Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Edward V York

Edward V York

Edward V York
Z bożej łaski król Anglii i Francji, pan Irlandii
Król Anglii
Okres panowaniaod 18 kwietnia 1483
do 25 czerwca 1483
Poprzednik Edward IV York
Następca Ryszard III York
Dane biograficzne
Dynastia Yorkowie
Urodzony 4 listopada 1470
Westminster
Zmarł 6 lipca 1483 (?)
Tower (?)
Ojciec Edward IV York
Matka Elżbieta Woodville

Edward V (ur. 4 listopada 1470 w Opactwie Westminsterskim w Londynie , zm. 6 lipca 1483 (?) w Tower (?)), król Anglii od kwietnia do czerwca 1483 r. Najstarszy syn króla Anglii Edwarda IV z dynastii Yorków i jego żony Elżbiety Woodville , córki Richarda Woodville'a, 1. hrabiego Rivers . Edward V jest obok Joanny Grey i Edwarda VIII Windsora władcą Anglii , który nigdy nie został koronowany.

Spis treści

Książę Walii

Edward urodził się w Opactwie Westminsterskim w listopadzie 1470 r., w miesiąc po ucieczce z kraju swojego ojca i powrocie na tron chorego na umyśle króla Henryka VI , z walczącej z rodem Yorków dynastii Lancasterów . Opactwo było miejscem azylu królowej Elżbiety, która ufna w poprawę losu nadała dziecku królewskie imię Edward. Rzeczywiście, los wkrótce uśmiechnął się do rodu Yorków - Edward IV wrócił z wygnania i pokonał siły lancasterskie pod Barnet ( 14 kwietnia 1471 ) i Tewkesbury ( 4 maja 1471 ). Zginął lancasterski następca tronu, Edward Westminster , książę Walii oraz czołowi stronnicy Lancasterów - książę Somerset i hrabia Warwick . W maju na rozkaz króla zamordowano w Tower Henryka VI.

W czerwcu 1471 r. mały Edward otrzymał tytuł księcia Walii. Niedługo później został wysłany do zamku Ludlow , gdzie został nominalnym zarządcą Marchii Walijskich. Od 1473 r. jego opiekunem był wuj księcia Walii i brat królowej Anthony Woodville, 2. hrabia Rivers. Otoczenie księcia zostało zdominowane przez Woodville'ów, krewniaków królowej - parweniuszy o nienasyconej ambicji. Poprzez takie wychowanie następcy tronu Woodville'owie chcieli uzyskać za jego panowania jeszcze większy wpływ na sprawy królestwa niż za Edwarda IV.

Krótkie panowanie

Beztroskie dzieciństwo dobiegło końca w kwietniu 1483 r., kiedy to do Ludlow przybył z Londynu goniec z wieścią, że 9 kwietnia zmarł król Edward IV. Młody książę Walii stał się królem Edwardem V, jednak do czasu jego pełnoletności realną władzę miał sprawować lord protektor . Funkcję tę Edward powierzył w swoim testamencie bratu, Ryszardowi, księciu Gloucester , jednak Woodville'owie, który nie darzyli sympatią Ryszarda (zresztą z wzajemnością) chcieli obejść postanowienia testamentu i lordem protektorem mianować albo Riversa albo jego siostrzeńca, przyrodniego brata Edwarda, markiza Dorset, syna królowej Elżbiety w pierwszego małżeństwa.

Rivers, wraz z bratem Dorseta, sir Richardem Greyem, wziął małego króla i ruszył do Londynu chcąc postawić Gloucestera przed faktami dokonanymi. Gloucester i jego sojusznik, książę Buckingham, zareagowali szybko i przecięli drogę orszakowi w Northampton . Rivers i sir Richard zostali aresztowani i niedługo później straceni. Opiekę nad królem roztoczył Gloucester, który oficjalnie ogłosił się lordem protektorem, i wraz z Edwardem wkroczył do Londynu. Młody król, wraz z młodszym bratem Ryszardem, księciem Yorku , zostali osadzeni w pałacu w Tower .

Edward i Ryszard w Tower

W drodze do Londynu, w St Albans , 3 maja 1483 r. Edward po raz pierwszy użył swoich królewskich prerogatyw nadając probostwo Pembrigge swojemu wychowawcy Johnowi Geffreyowi.

Tymczasem Gloucester stracił większość przedstawicieli stronnictwa Woodville'ów, zaś królowa z córkami i markiz Dorset udali się do azylu w Westminsterze. Po paru miesiącach sprawowania regencji Gloucester zdecydował się przejąć tron. 22 czerwca 1483 r. zażądał korony dla siebie. Ogłosił, że dzieci Edwarda i Elżbiety pochodziły z nieślubnego związku, gdyż Edward w momencie ślubu z królową był już związany przysięgą z lady Eleonorą Talbot. Zdominowany przez stronników księcia Parlament uznał jego rację i 25 czerwca ogłosił detronizację Edwarda V. Korona przeszła na księcia Gloucester, od tej pory króla Ryszarda III.

Tajemnica Tower

Po detronizacji Edwarda, były król i jego brat zostali odosobnieni w Tower. W lipcu widziano ich bawiących się na dziedzińcu wieży. Potem przepadli bez wieści. To, co działo się latem 1483 r. w Tower jest największą i najbardziej fascynującą zagadką angielskiej historii. Czy książęta zginęli latem, czy w późniejszych latach? Jak zmarli? Kto się do ich śmierci przyczynił? Te pytania najprawdopodobniej na zawsze pozostaną bez odpowiedzi. Jako potencjalnych morderców wymieniano króla Ryszarda III, Henryka VII Tudora , księcia Buckingham i księcia Norfolk, ale nie sposób żadnemu z nich bezspornie udowodnić winy.

W 1674 r. podczas renowacji Tower, pod schodami prowadzącymi do kaplicy znaleziono dwa dziecięce szkielety, które uznano za szkielety Edwarda i Ryszarda. Król Karol II kazał je pochować w Westminsterze. W 1933 r. przeprowadzono specjalistyczne badania, które nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Nie można było ustalić w jakim wieku byli zmarli, ani czy to byli chłopcy, czy dziewczynki (jeden ze szkieletów był większy od drugiego i wielu kości brakowało). Może nowoczesna technika mogłaby rzucić na tę sprawę więcej światła, ale królowa Elżbieta II odmawia zgody na jakiekolwiek badania nad szkieletami.

Bibliografia

  • Alison Weir, The Princes in the Tower, Ballantine Books, 1995 , .


Poprzednik
Edward Westminster
Książę Walii
1471 - 1483
Następca
Edward Middleham
Poprzednik
Edward IV York
Król Anglii
1483
Następca
Ryszard III York
Poprzednik
Edward IV York
Pan Irlandii
1483
Następca
Ryszard III York


Inne hasła zawierające informacje o "Edward V York":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Wiktor Sukiennicki ...

XVI wiek ...

1972 ...

1362 ...

1361 ...

Nowa Anglia ...

1986 ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Edward V York":

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie