Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eduard Douwes Dekker

Eduard Douwes Dekker

Eduard Douwes Dekker

Eduard Douwes Dekker (ur. 2 marca 1820 w Amsterdamie ; zm. 19 lutego 1887 w Ingelheimie ), znany pod pseudonimem Multatuli, był niderlandzkim pisarzem. Jest uważany za najwybitniejszego prozaika niderlandzkiego XIX wieku. Jego pseudonim jest cytatem z dzieła Owidiusza , co znaczy: "wiele doświadczyłem". Tym pseudonimem została także nazwana odkryta przez flamandzkiego astronoma Erica Waltera Elsta planetoida 7172 Multatuli .

Życiorys

Urodził się jako syn kapitana w Amsterdamie. Jako osiemnastolatek wypłynął ze swoim ojcem na Jawę , gdzie został urzędnikiem. Po powrocie do Europy osiadł w Niemczech , chociaż pisał po niderlandzku. Wpływ na jego twórczość wywarły dzieła Goethego , Fiodora Dostojewskiego , E. T. A. Hoffmanna , Karola Dickensa , a także wielu innych pisarzy. Napisał kilka powieści, z których najważniejsza jest przetłumaczona także na polski Max Havelaar of de koffiveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappy (Maks Havelaar czyli Aukcje kawy Holenderskiego Towarzystwa Handlowego). Jako pisarz posługiwał się pseudonimem Multatuli i pod nim jest przeważnie katalogowany w bibliotekach. W swoich dziełach krytykował politykę kolonialną. Do swoich ulubionych pisarzy zaliczali go m.in. Zygmunt Freud i Hermann Hesse . W Amsterdamie znajduje się poświęcone mu muzeum.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Eduard Douwes Dekker":

Oddychanie komórkowe ...

1932 ...

1951 ...

Wrocław ...

Gondwana ...

1998 ...

1999 ...

Zimna wojna ...

Tytan (pierwiastek) ...

Thomas Jech ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eduard Douwes Dekker":

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 22) ...

23. Socjaldemokracja (plansza 5) ...

004. Podstawowe działy filozofii. (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie