Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dyskietka

Dyskietka

Format dyskietkiRokPojemność
8 cali 1971 80 KB
8 cali 1973 256 KB
8 cali 1974 800 KB
8 cali dwustronna 1975 1 MB = 1024 KB1)
5¼ cala 1976 110 KB
5¼ cala DD 1978 360 KB1)
5¼ cala QD2) 1984 1.2 MB = 1200 KB
3 cale 1984 320 KB
3½ cala DD 1984 720 KB
3½ cala HD 1987 1.44 MB = 1474.56 KB
3½ cala ED 1991 2.88 MB = 2880 KB
Uwagi:
Dla pojemności dyskietek przyjęto, 1 "MB" ≡ 1024 KB.
1) bardzo rozpowszechnione były programy do formatowania na 800 lub 820 KB;
2) także oznaczane jako "HD"
DD = Double Density (podwójnej gęstości)
QD = Quad Density (poczwórnej gęstości)
HD = High Density (wysokiej gęstości)
ED = Extra High Density (ekstra wysokiej gęstości)

Dyskietka, inaczej dysk miękki – dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności , umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych. Polska nazwa dyskietka została prawdopodobnie zaproponowana przez Jana Bieleckiego .

Współcześnie dostępne są na rynku praktycznie tylko dyskietki 3,5 calowe i ich warianty. Są one m.in. dostarczane przez producentów systemów operacyjnych i płyt głównych jako nośnik ze sterownikami lub plikami startowymi, gdzie w innym wypadku zapis tak małych plików na całej płycie CD lub innym nośniku byłby nieekonomiczny. Ponadto, dzięki możliwości szybkiego, wielokrotnego zapisu, dyskietki te znajdują zastosowanie w magazynowaniu i przenoszeniu małych plików takich jak dokumenty tekstowe i pliki obrazów. Nadają się również do wykonywania szybkich kopii bezpieczeństwa dokumentów ze względu na dostateczną pojemność i stosunkowo wysoką wytrzymałość i długowieczność.

Od kilku lat dyskietki gwałtownie tracą na popularności na rzecz pamięci USB i pamięci flash , które cechują jeszcze mniejsze rozmiary i znacznie większa pojemność.

Spis treści

Historia

Dyskietki 8, 5¼, 3½ cala

Jako pierwsze pojawiły się dyskietki 8-calowe. Następnie zaczęto stosować dyskietki 5¼-cala o pojemności 360 KB (DD) (choć bardzo często ówczesne napędy potrafiły formatować na 180 KB lub nawet mniej), a następnie 1,2 MB (HD) (choć istniały programy, które potrafiły formatować je na 1,4 lub nawet 1,6 MB). Miały miękką obudowę, nie było zamknięcia otworu odczytu – należało je przechowywać w papierowych kopertach. Miały jednak tę zaletę, że po wycięciu otworu zezwalającego na zapis można było używać obu ich stron w napędach jednostronnych. Zabezpieczenie przed zapisem polegało na zaklejeniu nieprzezroczystym kawałkiem taśmy samoprzylepnej wycięcia z boku dyskietki. Mniej popularne były inne dyskietki – 3-calowe stosowane w komputerach firmy Amstrad i 2,5-calowe w pierwszych komputerach przenośnych.

Współcześnie dyskietki wyszły już z powszechnego użycia jednakże są jeszcze dalej produkowane w niewielkich ilościach, używane są przeważnie w starszych komputerach typu PC , Apple Macintosh , Amiga i Atari . Z uwagi na niewielką pojemność zostały wyparte przez nowocześniejsze nośniki pamięci , takie jak: płyty CD , DVD oraz ich odpowiedniki wielokrotnego zapisu, przenośne dyski twarde , pamięć półprzewodnikową typu Flash , wbudowaną w karty pamięci , a także pamięci USB tzw. PenDrive oraz odtwarzacze MP3 . Obecnie stacje dyskietek nie są już montowane w laptopach , jednak w napędy te wyposaża sie nadal część stacjonarnych komputerów osobistych , głównie z przyczyn historycznych, dla zachowania łatwej komunikacji ze starszymi modelami. W komputerach Macintosh zaprzestano montowania stacji dysków już w 1998 r. , od modelu iMac .

Istnieją też zewnętrzne urządzenia do odczytu dyskietek podłączane kablem do komputera, zazwyczaj przez port USB.

W komputerach klasy PC obecnie najpowszechniej używane są dyskietki 3,5 calowe (wg innych oznaczeń – 90 mm) HD (High Density) o pojemności "1.44 MB" ("megabajt" ten w rzeczywistości był jednostką mieszaną – 1000×1024, a dyskietki te miały 1440  KiB ). Dyskietka taka składa się z twardej plastikowej obudowy z otworem dostępowym do nośnika zasuwanym metalową (później plastikową) zasuwką. Konstrukcja ta powstała z wcześniej używanych dyskietek identycznej budowy mechanicznej DD (Double Density) o pojemności 720 KiB, powszechnie używanych w komputerach klasy Amiga (komputer ten obsługuje dyskietki DD jako 880 KiB. Modele wyposażone w stacje HD zapisują na dyskietkach "1,76 MB") oraz Atari ST (dyskietki DD mogą mieć 946 176 bajtów oraz format zgodny z PC, natomiast HD może mieć maksymalną pojemność 1 892 352 bajtów). Rozwinięciem tej konstrukcji jest standard dyskietek ED (Extra Density) "2.88 MB" (dla Atari ST dostępne były napędy ED zapewniające odpowiednio większe pojemności), ale nie przyjął się, m.in. z powodu konkurencji ze znacznie bardziej pojemnymi dyskietkami napędów typu ZIP czy JAZ . Zachowana jest kompatybilność wsteczna.

Dyskietki 3,5" były najbardziej zawodne spośród powstałych typów pamięci przenośnych, jednak osiągnęły ogromny sukces, dzięki małym rozmiarom i niskiej cenie.

Zakończenie produkcji

W kwietniu 2010 r. prasa doniosła, że firma Sony , jako jedna z ostatnich spośród producentów dyskietek magnetycznych, zakończyła produkcję tych nośników danych. W 2009 r. zaprzestały ich produkcji firmy Hitachi Maxell i Mitsubishi Kagaku Media. Przed 2010 r. sprzedaży dyskietek zaprzestano już w wielu krajach, a na początku 2011 r. dyskietki Sony znikną ostatecznie z rynku japońskiego. Przedstawiciele koncernu uzasadniali decyzję spadkiem opłacalności. W Polsce w kwietniu 2010 r. można jeszcze zakupić dyskietki w cenie ok. 1 PLN/szt.

Firma Sony produkowała 3,5-calowe dyskietki od 1981 roku, a ich rekordową sprzedaży zanotowała w 2002 r., gdy nabywców znalazło ponad 47 mln sztuk. Od tamtego czasu sprzedaż malała, aż do wielkości 12 mln dyskietek w 2009 r. W tym też roku Sony zaprzestała produkcji napędów do tego typu nośników. Oceniano wówczas, że z magnetycznych nośników danych korzystają jeszcze użytkownicy przestarzałego sprzętu w środowisku akademickim oraz w oświacie[1].

Firma Verbatim nadal produkuje 3,5-calowe dyskietki oceniając aktualny popyt w 2009 roku na 50 milionów sztuk rocznie. Badania firmy oceniają, że ten rodzaj pamięci przenośnej jest jeszcze wymagany przez użytkowników sprzętu starego typu jak instrumenty klawiszowe czy maszyny przemysłowe. Firma prognozuje utrzymanie się popytu na dyskietki 3,5-calowe na stałym poziomie jeszcze przez pewien czas.[2]

Budowa dyskietki

Budowa dyskietki
1. Okienko blokady zapisu
2. Talerzyk obracający dyskietką
3. Ruchoma osłonka nośnika
4. Obudowa, z prawej strony u dołu ścięcie uniemożliwiające włożenie dyskietki odwrotnie
5. Włóknina zapobiegająca ocieraniu nośnika o obudowę i czyszcząca nośnik
6. Nośnik
7. Rozmieszczenie ścieżek i sektorów na nośniku.
8. Z lewej strony u góry otwór rozpoznawania typu dyskietki, jest HD (1,44 MB), brak dyskietka DD (720 kB).

Dyskietka 5,25 cala

Dyskietka 3,5 cala

Inne dyskietki

Organizacja danych

Dyskietka 3,5 po wyjęciu z obudowy

Najmniejszą fizyczną ilością danych jaką można zapisać i odczytać z dyskietki jest sektor. Jego pojemność informacyjna wynosi w większości systemów plików 512 bajtów. Przed każdym sektorem zapisywane są dane synchronizacyjne i informacyjne oraz suma kontrolna informacje te są niedostępne z poziomu użytkownika systemu operacyjnego dla użytkownika (są to parametry dla kontrolera dysku oraz dane wymagane do korekcji błędów odczytu).

Logiczną jednostką zapisu danych na dyskietkach jest klaster (ang. cluster), zwany także czasami JAP, czyli Jednostką Alokacji Pliku. W odróżnieniu od dysków twardych na dyskietce klaster ograniczony jest do maksymalnie dwóch sektorów (1024 bajty).

Cały nośnik podzielony jest na ścieżki (ang. track), których liczba zależy od formatu i zazwyczaj wynosi 40 lub 80, choć niektóre napędy umożliwiały zapisane kilka ścieżek ponad standard (komputery zgodne z Atari ST zapisują do 83 ścieżek). Ścieżka w zależności od typu dysku może składać się z 8 lub nawet 36 sektorów. Dla przykładu dyskietka w gęstości HD zgodna z MS/DR-DOS zawiera 18 sektorów na ścieżce. Każda ścieżka składa się z dodatkowych znaczników, które oznaczają początek (BOT) i koniec ścieżki (EOT).

Dyskietki wymagają procesu zwanego formatowaniem nośnika. Dzieli on powierzchnię nośnika na ścieżki i sektory poprzez zapisanie na niej przebiegu synchronizującego, dane informacyjne oraz testowe dane w sektorach, dane te są wykorzystywane do sprawdzenia poprawności formatowania. Zapisuje też dane systemowe. Dla dyskietki używanej pełne formatowane wiąże się z wymazaniem wszystkich danych.

Ciekawostki

  • Atari ST i Amiga były komputerami, w których format zapisu danych na nośniku był całkowicie programowalny. Komputery zgodne z IBM PC i Apple charakteryzowały konkretne gęstości zapisu, często niekompatybilne z pozostałymi architekturami. Atari zapisywało standardowo dyskietkę w formacie zgodnym z PC (czyli pojemność 720 KB) natomiast mogły też zapisać dowolny inny format (ograniczony jedynie parametrami technicznymi stacji dysków ). Maksymalnym formatem zapisu dla dyskietek np. DD było 946 176 bajtów, który jeszcze mógł być zwiększany poprzez manipulowanie ilością wpisów w katalogu głównym. Możliwe było też sformatowanie dyskietki dla przykładu na 5632 bajtów, na które dostępnych było 3584 bajty (format: 1 strona, 1 sektor, 1 sektor na klaster , 10 ścieżek).
  • Stacje dysków wyposażone są we wskaźnik aktywności LED, który w przypadku komputerów Atari ST oraz Amiga był w pełni programowo kontrolowany. Było to wykorzystywane w demkach oraz grach . Dla przykładu w grze Lemmings (wersja dla ST) dioda ta migała, gdy przez lemminga budującego mosty były wykorzystywane ostatnie trzy przęsła. Miało to na celu zastąpienie efektów dźwiękowych w przypadku braku komputerowego sygnału audio (np. po ściszeniu itp.). Było to o tyle istotne, że przygotowywało gracza na to, że lemming kończy budowę mostu i należy go uchronić przed spadnięciem z niego w przepaść[3].
  • Systemy operacyjne Atari TOS , AmigaOS i Mac OS wykorzystywały sensor obecności dysku w napędzie, dzięki czemu pewne operacje były pomijane, jeśli nośnik nie został wyjęty/zamieniony. Innym przykładem jest to, że w czasie, gdy inne komputery wyświetlały użytkownikowi komunikat, aby nacisnął dowolny klawisz, gdy np. zmieni dyskietki itp., w systemach tych komunikat nie pojawiał się, gdyż wczytywanie z dyskietki następowało automatycznie (po włożeniu jej do napędu).
  • W komputerach Macintosh stacja dysków była całowicie „zmotoryzowana” (motorized ) i kontrolowana przez system operacyjny . Nie miała nawet przycisku do wyrzucania dyskietki- po podaniu komendy Eject Disk, była ona mechanicznie wysuwana przez stację, tak jak kaseta wideo w większości magnetowidów. Podobnie przebiegało ładowanie dysków do stacji.

Zobacz też

Popularne firmy z branży nośników pamięci:

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Dyskietka":

Dyskietka gęstości)HD = High Density (wysokiej gęstości)ED = Extra High Density (ekstra wysokiej gęstości)Dyskietka, inaczej dysk miękki – dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej ...

Język fiński – telefon (dosłownie: przyrząd do mówienia)tietokone – komputer (dosłownie: maszyna wiedzy)levyke – Dyskietka (od levy – płyta + sufiks zdrobnieniowy -ke)kovalevy – twardy dysk ...

International Business Machines Corporation ...

Dysk twardy ...

Gęstość zapisu ...

Wirus komputerowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dyskietka":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 19) ...

006. Internet, telefony komórkowe, telefon (plansza 8) Datei - plik das Netz - sieć (Internet) die Diskette - Dyskietka die Taste - klawisz die Tastatur - klawiatura die CD-ROM - płyta ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie