Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mińsk

Mińsk - także Mińsk Litewski lub Białoruski (biał. Мінск albo Менск[1]; ros. Минск) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.

Historia

Wzmiankowany w 1067 (bitwa na Niemidze). Od 1101 stolica księstwa. Od połowy XIII wieku lenno litewskie. Mińsk w 1326 wszedł w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1390 król Władysław Jagiełło ufundował pierwszy kościół farny pw. Trójcy Przenajświętszej. Od 1413 był stolicą województwa mińskiego Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej. Otrzymał od Aleksandra Jagiellończyka prawa miejskie w 1499. W 1505 miasto zostało zniszczone przez Tatarów krymskich. W 1547 roku pożar zniszczył miasto. Po unii lubelskiej w 1569 znajdował się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od 1599 co drugi rok, na przemian z Nowogródkiem, w Mińsku odbywała się wiosenna sesja Trybunału Litewskiego (jesienna zawsze w Wilnie). W 1655 miasto zajęły wojska moskiewskie. W 1664 miasto trzy razy odwiedził król Jan Kazimierz.

W 1708 na rozkaz Piotra I miasto zostało spalone przez Rosjan. W 1733 miasto okupuje prawie dwa lata armia rosyjska. W 1773 Komisja Edukacji Narodowej utworzyła w mieście "szkołę akademicką". Po drugim rozbiorze Rzeczypospolitej 1793 w granicach cesarstwa rosyjskiego. W 1839 władze rosyjskie zlikwidowały kościół unicki, do którego należała większość mieszkańców miasta. W 1918 zajęty przez wojska niemieckie, następnie podczas wojny polsko-bolszewickiej odzyskany przez odrodzoną Rzeczpospolitą Polską. Ku wielkiej rozpaczy Polaków – Mińszczan, ostatecznie został włączony do ZSRR i do Białoruskiej SRR. W latach trzydziestych i w okresie 1940–1941 podczas Wielkiej czystki ośrodek terroru radzieckiego – kilkadziesiąt tysięcy osób ludobójczo rozstrzelano i pochowano m.in. w Kuropatach, w tym duży odsetek mińskich Polaków.

W latach 1941–1944 Mińsk był okupowany przez Niemców, którzy wymordowali miejscowych Żydów. Tutaj działał i zginął w wyniku zamachu Gauleiter Okręgu Generalnego Białoruś Wilhelm Kube, jego następcą został Curt von Gottberg. Obszar IV Wachlarza AK obejmował Mińsk, w tutejszym więzieniu przebywali aresztowani żołnierze Wachlarza. 3 lipca 1944 Armia Czerwona odbiła miasto z rąk niemieckich. Podczas wojny Mińsk był trzecim najbardziej zniszczonym miastem Europy po Warszawie i Berlinie.

Od 1991 jest stolicą Republiki Białorusi. Przez wieki zamieszkany przez Polaków, Mińsk stanowi ważny ośrodek życia Polaków na Białorusi.


Inne hasła zawierające informacje o "Mińsk":

Wilia (dopływ Niemna) ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Benedykt Dybowski ...

Stanisław Moniuszko ...

Michał Bakunin ...

Alaksandr Łukaszenka ...

1655 ...

1988 ...

1999 ...

2006 lipca – dwumecz 1. rundy eliminacyjnej Pucharu UEFA Zagłębie Lubin – Dynamo Mińsk 1:1, 0:0. Zagłębie odpadło z rozgrywek. 14 lipca – wyrokiem trybunału sportowego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mińsk":

207 Polska podczas I wojny światowej. Odzyskanie niepodległości przez Polskę (plansza 12) ...

208 Konflikty na wschodniej granicy (plansza 5) ...

057. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 2 (plansza 20) Weißrussland spricht man Weißrussisch. Cześć! Nazywam się Alina. Pochodzę z Białorusi i mieszkam w Mińsku. Jestem Białorusinką. Mój tato jest Białorusinem. Mińsk jest stolicą Białorusi. Na Białorusi mówi się ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie