Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Koziorożec alpejski

Koziorożec alpejski

Koziorożec alpejski, kozioł skalny (Capra ibex ibex) - ssak z rodziny krętorogich . Występuje w Alpach ( Szwajcaria , Francja , Włochy , Austria , Niemcy , Słowenia ).

Spis treści

Informacja ogólne

Wysokość w kłębie :
70-100 cm
Długość ciała:
115-170 cm
Długość rogów:
Do 100 cm
Waga:
Samiec 75-120 kg , samica 50-60 kg
Długość życia:
Do 20 lat

Wygląd

Tułów koziorożca pokryty jest brązową sierścią (u samic jaśniejsza), a brzuch i okolice odbytu przybierają barwę żółtawą. Kończyny tego zwierzęcia są krótkie i silne, zakończone racicami. Ogon płaski, pozbawiony sierści na spodniej stronie.
Głowa jest podłużna, czoło lekko cofnięte, dolna część żuchwy przyozdobiona charakterystyczną "bródką". Rogi są szablasto wygięte, skierowane ku tyłowi.

Biotop

Koziorożce alpejskie zamieszkują tereny położone na wysokości 2000-3000 m n.p.m.

Pokarm

Żywią się różnymi roślinami górskimi. Podczas zimy pasą się na nisko położonych pastwiskach.

Tryb życia

Przeważnie żyją w niewielkich stadach, lecz stare i chore osobniki czasami wiodą samotny tryb życia. Koziorożce są aktywne dniem, nocą odpoczywają w bezpiecznym miejscu. Wiosną pasą się wysoko w górach, a zimę spędzają w dolinach. W razie zamieci śnieżnej zbijają się w ciasną grupę. Ich wyczulone zmysły pozwalają w porę dostrzec czyhające niebezpieczeństwo: niedźwiedzie brunatne , wilki , rysie i lisy .

Rozmnażanie

Podczas okresu godowego (od grudnia do stycznia) samce toczą ze sobą walki. Wspinają się wtedy na tylne kończyny i gwałtownie zderzają głowami. Przeważnie nie czynią sobie krzywdy, lecz zdarza się, że jeden z walczących zostaje przepchnięty w przepaść. Tuż po urodzeniu koźlę waży około 3 kg . Gdy młode będzie w stanie poruszać się sprawnie po skalistych zboczach samica wraca z nim do swojej grupy. Mlekiem matki żywi się do 1. roku życia (w tym czasie zaczyna już zjadać rośliny). Po osiągnięciu dojrzałości płciowej samce opuszczają stado i dołączają do grupy młodzików. W wieku sześciu lat, gdy ich rogi są już dostatecznie duże, stają do walk o samice.

  • okres trwania ciąży: ok. 6 miesięcy
  • dojrzałość płciowa: samica 2-3, samiec 3-4 lata.
  • liczba młodych: przeważnie 1

Ochrona

W wieku XVIII zwierzęta te żyły już tylko we włoskich Alpach ( Gran Paradiso ), na którym to terenie utworzono później park narodowy. Populacja koziorożców w znacznym stopniu się odnowiła.

Inne

  • już od czasów starożytnego Rzymu pewnym częściom ciała koziorożca alpejskiego przypisywano uzdrawiającą moc. Przyczyniło się to do niemal całkowitego wytępienia zwierzęcia.

Galeria

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Koziorożec alpejski":

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Beskid Żywiecki ...

Runy ...

Kalendarz irański ...

Astrologia ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Europy ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Niemiec ...

Słowenia ...

Jemen ...

Garda (jezioro) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Koziorożec alpejski":

240. Charakterystyka regionów geograficznych. Karkonosze (plansza 11) ...

032. Ekologia biosfery (plansza 19) ...

014. Teoria tektoniki płyt litosfery (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie