Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Arnold Schönberg

Arnold Schönberg

Arnold Schönberg
Dorobek kompozytorski
Rodzaj twórczościLiczba dzieł
Muzyka wokalna
Pieśni 25
Muzyka chóralna9
Muzyka instrumentalna
Symfonie
Koncert 3
Muzyka kameralna 18
Inne formy orkiestralne15
Opery 3
Balety
Utwory na fortepian15
RAZEM101
Arnold Schönberg
Urodzony 13 września 1874
Wiedeń
Zmarł 13 lipca 1951
Los Angeles
Zawódmuzyk

Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu – zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles ) – kompozytor austriacki, pionier muzyki dodekafonicznej i atonalności . Przedstawiciel drugiej szkoły wiedeńskiej .

Schönberg urodził i wychowywał się w rodzinie nie mającej większych tradycji muzycznych. Z tego powodu został w głównej mierze muzycznym samoukiem. Rozpoczął od gry na skrzypcach, w której osiągnął poziom amatorski. Bardziej niż karierą instrumentalisty zainteresowany był komponowaniem. Elementarne wiadomości dotyczące kompozycji harmonii i kontrapunktu zdobył na kursach organizowanych przez znanych, wiedeńskich pedagogów muzycznych – Oskara Adlera i Alexandra Zemlinskiego. Nie ukończył jednak konserwatorium muzycznego.

Pierwszy okres twórczości Schönberga wpisany jest w pejzaż późnego romantyzmu. W muzyce tego okresu wyraźnie słychać wpływy Mahlera i Straussa . Najistotniejszą w twórczości kompozytora była druga dekada XX wieku , kiedy to zaczyna eksperymentować z atonalnością (sam Schönberg używa terminu pantonalność). Wtedy też przyciąga do siebie młodych awangardzistów, przede wszystkim Albana Berga i Antona Weberna , dla których staje się nauczycielem i mentorem. Pierwszym w pełni dodekafonicznym dziełem była Suita fortepianowa, której premiera odbyła się w 1923 . Schönberg był kompozytorem uniwersalnym. W jego katalogu można znaleźć szerokie spektrum form od pieśni i muzyki chóralnej, przez utwory na małe zespoły instrumentalne, muzykę kameralną do dzieł symfonicznych.

W 1933 wobec pogarszającej się sytuacji politycznej w Europie, Schönberg wyemigrował do USA . W 1941 został obywatelem amerykańskim. Kontynuował pracę kompozytorską często powracając do tradycyjnych tonalnych form. W twórczości Schönberga z tego okresu powstaje utwór mający polskie odniesienia – atonalne dzieło chóralne A Survivor from Warsaw skomponowane w 1947 i dedykowane Natalii Koussewickiej i poświęcone likwidacji getta warszawskiego . Schönberg, powszechnie znany ze swej silnej wiary w przesąd feralności liczby trzynaście ( triskaidekafobia ; nawet takty mają u niego numery: 12, 12A, 14), zmarł 13 lipca 1951 w Los Angeles .

Kompozycje

Zobacz: lista dzieł Arnolda Schönberga


Inne hasła zawierające informacje o "Arnold Schönberg":

1411 ...

1225 ...

Order Orła Białego ...

Balet ...

1983 ...

1933 ...

1958 ...

1695 ...

Imieniny ...

Ekspresjonizm (styl muzyczny) krzykiem udręki tych, którzy przeżywają w sobie los rodzaju ludzkiego” – pisał Arnold Schönberg . Uzyskiwali ów efekt głównie poprzez złożone, dysonujące harmonie , melodie budowane ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arnold Schönberg":

Budowa atomu (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie