Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hokej na trawie

Hokej na trawie

Hokej na trawie

Hokej na trawie – zespołowa gra sportowa .

Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyn po 11 graczy (+5 rezerwowych). Składa się z dwóch 35-minutowych części z 10-minutową przerwą. Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 x 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki o średnicy ok. 7-7,5 cm i wadze ok. 160 g do bramki przeciwnika. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała.

Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908 . Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety. Co cztery lata rozgrywane są również mistrzostwa świata.

Początki tej dyscypliny w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku . Pierwszy oficjalny mecz w tej dyscyplinie na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" , pomiędzy piłkarzami Czarnych Lwów oraz Pogoni Lwów .

Obecnie hokej na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników, zaś główne jego ośrodki to: Poznań , Gniezno , Środa Wielkopolska , Toruń , Rogowo , Gąsawa , Siemianowice Śląskie oraz Gliwice i Wrocław , Brzeziny .

Ponadto hokej na trawie jest również uprawiany w: Warszawie , Łodzi , Stęszewie , Nysie , Katowicach , Sosnowcu , Cieszynie oraz Łubiance .

Istnieje również halowa odmiana hokeja na trawie . W rozegranych do tej pory dwóch edycjach mistrzostw świata męska reprezentacja Polski dwukrotnie zajęła 2. miejsce, wywalczając srebrne medale w 2003 w Lipsku oraz w 2007 w Wiedniu .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hokej na trawie":

Sporty wodne ...

Narodowy socjalizm ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

Toruń ...

2010 ...

Narciarstwo ...

Sanok ...

2003 ...

Kaczka krzyżówka ...

Cietrzew ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hokej na trawie":

Teatr grecki (plansza 17) ...

Higiena układu ruchu (plansza 5) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie