Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Donatyzm

Donatyzm

Donatyzm – rygorystyczny ruch religijny, który w IV w. i V w. doprowadził do założenia Kościoła chrześcijańskiego w Afryce (w odłączeniu od wspólnoty Kościoła Kartaginy, będącego w jurysdykcji Kościoła Rzymu ). Termin ten pochodzi od Donata , biskupa Kartaginy .

Donatyści, czyli zwolennicy "Kościoła męczenników" lub "Kościoła ludzi doskonałych", negowali ważność sakramentów, jeżeli udzielał ich kapłan znajdujący się w stanie grzechu . Sprzeciwiali się też ponownemu dopuszczaniu do Kościoła tych, którzy wyrzekli się wiary w czasach prześladowań. Przeciwni byli posłuszeństwu władzy cesarskiej.

Występując przeciwko tezom donatystów, św. Augustyn głosił, że Kościół jest wspólnotą składającą się również z grzeszników oraz że łaska sakramentów nie zależy od moralności (dyspozycji) tego, kto nimi administruje.

Konferencja zwołana w roku 411 w Kartaginie bardzo osłabiła ruch donatystów, który ostatecznie zanikł po zajęciu Afryki Północnej przez Arabów [1].

Przypisy

  1. Gerald O'Collins, Edward G. Farrugia: Zwięzły słownik teologiczny. Kraków: WAM, 1993, s. 63. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Donatyzm":

Augustyn z Hippony ...

Wielka wędrówka ludów ...

Donatyzm Donatyzm – rygorystyczny ruch religijny, który w IV w. i V w. ...

Konstantyn I Wielki ...

314 ...

Sylwester I ...

Milcjades ...

Kategoria:Teologia chrześcijańska ...

Cerkiew prawosławna ...

Herezja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Donatyzm":

019. Narodziny i rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa (plansza 12) głoszący m.in. rygoryzm moralny). Zwołany w 314 r. sobór w Arles potępił Donatyzm i zburzono Kościół jego wyznawców w Kartaginie. Inną przyczyną konfliktu była ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie