Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dieter Wisliceny

Dieter Wisliceny

Dieter Wisliceny (ur. 1911 , zm. w styczniu 1948 ) - zbrodniarz hitlerowski, zastępca Adolfa Eichmanna (szefa sekcji IV b4, tzw. "żydowskiej", w ramach RSHA ) współodpowiedzialny za masową eksterminację Żydów przez III Rzeszę w trakcie II wojny światowej ( Holokaust ). Był tym, który zainicjował wprowadzenie obowiązku noszenia przez Żydów żółtej gwiazdy Dawida , celem odróżnienia ich od pozostałej ludności.

Wisliceny wstąpił do SS w 1934 (był także oczywiście członkiem NSDAP ) i pełnił służbę w ramach SD . W SS dosłużył się stopnia SS-Hauptsturmführera . Od września 1940 pełnił funkcję doradcy do spraw żydowskich rządu słowackiego , sprzymierzonego z Niemcami . W lecie 1942 organizował deportacje Żydów słowackich do Auschwitz-Birkenau . Wisliceny dał się poznać w tym czasie jako oportunista , przyjmując łapówkę w zamian za czasowe wstrzymanie deportacji (pod koniec wojny brał udział także w negocjacjach co do tzw. planu Europa, mającego na celu uratowanie ocalałych Żydów w zamian za łapówkę w wysokości 2-3 milionów dolarów amerykańskich ).

W latach 1943 - 1944 stał na czele tzw. specjalnego komanda do spraw żydowskich w Salonikach (Sonderkommando fur Judenangelegenheiten), które zajmowało się wywożeniem greckich Żydów do obozów zagłady w okupowanej Polsce . Następnie Wisliceny, w marcu 1944 , dołączył do Sonderkommanda Eichmanna w Budapeszcie . Współorganizował tam deportacje Żydów węgierskich do Auschwitz oraz brał udział w negocjacjach dotyczących uratowania części Żydów w zamian za dobra materialne różnego rodzaju.

Po zakończeniu wojny był początkowo jednym z głównych świadków oskarżenia podczas głównego procesu zbrodniarzy hitlerowskich przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze . Następnie Wisliceny został wydany władzom czechosłowackim , skazany na karę śmierci i powieszony w styczniu 1948. Jego zeznania odegrały znaczną rolę podczas procesu Adolfa Eichmanna w Izraelu , mocno obciążając byłego przełożonego.


Inne hasła zawierające informacje o "Dieter Wisliceny":

Ornitopody ...

Toczeń rumieniowaty ...

Łuszczyca ...

Rynek (ekonomia) ...

Bürgerliches Gesetzbuch ...

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii ...

Universiteit van Tilburg ...

Fryburg Bryzgowijski ...

Wyścig Pokoju ...

Mord profesorów lwowskich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dieter Wisliceny":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie