FC Baselszwajcarski klub piłkarski , założony w Bazylei w 1893 roku, grający w szwajcarskiej pierwszej lidze .

Trenerem FC Basel jest Thorsten Fink , który zastąpił w tej funkcji Christiana Grossa zwolnionego po 10 latach pracy.

Spis treści

Historia

FC Basel, przez kibiców potocznie nazywany eff-cee-bee założony został w Bazylei w 1893 roku. Największe sukcesy odnosił jednak w latach 60. i 70. XX wieku. Zdobył wówczas siedem razy tytuł mistrza Szwajcarii i trzykrotnie zdobył puchar kraju. W latach 80. nastały gorsze lata w historii klubu i FCB pałętał się w Nationalliga B (II liga Szwajcarii). Do I ligi powrócił dopiero w 1994 roku, jednak grał w niej bez sukcesów. Dopiero kiedy klub przeniósł się na nowo otwarty stadion Sankt Jakobs Park, w roku 2001 sukcesy powróciły. W 2002 roku FCB zdobył dublet (mistrzostwo i puchar Szwajcarii).

FC Basel w Lidze Mistrzów

W następnym sezonie jako druga szwajcarska drużyna w historii zakwalifikował się do Ligi Mistrzów. Po pokonaniu MŠK Žilina w II rundzie, w kolejnej rundzie FC Basel trafiło na Celtic FC . W pierwszym meczu na wyjeździe uległo The Boys 1:3, jednak w Bazylei wygrało 2:0 i awansowało do fazy grupowej. Po losowaniu w Monaco, FCB trafiło do grupy B z: Valencia CF , Spartakiem Moskwa i FC Liverpool . W pierwszej kolejce FCB pokonali u siebie Spartaka Moskwa 2:0 po bramkach H. Yakina i J. H. Rossiego. W następnej kolejce zremisowali z FC Liverpool 1:1 (bramka – J. H. Rossi). W 3. kolejce, doznali sromotnej porażki z Valencia CF 2:6 (bramki – H. Yakin i J. H. Rossi. W kolejnym meczu przyszedł czas na rewanż z Valencia, przy pomocy kibiców, i po dwóch bramkach I. Ergicia spotkanie zakończyło się remisem 2:2. W kolejnym meczu FCB przywiozło 3 punkty z Rosji, wygrywając ze Spartakiem 2:0 (bramki – J. H. Rossi i C. Gimenez. W ostatnim meczu do Bazylei przyjechał FC Liverpool. Udało mu się tylko zremisować 3:3 (bramki – J. H. Rossi, C. Gimenez i T. Atouba ). FC Basel zajęło 2 miejsce w grupie, wyprzedzając The Reeds oraz Spartak Moskwa, i awansowało do następnej rundy. Los nie był jednak łaskawy dla FCB i po losowaniu w Genewie, zespół trafił do grupy D wraz z Manchesterem United , Juventusem Turyn i RC Deportivo La Coruña . W pierwszym spotkaniu przegrał z Man Utd 1:3 (bramka – C. Gimenez). W kolejnym spotkaniu FCB przegrało 0:4 w Turynie. Następnym przeciwnikiem było RC Deportivo de La Coruna i przegrało 0:1 (bramka – H. Yakin). W Corunii lepsi byli jednak gospodarze i FCB przegrało 0:1. W kolejnym spotkaniu, tym razem na Old Trafford , czerwono-niebiescy zremisowali 1:1 (bramka – C. Gimenez ). W ostatnim spotkaniu, FCB już bez szans na awans wygrało z Juventusem 2:1 (bramki – M.Cantaluppi i C. Gimenez. Tym meczem FCB zakończyło najlepszy sezon w historii występów szwajcarskich klubów we europejskich pucharach. W 2004 roku gracze FCB zapewnili sobie tytuł mistrza kraju 4 kolejki przed końcem rozgrywek. W 36 kolejkach meczach ponieśli tylko 3 porażki. W kolejnym sezonie znowu byli niepokonani na krajowym podwórku.

W sezonie 2008/09 FC Basel ponownie wystąpiło w Lidze Mistrzów, jednak wyniki nie były tak wspaniałe. Po pokonaniu w eliminacjach IFK Göteborg i Vitoria Guimaraes FCB awansowało do fazy grupowej. w Grupie C zagrali z FC Barceloną , Sportingiem Lizbona oraz Szachtarem Donieck . Basel wypadło słabo, dwa razy przegrywając po 0:5, jedyny mecz gdzie się wybili to remis 1:1 z FC Barceloną na wyjeździe, gdzie bramkę na remis zdobył Eren Derdiyok . Basel zajęło ostatnie miejsce z 1 punktem i odpadło z rozgrywek.

Na własnym boisku nie przegrali między 1 grudnia 2002 (mecz z FC Zürich 1:2), a 13 maja 2006 (dokładnie ten sam rywal i ten sam wynik – tytuł mistrza Szwajcarii utracony na rzecz zuryskiego klubu w doliczonym czasie gry).

FC Basel w Pucharze UEFA

W sezonie 2005/2006 FC Basel wystąpiło w Pucharze UEFA. W I rundzie wygrali z NK Široki Brijeg i wystąpili w fazie grupowej. W Grupie E spotkali się z RC Strasbourg , AS Roma , FK Crvena zvezda Belgrad i Tromsø IL . FCB pierwszy mecz z RC Strasbourg przegrali 0:2 (0:2), drugi z Crvena Belgrad wygrali 1:2 (1:1) po golach Delgado w 28 minucie i Rossiego z rzutu karnego w 88 minucie. Basel wygrało z Tromsø IL 4:3 i przegrali z AS Romą 3:1. Zajęli 3 miejsce w grupie i awansowali dalej. W 1/16 finału trafili na AS Monaco , pierwszy mecz u siebie zakończył się wygraną 1:0, a rewanż remisem 1:1, co dało awans drużynie z Szwajcarii. W 1/8 Basel ponownie miało zmierzyć się z RC Strasbourg , rewanż wypadł udanie, pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem 2:0 u siebie, oraz remisem 2:2 na wyjeździe. FC Basel dotarło do ćwierćfinału a ich przeciwnikiem był Middlesbrough FC , po zwycięstwie na St. Jakob 2:0, przyszłą porażka 4:1 na wyjeździe i klub z Bazylei pożegnał się z Pucharem po bardo dobrych występach.

W sezonie 2006/2007 wystąpili w Pucharze UEFA , w I rundzie pokonali w dwumeczu macedoński FK Rabotnički Skopje 7:2 i awansowali do fazy grupowej. FC Basel w trafiło do grupy E razem z Blackburn Rovers , AS Nancy , Feyenoordem Rotterdam i Wisłą Kraków . Pierwszy mecz z Feyenoordem zakończył się remisem 1:1, drugi zaś porażką 0:3 z Blackburn. Trzeci mecz z AS Nancy zakończył sie remisem 2:2, prowadzenie dla Nancy zdobył Kim w 31 minucie lecz na wyrównanie nie trzeba było długo czekać, w 32 minucie gola dla FCB zdobył Chipperfield , już 60 sekund później Nancy znów prowadziło. W 57 minucie wynik ustalił Mile Sterjovski . Do ostatniej minuty wynik był niepewny w doliczonym czasie gry czerwona kartkę ujrzał bramkarz FCB Franco Costanzo a do obrony rzutu karnego wytypowano Mladena Petrića który obronił rzut karny ratując remis. W ostatnim meczu FC Basel przegrało z Wisłą Kraków, prowadzili po golu Petrića w 8 minucie spotkania. W 10 minucie gola na remis zdobył Paweł Brożek . Do połowy utrzymywał się remis. Gdy rozpoczęła się 71 minuta meczu Wisła zdobyła bramkę na 2:1. W 83 minucie trzecia bramkę dla Wisły zdobył strzelec pierwszego gola. FC Basel zajęło ostatnie miejsce w grupie za Wisłą Kraków, z 2 punktami na koncie.

W następnym sezonie FC Basel znowu dostało się do Pucharu UEFA, pokonując w I rundzie FK Sarajevo dostało się do fazy grupowej. W Grupie D przecinkami FC Basel byli, Hamburger SV , Brann Bergen , Dinamo Zagrzeb i Stade Rennes . 25 października 2007 FC Basel pokonało Rennes na St. Jakob-Park 1:0 po bramce Strellera w 55 minucie meczu. 8 listopada padł wynik remisowy 0:0 z Dinamem. 5 grudnia FCB pokonało Brann 1:0 po bramce Carlitosa w 40 minucie. W ostatnim meczu Basel zremisowało 1:1 z HSV. FC Basel z 8 punktami zajęło 2 miejsce w grupie. W 1/16 trafili na Sporting Lizbona , pierwszy mecz w Lizbonie zakończył się porażką 0:2, gole dla Sportingu strzelił dwukrotnie Simon Vukčević . W rewanżu Basel po jednostronnym meczu, przegrało 0:3 i odpadło z turnieju.

1967 - 1968

• I runda: Basel - Hvidovre IF 1:2 (Hauser), 3:3 (Hauser, Benthaus, Wenger)

1969 - 1970

1970 - 1971

• I runda: Basel - Spartak Moskwa 2:3 (Odermatt, Benthaus), 2:1 (Siegenthaler, Balmer). Awans Basel dzięki większej ilości bramek zdobytych na wyjeździe.
  • II runda: Basel - Ajax Amsterdam 0:3, 1:2 (Odermatt)

1972 - 1973

• I runda: Basel - Újpest FC 0:2, 3:2 (Hasler, Balmer 2)

1973 - 1974

• I runda: Basel - Fram Reykjavík 5:0 (Cubillas, Balmer 2, Hasler, Demalmers), 6:2 (Tanner 2, Cubillas, Geirsson - sam., Wampfler, Stohler)
  • II runda: Basel - Club Brugge 1:2 (Odermatt), 6:4 (Russmann - sam., Balmer, Wampfler, Hitzfeld 3)
  • 1/4 finału: Basel - Celtic F.C. 3:2 (Hitzfeld 2, Odermatt), 2:4 po dogrywce (Mundschin, Balmer)

1977 - 1978

1980 - 1981

2002 - 2003

• II runda eliminacyjna: Basel - MŠK Żylina 1:1 (Klago - sam.), 3:0 (Gimenez 2, H. Yakin)
  • III runda eliminacyjna: Basel - Celtic F.C. 1:3 (Gimenez), 2:0 (Gimenez, H. Yakin). Awans Basel dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.
  • I Faza grupowa:
  • II Faza grupowa:

2004 - 2005

• III runda eliminacyjna: Basel - Inter Mediolan 1:1 (Huggel), 1:4 (Sterjovski)

1965 - 1966

• I runda: Basel - Valencia CF 1:3 (Benthaus), 1:5 (Hauser)

1966 - 1967

• I runda: Basel - DOS Utrecht 1:2 (Odermatt), 2:2 (Firgerio 2)

1968 - 1969

• I runda: Basel - Bologna FC 1:4 (Konrad), 1:2 (Hauser)

Puchar UEFA

1971 - 1972

• I runda: Basel - Real Madryt 1:2 (Hasler), 1:2 (Siegenthaler)

1976 - 1977

1978 - 1979

• I runda: Basel - VfB Stuttgart 2:3 (Stonier, Tanner), 1:4 (Schonenberger)

2000 - 2001

• Runda wstępna: Basel - S.S. Folgore/Falciano 5:1 (Tchouga 2, Muff, Aziawonou, Magro), 7:0 (Muff, Magro 2, Cantaluppi, Tholot 2, Koumantarakis)
  • I runda: Basel - Brann Bergen 3:2 (Magro, Tchouga, Kreuzer), 4:4 (Tchouga, Wassberg, Kreuzer, Muff)
  • II runda: Basel - Feyenoord Rotterdam 1:2 (Tchouga), 0:1

2003 - 2004

2004 - 2005

2005 - 2006

2006 - 2007

• I runda eliminacyjna: Basel - Tobył Kostanaj 3:1 (Petrić 2, Eduardo), 0:0
  • II runda eliminacyjna: Basel - FC Vaduz 1:0 (Majstorović), 1:2 (Kuzmanović). Awans Basel dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.
  • I runda: Basel - Rabotniczki Skopje 6:2 (Kuzmanović, Petrić 2, Majstorović, Cristiano 2), 1:0 (Sterjovski)
  • Faza grupowa:

2007 - 2008

Liga Europy UEFA

2009 - 2010

• II runda kwalifikacyjna: Basel - FC Santa Coloma 3:0 (Sahin, Streller, Almerares), 4:1 (Streller, Gelabert, Alvares - sam., Almerares)
  • III runda kwalifikacyjna: Basel - KR Reykjavík 2:2 (Chipperfield, Almerares), 3:1 (Frei 2, Shaqiri)
  • IV runda kwalifikacyjna: Basel - FK Baku 3:1 (Streller 2, Huggel), 5:1 (Almerares, Gelabert, Frei, Shaqiri, Mustafi)
    • Basel - AS Roma 2:0 (Carlitos, Almerares), 1:2 (Huggel)
    • Basel - Fulham F.C. 0:1, 2:3 (Frei, Streller)
    • Basel - CSKA Sofia 2:0 (Frei 2), 3:1 (Gelabert, Frei 2)

Linki zewnętrzne

Inne hasła zawierające informacje o "FC Basel":

1977 ...

2006 Polska 3:0. 30 listopada – mecz fazy grupowej pucharu UEFA Wisła Kraków - FC Basel 3:1. 1 grudnia – Magdalena Gwizdoń zajęła pierwsze miejsce w biatlonowym ...

Algebra Boole'a ...

Mikroskop sił atomowych ...

Polskie odpowiedniki niemieckich nazw geograficznych ...

Kolej linowo-terenowa ...

Pascal Zuberbühler ZuberbühlerImię i nazwiskoPascal ZuberbühlerData i miejsceurodzenia 8 stycznia 1971 Frauenfeld , Szwajcaria Pseudonim"Zubi"Pozycja bramkarz Wzrost197 cmMasa ciała98 kgInformacje kluboweObecny klub Fulham Numer28Kariera seniorska1LataKlubM (G)1992–19991999–200620002000–20012006–20072007–20082008– Grasshoppers Zurych FC Basel → FC Aarau (wypoż.)→ Bayer Leverkusen (wypoż.) West Bromwich Albion Neuchâtel Xamax Fulham 187 (0)178 ...