Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dynastia normandzka

Dynastia normandzka

Dynastia normandzka panowała w X i XII wieku w Normandii i Anglii . Wywodziła się z Norwegii . Istnieje dwóch możliwych protoplastów tej dynastii : Rognvalda I, syna Eysteina, jarla Moere lub Roberta I Mocnego, syna Ragnvalda.

Powtarzające się najazdy Normanów na północną Europę doprowadziły do uchwycenia przyczółków i stworzenia wielu osiedli na południowym wybrzeżu Kanału La Manche. W końcu IX wieku Rolf (Rollo) , jeden z wodzów i syn Ragnvalda Eysteinssona przejął władzę wśród Norwegów. W 886 roku po najeździe na Bayeux i zabiciu Berengara, hrabiego tego miasta wziął za żonę jego córkę Poppę. W 911 roku Rollo został uznany księciem Normandii przez króla zachodnich Franków , Karola III Prostaka , który ofiarował mu tereny i tak będące pod władzą Normanów, lecz nominalnie należące do Roberta , diuka Francji, będącego rywalem króla.

Potomkowie Rollona w linii prostej panowali na tronie książęcym do połowy XII wieku. Rządzili także w licznych normandzkich hrabstwach (Eu, Évreux , Mortain , Corbeil , Arques ). Tym, który znacznie poszerzył władztwo Normanów był Wilhelm , zwany później Zdobywcą, syn księcia Roberta I Wspaniałego , który został ustanowiony swym następcą przez Edwarda Wyznawcę , króla Anglii na podstawie dość dalekiego pokrewieństwa. Matka Edwarda, Emma , była bowiem ciotką ojca Wilhelma, Roberta.

14 października 1066 roku w bitwie pod Hastings Wilhelm pokonał anglosaskiego konkurenta Harolda II i zdobył tron angielski. Umarł jednak na kontynencie, 7 września 1087 roku niedaleko Rouen i został pochowany w opactwie św. Stefana w Caen .

Wilhelm pozostawił trzech synów: najstarszy z nich Robert II Krótkonogi , został księciem Normandii i uczestnikiem pierwszej wyprawy krzyżowej , która zdobyła Jerozolimę . Po powrocie został pokonany w 1106 roku przez swego brata Henryka i uwięziony na zamku Cardiff , gdzie zmarł 10 lutego 1134 roku. Drugi syn Wilhelm II Rudy , król Anglii, został zamordowany 2 sierpnia 1100 roku podczas polowania w Nowym Lesie. Ostatni z braci Henryk I , zwany Pięknym Klerkiem (Beau-Clerc), początkowo bez spadku, w 1106 roku po pokonaniu Roberta rządził zarówno Anglią jak i Normandią.

Cieszący się niezwykłym powodzeniem u kobiet Henryk I zmarł 1 grudnia 1135 roku pozostawiając blisko 20 potomków z rozmaitych matek. Jednak jedyny legalny następca, Wilhelm, zginął 25 października 1120 roku podczas katastrofy statku królewskiego Blanche-Nef na Kanale La Manche. Tron Anglii i Normandii dostał się w ręce Stefana z Blois , wnuka Wilhelma Zdobywcy, a następnie, po jego śmierci w 1154 roku, królem Anglii i księciem Normandii został Henryk II , syn Matyldy , córki Henryka I i Gotfryda V Pięknego, hrabiego Andegawenii , zapoczątkowując dynastię Plantagenetów .

Morganatyczni synowie Henryka I otrzymali hrabiowskie uposażenie i rozwinęli własne linie dynastyczne. Do połowy XIII wieku earlami Gloucester byli potomkowie Roberta z Caen. Ostatni męski potomek dynastii normandzkiej Wilhelm FitzRobert zmarł 23 listopada 1183 roku.


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Dynastia normandzka":

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Zygmunt III Waza ...

Ludwik XVIII ...

Cesarze rzymscy ...

Habsburgowie ...

Karol I Habsburg ...

Genealogia ...

Austro-Węgry ...

Traktaty welawsko-bydgoskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dynastia normandzka":

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 18) ...

010 Ustrój i społeczeństwo Sparty (plansza 3) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie