Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Donieckie Zagłębie Węglowe

Donieckie Zagłębie Węglowe

Mapa Ukrainy z zaznaczonym obszarem Donieckiego Zagłębia Węglowego
Donbas (ukr. Donszczyna) w znaczeniu krainy historycznej

Donieckie Zagłębie Węglowe, Donbas ( ukr . Донбас, ros . Донбасс) – okręg przemysłowy we wschodniej Ukrainie , w aglomeracji Doniecka , nad Dońcem , w krainie geograficznej o licznych tradycjach historycznych i kulturowych . Obejmuje dwa obwody (oblast'i) – doniecki i ługański , a także Szachtyńskie Zagłębie Węglowe, znajdujące się w Federacji Rosyjskiej . Region jest bogaty w złoża węgla kamiennego ( koksowego i antracytu ), rtęci i soli kamiennej .

Oprócz wydobycia węgla kamiennego, rozwinął się tu przemysł hutniczy , na bazie rud żelaza i niklu dowożonych z Krzywego Rogu i Nikopola . Głównymi ośrodkami hutnictwa są: Donieck, Jenakijewo i Kramatorsk . W miejscowości Mariupol nad Morzem Azowskim znajduje się druga co do wielkości huta Ukrainy. Z hutnictwem związany jest przemysł elektromaszynowy, produkcja urządzeń dla hutnictwa i górnictwa (w Kramatorsku i Gorłówce ), taboru kolejowego , obrabiarek i maszyn budowlanych.

Donbas jest chłonnym rynkiem zbytu dla przemysłu produkcji paliw płynnych , środków piorących, a także artykułów spożywczych.

Głównymi miastami Donbasu są: Donieck , Gorłówka , Jenakijewo , Stachanow , Alczewsk , Krasny Łucz , oraz Konstantynówka .

Donbas jako kraina historyczna

Na Ukrainie nazwa Donbas, po ukraińsku Донщина (Donszczyna, w odróżnieniu od nazwy zagłębia gospodarczego), oznacza również krainę historyczną nad Dońcem i Donem , którą od dawna zamieszkują Kozacy dońscy . W takim rozumieniu Donbas obejmuje w zasadzie ten sam obszar, co Donieckie Zagłębie Węglowe.


Inne hasła zawierające informacje o "Donieckie Zagłębie Węglowe":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

1946 ...

2006 ...

Dniepropetrowsk ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...

Historia Ukrainy ...

Wojna domowa w Rosji ...

Armia Ludowa ...

Związek Walki Zbrojnej ...

Nanorurka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Donieckie Zagłębie Węglowe":

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

143. Polacy na przełomie XIX i XX w. (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie