia Izabelin. Płyta cieszyła się popularnością i osiągnęła statut złotej . W 2001 roku podpisała kontrakt z londyńską firmą Chrysalis na wydanie Love na Zachodzie. Piosenkarka nie cieszyła się jednak popularnością w Wielkiej Brytanii .

W 1992 na Festiwalu w Sopocie została uznana za wokalistkę roku, a także zdobyła nagrodę Bursztynowego Słowika .

18 września 1994 ukazała się druga płyta Edyty Bartosiewicz, zatytułowana Sen. Opublikowało ją Izabelin Studio. W nagraniu tego materiału wzięli udział nowi (poza Krzysztofem Polińskim – perkusja) muzycy: Michał Grymuza – gitary, Radosław Zagajewski – bas, Krzysztof Palczewskiklawisze . Realizacją nagrań zajął się Leszek Kamiński (mąż Bartosiewicz od 1990 ).

W drugiej połowie września 1994 odbyła się trasa koncertowa w 9 największych miastach Polski , promująca nową płytę. W podsumowaniu miesięcznika "Tylko Rock" Edyta została wybrana przez czytelników najlepszą wokalistką roku, a przebój "Sen" okazał się najpopularniejszą piosenką roku. 19 marca 1995 podczas uroczystości wręczania Fryderyków 1994 , Edyta Bartosiewicz otrzymała dwie statuetki: za najlepszy album roku (kategoria płyta pop/rock) oraz jako najlepsza wokalistka roku. Album Sen uzyskał miano "Platynowej Płyty"; do dziś sprzedano 300 tys. egzemplarzy MC i CD.

Na początku 1995 roku pojawił się singel "Wonderful tonight" – cover piosenki Erica Claptona , który doszedł do 2 miejsca Listy Przebojów Programu 3. Na początku lipca ukazał się singel z utworem "Szał" – promujący nową płytę Szok'n'Show . Płyta ta uzyskała miano Platynowej (do dziś sprzedano ponad 280 tys. egzemplarzy MC i CD). Artystka otrzymała Fryderyka 1995 za album rockowy oraz 8 nominacji do tej nagrody w innych kategoriach. Także czytelnicy pism muzycznych bardzo wysoko ocenili jej nową twórczość:

  • najlepsza płyta "Tylko Rock" – plebiscyt czytelników,
  • najlepsza wokalistka – "Tylko Rock" – plebiscyt czytelników,
  • II miejsce przebój roku "Szał" "Tylko Rock" – plebiscyt czytelników,
  • VII miejsce "Zegar",
  • II miejsce w plebiscycie czytelników na najlepszą wokalistkę "Brum",
  • najlepszy teledysk roku "Szal" – plebiscyt czytelników "Brum".

Teledysk do piosenki "Zegar" otrzymał "Złotego Yacha" za najlepszy teledysk roku 1995 . Nowym wyzwaniem, kończącym 1995 Bartosiewicz była produkcja muzyczna płyty zespołu Firebirds .

Od października 1996 rozpoczęła się praca nad nowym albumem, który został nagrany w styczniu i w lutym 1997 . Premiera płyty Dziecko odbyła się 9 czerwca 1997. Album uzyskał miano Platynowej Płyty.

29 listopada 1999 roku ukazała się płyta zatytułowana Dziś są moje urodziny – The Best Of , będąca podsumowaniem twórczości artystki, którą promował premierowy utwór "XXI Wiek". Na początku 2000 roku ukazał się singel "Mistrz", który promował składankę. 1999 rok Bartosiewicz zakończyła rozstaniem ze swoją macierzystą wytwórnią fonograficzną – Universal Music Polska (dawniej PolyGram Polska / Izabelin Studio).

W 2000 zdobyła tytuł Osobowości Dziesięciolecia magazynu " Tylko Rock ". W 2000 roku współpracowała z Justyną Steczkowską , Kazikiem Staszewskim oraz Anitą Lipnicką .

W styczniu 2001 ukazała się z kolei "Opowieść" – piosenka, która znalazła się na kolejnej płycie z serii "Piątki na piątki w Radiu ZET". Piosenkarka napisała kilka tekstów na płytę "Perła" ( 2002 ) Edyty Górniak , piosenka "Nie proszę o więcej" stała się drugim singlem tej płyty. Bartosiewicz również jest autorką tekstu do tytułowej piosenki – czwartego singla.

Na początku 2002 roku Bartosiewicz rozpoczęła współpracę z wytwórnią BMG Poland i od 4 marca zaczęła pracę nad nową płytą. 17 czerwca tego samego roku odbyła się premiera singla "Niewinność", który miał promować nową płytę. 29 czerwca odbyła się premiera teledysku do piosenki "Niewinność". Premiera nowej płyty miała mieć miejsce w sierpniu 2002 r., jendnak nie została wydana do dziś.

W roku 2004 Bartosiewicz wystąpiła w duecie, na płycie Krzysztofa Krawczyka w piosence "Trudno tak... (razem być nam ze sobą)...". Piosenka ta stała się drugim singlem płyty "To, co w życiu ważne". W sierpniu Edyta wystąpiła z Krzysztofem Krawczykiem na festiwalu w Sopocie . Piosenkarka wystąpiła także na Koncercie Sylwestrowym TVP .

Edyta Bartosiewicz podczas koncertu na Orange Warsaw Festival 28 sierpnia 2010 roku

5 czerwca 2005 wystąpiła na Rynku w Krakowie na Festiwalu Piosenki Zaczarowanej, wśród artystów takich jak m.in. Anna Maria Jopek , Sylwia Wiśniewska , Urszula , Andrzej Piaseczny , Grzegorz Turnau , Michał Wiśniewski , Paweł Kukiz . We wrześniu 2005 wzięła udział w specjalnym koncercie z okazji 10-lecia zespołu Myslovitz , gdzie w duecie z Arturem Rojkiem zaśpiewała piosenkę pt. "Chciałbym umrzeć z miłości". 2 września 2006 roku artystka wzięła udział w koncercie Tomasza Stańko , zatytułowanym "Tomasz Stańko i Goście".

Przez niemal dwa lata od tego momentu Edyta Bartosiewicz nie występowała publicznie. Na scenę powróciła 5 lipca 2008 , kiedy w ramach festiwalu TOPtrendy w Sopocie wystąpiła na koncercie "Życie jak wino" z okazji 45-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka. W duecie z Krzysztofem Krawczykiem wokalistka zaśpiewała dwie piosenki: "Opowieść" i "Trudno tak... (razem być nam ze sobą)...".

10 sierpnia 2010 w telewizji TVN24 został wyemitowany pierwszy od 6 lat wywiad, jakiego udzieliła Edyta Bartosiewicz. Artystka, w rozmowie z Piotrem Metzem, opowiedziała o swojej nowej płycie Tam dokąd zmierzasz , która ukaże się w październiku[2]. 28 sierpnia 2010 artystka zagrała pierwszy, po długiej przerwie koncert podczas Orange Warsaw Festival 2010[3].

Życie prywatne

Była żona Leszka Kamińskiego , ma z nim syna Aleksandra.

Dyskografia

Albumy solowe

Wybrane nagrody i wyróżnienia

w sumie 5 Fryderyków i 22 nominacje

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Edyta Bartosiewicz":

1972 ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego Jakubowicz . 29 lipca 1994 r., z okazji 650. notowania w "trójkowym ogródku" wystąpili: Edyta Bartosiewicz i Grzegorz Skawiński [7]. 13 kwietnia 2000 r., w czwartek, dzień przed ...

Michał Grott ...

Aleksander Woźniak dane jest na zawsze (New Abra/EMI) – aranżacja, produkcja remixu singla Bravissimo2002 Edyta Bartosiewicz singiel Niewinność – aranżacja, współrealizacja dźwięku2002 Idol TOP 10 – ...

Michał Grymuza z którymi współpracował lub współpracuje, znajdują się m.in. Edyta Górniak , Kasia Kowalska , Edyta Bartosiewicz , Kayah , Robert Chojnacki , Artur Gadowski , Małgorzata Ostrowska , Maciej Silski .Od 2008 ...

Maciej Gładysz elektryczna Gatunek rock , hard rock Zawód gitarzysta , kompozytor , muzyk Aktywnośćod 1986 PowiązaniaBlack Power, Syndia , Wilki , Human, Emilia Majcherczyk, Edyta Bartosiewicz , IRA , Bracia , Seba , Urszula , Kasia Kowalska, Robert GawlińskiInstrumentarium Gibson Les Paul ...

2001 w muzyce Devin Townsend Phosphor – Unheilig Distance – Hikaru Utada Apocalicious – Victims Family Przebojepolskiezagraniczne"Egoiści" – Edyta Bartosiewicz i Agressiva 69 "Opowieść" – Edyta Bartosiewicz "Espaniol" - Blue Café "W kinie, ...

Leszek Kamiński za nagranie albumu MTV Unplugged Kasi Nosowskiej i zespołu Hey . Realizacje i produkcje Edyta Bartosiewicz The Big Beat – realizacja nagrań Sen – realizacja dźwięku, mastering Szok'n'show – ...

Edyta Bartosiewicz Edyta BartosiewiczEdyta Bartosiewicz podczas koncertu na Orange Warsaw Festival 28 sierpnia 2010 ...

1975 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Edyta Bartosiewicz":

047. Estetyka Romana Ingardena (plansza 2) ...

060. Koncepcja Etyczna M. Schelera (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie