Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Drohobycz

Drohobycz

Na mapach: 49°21'N 23°30'E / 49.35, 23.5

Drohobycz
Herb
Herb Drohobycza
Państwo   Ukraina
Obwód
  lwowski
Mer Mykola Huk
Powierzchnia 44,5 km²
Położenie49° 21' N
23° 30' E
Ludność (2001)
•  liczba ludności
•  gęstość

79 119
1 778 os./km²
Nr kierunkowy +380 3244
Kod pocztowy 82100
Tablice rejestracyjne (UA) BC
Położenie na mapie Ukrainy

Drohobycz

Drohobycz (ukr. Дрогобич, jid. דראָהאָביטש) – miasto rejonowe w obwodzie lwowskim na Ukrainie , położone nad Tyśmienicą w Beskidach Brzeżnych . W latach 13401772 siedziba starostwa, w ramach Ziemi Przemyskiej należącej do województwa ruskiego . W latach 19181939 siedziba powiatu w województwie lwowskim .

W 2001 roku liczyło ponad 77 tysięcy mieszkańców[1].

Spis treści

Historia

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Powstanie miasta jest ściśle związane z jego położeniem na tzw. szlaku solnym i z wydobyciem soli w okolicach. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z okresu Rusi Kijowskiej . Po przyłączeniu przez Kazimierza Wielkiego Rusi Czerwonej do Polski , miasto przeżyło swój pierwszy okres dynamicznego rozwoju. Żupy solne przeszły na własność królewską i były dzierżawione przybyszom z całej Europy, m.in. z Włoch . Kazimierz Wielki przyczynił się do powstania w Drohobyczu parafii rzymskokatolickiej, a w 1340 roku nadał miastu herb przedstawiający 9 topek solnych (tradycyjna miara soli) umieszczonych na granatowej tarczy, nad którą widniała korona królewska. W 1392 r. król Władysław Jagiełło ufundował istniejący do dziś kościół farny , a w 1422 r. nadał miastu prawa magdeburskie . Przywileje miejskie były później wielokrotnie potwierdzane, m.in. przez Kazimierza Jagiellończyka w 1460 , czy Aleksandra Jagiellończyka w 1506 roku.

Obwarowania miejskie składały się z wałów i bram miejskich: Zamkowej, Lwowskiej, Węgierskiej i Żydowskiej. Fortyfikacje z wałami i fosami otaczały także od czasów króla Zygmunta I kościół, a dzwonnica pełniła funkcję bramy. Ufortyfikowany był także cmentarz kościelny. W 1498 r., w wyniku najazdu turecko-tatarskiego, znaczna część miasta została zniszczona. W 1616 roku starosta królewski zezwolił Żydom na osiedlenie się na przedmieściach miasta. Podczas wojen kozackich w XVII wieku miasto było niszczone. W 1648 roku Kozacy dokonali rzezi mieszkańców w kościele farnym, po którym to wydarzeniu zamurowano wejście do świątyni, przez które wdarli się najeźdźcy. Miasto posiadało zamek starostów królewskich składający się co najmniej z dwóch budynków. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski , Drohobycz wraz z całą Galicją Wschodnią , został włączony do Austrii . Drohobycz, pozostający ważnym centrum handlowym, pomimo nadania praw miejskich i licznych przywilejów królewskich (m.in. zwolnienie od czynszów miejskich i zezwolenie na pobór myta mostowego) nie rozwinął się jednak w większy ośrodek, aż do końca XIX wieku, gdy odkryto w pobliżu złoża ropy naftowej. W maju 1919 roku wojska polskie pod dowództwem Wacława Iwaszkiewicza i Stanisława Maczka toczyły długotrwałe walki z ukraińskimi oddziałami Omelianowicza-Pawlenki.

Przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku, Drohobycz był miastem powiatowym, liczącym 39 tys. mieszkańców. Działało tu 5 rafinerii ropy naftowej . Na terenie miasta funkcjonował klub piłkarski Junak . W czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali większość żydowskich mieszkańców miasta.

6 sierpnia 1944 miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie[2].

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta jest Bruno Schulz , który spędził w Drohobyczu całe życie, a jego małomiasteczkową rzeczywistość uczynił przedmiotem swoich dzieł literackich.

Zabytki

  • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Krzyża Świętego i św. Bartłomieja z lat 1392–1445.
    • renesansowy nagrobek Katarzyny Ramułtowej z 1572 r.
    • freski z XVIII wieku
    • dzwonnica kościelna z 1551 r. o charakterze obronnym
    • obronny mur cmentarny
  • cerkiew Przenajświętszej Trójcy z 1690 r. (dawny kościół karmelicki) z budynkami klasztornymi (obecnie biura).
  • kościół Piotra i Pawła z 1828 r.
  • Wielka Synagoga w Drohobyczu zbudowana w latach 1842–1865,
  • synagoga z końca XIX w.,
  • ratusz z 20 lecia prawdopodobnie z reliktami z XVIII w.
  • cerkiew drewniana Podwyższenia Krzyża, ul. Zwaryćka 7 z XVI wieku z freskami z XVIII wieku
  • Cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu , ul. Sołonyj Stawok 23a z przełomu XV i XVI stulecia
  • dzielnica willowa przy ul. Franka i Szewczenka.

Przynależność administracyjna i terytorialna

Osoby związane z miastem

Sport

W mieście działał przed wojną polski klub sportowy Junak Drohobycz . Walczył w 1939 w barażach o I ligę, lecz zostały one zawieszone z powodu wybuchu wojny.

Miasta partnerskie

Pobliskie miejscowości

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Drohobycz":

Władysław Gomułka ...

14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...

OUN-B Ruska), Tarnopol (okręgi Brzeżany, Tarnopol, Czortków), Stanisławów (okręgi Kołomyja, Stanisławów, Kałusz, Czerniowce), Drohobycz (okręgi Stryj, Drohobycz, Sambor), Przemyśl (okręgi Przemyśl i Sanok). Ziemie Północno-Zachodnie ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...

Drohobycz Na mapach: 49°21'N 23°30'E / 49.35, 23.5 DrohobyczHerbHerb Drohobycza Państwo   Ukraina Obwód   lwowski Mer Mykola Huk Powierzchnia 44,5 km² Położenie49° 21' N 23° 30' E Ludność (2001)•  liczba ludności •  gęstość 79 1191 778 os./km² Nr kierunkowy +380 ...

Brygidki (więzienie) ...

Ignacy Daszyński ...

Radio Lwów ...

Ukraina Lwów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Drohobycz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie