Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dirk Bouts

Dirk Bouts

Ostatnia wieczerza - centralna część retabulum Ołtarza Eucharystii

Dirk Bouts, Dieric Bouts (ur. ok. 1415 w Haarlemie , zm. 1475 w Leuven ) — niderlandzki malarz .

Urodził się przypuszczalnie w mieście Haarlem , ale działał głównie w Leuven (Lowanium), gdzie od 1462 pełnił urząd malarza miejskiego.

Był jednym z pierwszych malarzy północnoeuropejskich stosujących perspektywę liniową z jednym punktem zbiegu , jak w przypadku Ostatniej Wieczerzy w Ołtarzu Eucharystii z kościoła Sint Pieters w Lowanium. Dzieło to, zamówione w 1464 roku przez bractwo Najświętszego, jest doskonale udokumentowane. Scena główna skomponowana osiowo ukazuje Chrystusa z uczniami w ratuszowej sali z wielkim kominkiem. Całość utrzymana w nastroju uroczystej powagi, opływana przez rozproszone światło. Postacie w kompozycjach Boutsa przeważnie wysmukłe, o wysokich czołach są mało zindywidualizowane, poruszają się dość sztywno. W niektórych dziełach uderza trafność ukazania naturalnego krajobrazu skalistego.

Bouts był kolorystą. Widać to zarówno w bocznych skrzydłach Ołtarza Eucharystii, jak i w Pokłonie Trzech Króli. W jego gamie barwnej dominują: oliwkowa zieleń, karmin, błękit, fiolet i biel stosowana w subtelnych niuansach. W jednym ze skrzydeł tryptyku zwanego „Perłą Brabantu”, którego środkową kwaterę zajmuje Pokłon Trzech Króli umieścił źródło światła w obrazie jako bladą tarczę słoneczną widoczną w głębi.

Innym ważnym dziełem artysty są prace ukazujące sprawiedliwość cesarza Ottona III (1468 r.) Zamówione do Sali głównej ratusza były zapewne nawiązaniem do obrazów Rogera van der Weydena w ratuszu brukselskim.

Najsłynniejsze obrazy

Galeria

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Dirk Bouts":

Historia Australii ...

1039 ...

964 ...

963 ...

1038 ...

1136 ...

1962 ...

1964 ...

1961 ...

1142 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dirk Bouts":

35. Organizacje międzynarodowe ? Rada Europy, NATO (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie