Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maurice Wilkins

Maurice Wilkins

Maurice Hugh Frederick Wilkins (ur. 15 grudnia 1916 w Pongaroa, Nowa Zelandia , zm. 5 października 2004 w Londynie , Wielka Brytania ) – biochemik brytyjski pochodzenia nowozelandzkiego , laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Od 1955 roku kierował badaniami biofizycznymi w King's Colege w Londynie . W okresie II wojny światowej brał udział w pracach nad budową bomby atomowej (Manhattan Project) na Uniwersytecie Kalifornijskim. W latach 1963 - 1970 był profesorem biologii molekularnej, a następnie w latach 1970 - 1981 profesorem biofizyki na tej uczelni. Był członkiem Royal Society w Londynie.

Prowadził badania rentgenograficzne nad kwasem deoksyrybonukleinowym ( DNA ) wraz z Rosalind Franklin . Wyniki tych badań, bez informowania Franklin, przekazał Jamesowi D. Watsonowi i Francisowi Crickowi , co przyczyniło się do odkrycia budowy cząsteczki DNA. W 1962 roku otrzymał wraz z Crickiem i Watsonem Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za to odkrycie.

Zobacz też

Bibliografia

  • Beata Tarnowska (red.): Nagrody Nobla, Leksykon PWN. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Maurice Wilkins":

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

1932 ...

1969 ...

1983 ...

1933 ...

1870 ...

1962 chemii – Max Ferdinand Perutz , John Cowdery Kendrew z medycyny – Francis Crick , Maurice Wilkins , James Watson z literatury – John Steinbeck nagroda pokojowa – Linus Pauling ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

1716 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maurice Wilkins":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

26. Inne ideologie (plansza 13) ...

Fraktale (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie