Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Gajusz Mariusz

Gajusz Mariusz

Popiersie Gajusza Mariusza
"Marius wśród ruin ", John Vanderlyn

Gajusz Mariusz (ur. 156 p.n.e. w południowolatyńskim Arpinum, zm. 13 stycznia 86 p.n.e. ). Żonaty z Julią, ciotką Juliusza Cezara ze strony ojca, Gajusza Juliusza Cezara Starszego . Znany przede wszystkim jako reformator armii rzymskiej oraz mąż stanu w starożytnym Rzymie , przez długie lata, jako „homo novus” (czyli prowincjusz), związany ze stronnictwem popularów . W 105 p.n.e. pokonał króla numidyjskiego, Jugurtę (zobacz: wojna Rzymu z Numidyjczykami ), w 104 p.n.e. Cymbrów a w ( 102 - 101 p.n.e. ) Teutonów . W „Żywotach” Plutarcha określony mianem „trzeciego założyciela Rzymu ” (po Romulusie i dyktatorze Kamilusie )[1]. Pod koniec kariery politycznej przeciwnik Sulli , zwolennika optymatów.

W latach 104 - 100 p.n.e. przeprowadził reformę wojskową, przekształcając dotychczasową armię obywatelską w zawodową i przyjmując do armii ochotników. Służba w takiej armii trwała minimum 16 lat. Żołnierz otrzymywał żołd, i ekwipunek. Symbolem jednoczącym nowy legion stał się jego znak bojowy - orzeł (aquila). Stopniowo także zaczęły się tworzyć wyborowe oddziały gwardii (w odróżnieniu od armii) tzw. pretorianów (praetorium). Problemem stała się kwestia, co począć z weteranami: jakie źródło utrzymania im zapewnić po długoletniej służbie wojskowej, w czasie której nie mieli innego źródła utrzymania i z reguły nie zakładali rodzin.

Gajusz Mariusz, podobno zgodnie z przepowiednią, był siedmiokrotnie wybierany konsulem : w latach 107 , 104-100 i 86 p.n.e. . W roku 101 p.n.e. zawiązał przymierze, triumwirat, choć w historiografii tak się go nie określa, z Saturninem i Glaucją na mocy którego Mariusz został wybrany na urząd konsula na rok 100 p.n.e. , Glaucja na urząd pretora , a Saturnin - trybuna ludowego . Temu ostatniemu musiano utorować drogę do wyboru mordując Kwintusa Nunniusza, jednego z kontrkandydatów. Wspólnym celem wymienionej trójki było nadanie ziemi weteranom Mariusza. Chciano do przeprowadzenia tego nadania powołać komisję, na czele której stanąłby Mariusz. Senat pod przymusem zaakceptował ustawę. Jednak już w roku następnym Saturnin starając się o urząd, tym razem konsula , znów zamordował swojego przeciwnika ze stronnictwa popularów - Memmiusza. To już przebrało miarę cierpliwości senatu. Zażądał od konsula Mariusza podjęcia działań zbrojnych. Ten zaś, jako legalista, musiał wszcząć walkę z dawnymi sojusznikami. Armia pod dowództwem Skaurusa rozbiła w 100 p.n.e. broniących się na Kapitolu Saturnina i Glaucję. W rezultacie popularność Mariusza znacznie spadła, odwrócili się od niego jego dotychczasowi stronnicy i nie było mowy o następnym konsulacie. Mariusz wziął udział w wojnie ze sprzymierzeńcami ( 90 p.n.e. - 88 p.n.e. ), a po jej zakończeniu, wobec konfliktu z Sullą , musiał opuścić Rzym. Powrócił w 87 p.n.e. , kiedy Sulla przebywał na wschodzie walcząc z Mitrydatesem VI Eupatorem. Pod nieobecność Sulli w Rzymie wybuchła tzw. pierwsza wojna domowa. Wraz z Cynną , stając na czele popularów , Mariusz wprowadził w Rzymie terror . Skazał wtedy na śmierć wielu przeciwników politycznych. Zmarł w 86 p.n.e.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka , 2005 , Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 284, Oficyna Wydawnicza FOGRA, .


Inne hasła zawierające informacje o "Gajusz Mariusz":

1972 ...

79 ...

1977 ...

Cesarze rzymscy ...

Pliniusz Starszy ...

Adolf Hitler ...

1969 ...

1983 ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

Józef Kowalczyk ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gajusz Mariusz":

010b. Rzym (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie