Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Drukarnia Łazarzowa

Drukarnia Łazarzowa

Frontyspis dzieła Stanisława Sarnickiego Statuta i metryka przywilejów koronnych 1594 , wydanego w Drukarni Łazarzowej w Krakowie

Drukarnia Łazarzowa (Oficyna Łazarzowa) — przedsiębiorstwo założone przez Łazarza Andrysowicza w Krakowie , znane również pod nazwą Officina Lazari[1].

Drukarnia Łazarzowa miała ścisły związek z drukarnią Hieronima Wietora , który to w roku 1518 założył tłocznię w Krakowie . Po jego śmierci przedsiębiorstwo przejęła żona Barbara, wraz z przyszłym mężem, Łazarzem Andrysowiczem ze Strykowa. Po śmierci Łazarza w roku 1577 , oficynę przejął syn jego i Barbary, Jan Januszowski (1550-1613), który rozwijał tłocznię jako Oficynę Łazarzową. Nowy właściciel był człowiekiem wykształconym, odbył studia prawnicze w Padwie , po powrocie do kraju był sekretarzem na dworach królów polskich, Zygmunta Augusta i Stefana Batorego .

Gdy w 1577 roku objął przedsiębiorstwo drukarskie, zaczął wprowadzać reformy i ulepszenia. Jako zwolennik urządzeń zagranicznych za wzór brał takich drukarzy jak Aldo Manucjusza , rodzinę Estienne'ów i Plantina . Wprowadził duże, ozdobne inicjały , nie stosował ilustracji drzeworytu , próbował za to miedziorytu . W roku 1578 Januszowski otrzymał upoważnienie do drukowania statutów i konstytucji sejmowych ( serwitoriat królewski ), nakazujące jednocześnie drukowanie wszystkich pism urzędowych wychodzących z kancelarii królewskiej. W zamian serwitor królewski był zwolniony z wszelkich podatków. 10 lat później został nobilitowany przez króla Zygmunta III , który nadał mu wkrótce tytuł architypografa Jego Królewskiej Mości.

Januszowski podjął drugą po Wietorze próbę stworzenia czcionki narodowej oraz ustalenia ortografii polskiej . Stworzył wzory nowych czcionek, prostych i ukośnych, dostosowanych do wymagań fonetyki i pisowni języka polskiego . Wydał projekt nowej ortografii polskiej, Nowy karakter polski ( 1594 ).

Kłopoty finansowe nie ominęły Oficyny Łazarzowej, dodatkowo podczas zarazy panującej w Krakowie w roku 1601 , umarła żona i dzieci Januszowskiego. Sam został archidiakonem sądeckim i od tej pory przestał interesować się drukarnią. Wydzierżawił ją Bazylemu Skalskiemu, a następnie Maciejowi Jędrzejowczykowi , który po śmierci właściciela przejął Oficynę Łazarzową wykupując ją od pozostałych synów Januszowskiego.

Historia Oficyny Łazarzowej najprawdopodobniej kończy się w roku 1609, wskutek przeniesienia przez króla Zygmunta III Wazę stolicy z Krakowa do Warszawy .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Drukarnia Łazarzowa":

Wittenberga ...

Flins ...

Polska Agencja Prasowa ...

Józef Czapski ...

Andrychów ...

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ...

Daniel Naborowski ...

Tbilisi ...

Łukasz Górnicki dla Górnickiego szczególnie bliska. W 1589 r. u krakowskiego drukarza Łazarza Andrysowicza ( Drukarnia Łazarzowa ) ukazał się wierszowany przekład tragedii Trojanki (Troades) Seneki pod tytułem ...

Cywilizacja śmierci ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Drukarnia Łazarzowa":

105 Renesans w kulturze polskiej (plansza 11) ...

141 Obrona Polaków przed polityką zaborców. Kultura w Polsce w XIX wieku (plansza 4) ...

112 Kultura renesansu w Polsce (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie