Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dmitrij Mendelejew

Dmitrij Mendelejew

Dmitrij Mendelejew

Mendelejew w roku 1897
Urodzony 8 lutego 1834
Wierchnije Ariemzany, Rosja
Zmarł 2 lutego 1907
Petersburg , Rosja
Zawódchemik

Dmitrij Iwanowicz Mendelejew, Дмитрий Иванович Менделеев (ur. 26 stycznia / 8 lutego [1] 1834 w Tobolsku , zm. 20 stycznia / 2 lutego 1907 w Sankt Petersburgu [2]) – chemik rosyjski , odkrywca (w roku 1869 ) prawa okresowości pierwiastków chemicznych .

Życiorys

Urodził się jako ostatnie, siedemnaste dziecko nauczyciela literatury Iwana Pawłowicza i Marii Dmitriewny, która była właścicielką huty szkła [3]. Jako siedmioletni chłopiec rozpoczął naukę w gimnazjum , później kontynuował ją na studiach w Głównym Instytucie Pedagogicznym w Petersburgu. Po studiach objął stanowisko wykładowcy nauk przyrodniczych w I Gimnazjum i Liceum w Odessie w Rosji. Następnie został nominowany na stanowisko docenta na Uniwersytecie Petersburskim. Prowadzone przez niego wykłady z chemii teoretycznej i organicznej cieszyły się dużą popularnością wśród studentów. 31 stycznia 1865 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną "O połączeniu spirytusu z wodą".

Jako chemik Mendelejew pracował w różnych działach tej dziedziny nauki, szczególnie w zakresie chemii roztworów. Jako pierwszy wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości . Wynalazł również pirokolodion, rodzaj prochu bezdymnego . Na jego pogrzebie studenci, chcąc uczcić swego ulubionego wykładowcę, nieśli transparent z układem okresowym pierwiastków chemicznych[].

Układ okresowy

Wszystkie znane wówczas pierwiastki zestawił w tabelę, szeregując je według mas atomowych i zauważył, że właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo, a odstępstwa od tych prawidłowości można wyjaśnić istnieniem nieznanych jeszcze pierwiastków (były to skand , gal i german ). Tablicę tę nazwano później tablicą Mendelejewa i była ona pierwotną formą układu okresowego .

Na cześć Mendelejewa, sztucznie wytworzony pierwiastek o liczbie atomowej 101 nazwano " mendelew " oraz jedną z planetoid nazwano 2769 Mendeleev .

Dmitrij Mendelejew – portret w stroju akademickim pędzla Ilji Riepina

Przypisy

  1. Podano podwójne datowanie, zobacz daty nowego i starego porządku
  2. Mendelejew Dmitrij I. – Encyklopedia PWN . PWN. [dostęp 2010-03-02].
  3. A.K Wróblewski Historia Fizyki str. 389


Inne hasła zawierające informacje o "Dmitrij Mendelejew":

Duma ...

XXI wiek ...

1979 ...

Demetriusz (imię) Kasmowicz — białoruski emigracyjny publicysta, pisarz i działacz narodowy i antykomunistyczny Dymitr Krajewski SChP Dmitrij Mendelejew Dmitrij Mereżkowski Dmitrij Miedwiediew - prezydent Rosji Dmitrij Nielubin Demetrios Petrokokkinos Dymitr Sapieha Dmitrij Strelnikoff Dmitrij Syczow Dymitr ...

2010 ...

1965 ...

Zimna wojna ...

Technet OdkrycieZostał otrzymany w 1937 roku przez Emilio Gino Segrè i Carlo Perriera . Dmitrij Mendelejew przewidział jego istnienie na podstawie luki w swoim układzie okresowym. ...

Skand ...

Kanał Białomorsko-Bałtycki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dmitrij Mendelejew":

Układ okresowy pierwiastków (plansza 11) ...

Układ okresowy pierwiastków (plansza 6) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie