Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dniepr

Dniepr - (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie, w przeszłości częściowo na terytorium państwa polskiego; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.

Wypływa z Wałdaju, płynie w kierunkach przeważnie południowych przez rozległe tereny Niziny Wschodnioeuropejskiej, uchodzi do Limanu Dnieprowsko-Buskiego; najważniejsze miasta nad rzeką: Smoleńsk (Rosja), Mohylew (Białoruś) oraz Kijów, Dniepropetrowsk i Zaporoże (Ukraina).

Podobnie jak Wołga został wykorzystany do utworzenia szeregu obszernych sztucznych zbiorników wodnych; znajdują się one w środkowym i dolnym biegu, na odcinku między granicą białorusko-ukraińską i Morzem Czarnym; zbiorniki te to: Kremieńczucki (2252 km²), Kachowski (2155 km²), Kijowski (922 km²), Dnieprodzierżyński (567 km²), Zaporoski (410 km²) i Kaniowski (582 km²); ich utworzenie miało zgubny wpływ na naturalną ekologię rzeki. Dniepr

Na odcinku między Dniepropietrowskiem a Zaporożem, na rzece znajdowało się 9 progów skalnych zwanych dnieprowe porohy. W 1932 roku porohy zostały zatopione przez wody Zaporoskiego zbiornika retencyjnego.


Inne hasła zawierające informacje o "Dniepr":

Czerkasy ...

Chersoń ...

Obwód zaporoski ...

Obwód połtawski ...

Obwód kirowohradzki ...

Obwód czerkaski ...

Obwód dniepropetrowski ...

Obwód chersoński ...

Nizina Czarnomorska ...

Zaporoże (miasto) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dniepr":

027 Początki Słowian (plansza 7) ...

031 Najazdy Normanów na Europę między IX - XI w. (plansza 18) ...

045 Unie Polski w XIV i XV w. (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie