Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Galas

Galas

Galas wytworzony przez galasówkę dębiankę
Galas na liściu lipy wytworzony przez różkowca lipowego

Galas, galasówka (łac. Galla) – patologiczna narośl powstała z tkanki roślinnej (zazwyczaj jest to aparat asymilacyjny) roślin spowodowany przez zwierzęta, głównie owady (np. galasówkowate z rzędu błonkówek , mszyce ochojnikowate ) oraz pajęczaki . Na pączkach dębu określana jako dębianka.

Galasy, albo inaczej cecidium, powstają w wyniku rozrostu tkanki merystematycznej pod wpływem substancji wprowadzonej przez samicę podczas nakłucia rośliny lub pod wpływem żerowania larw. Mają za zadanie chronić rozwijające się w jego wnętrzu larwy .

Na drzewach liściastych (najczęściej dęby, buki i topole) galasy przyjmują różnorodne kształty i ubarwienie. Jesienią galasy tworzone na liściach opadają wraz z nimi, a zimą wylęgają się z nich samice pierwszego pokolenia, które składają jaja w śpiące pączki roślin.

Na drzewach iglastych galasy przypominają wyglądem małe szyszki. Początkowo zielone lub kremowe, przed uwolnieniem larw ciemnieją i zasychają.

Galasy zawierają kwas garbnikowy i kwas galusowy . Z dębianek otrzymuje się taninę oraz nalewki wykorzystywane w lecznictwie jako środek ściągający i osłaniający.

Zastosowanie

Wykorzystywane są w przemyśle do produkcji garbników , taniny , atramentu . Stosowane są w medycynie jako środki farmakologiczne o działaniu przeciwbiegunkowym.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Galas":

Czarcia miotła ...

Liść ...

Dąb szypułkowy ...

Galas Galas wytworzony przez Galasówkę dębiankęGalas na liściu lipy wytworzony przez różkowca lipowego Galas, ...

Węgorek pszeniczny ...

Taniny ...

Kategoria:Muzycy awangardowi ...

Staniątki z barokową polichromią i ołtarzem głównymMatka Boska Bolesna z XVI w.Przypisy↑ P. Galas, Ze studiów nad nazwami miejscowymi południowej Małopolski , [w.] Onomastica r. VII, ...

Powiat Glatz Glatz na stronie genealogy.net (po niemiecku) Zobacz też powiat kłodzki powiat bystrzycki powiat noworudzki Przypisy↑ Alicja Galas, Artur Galas,Dzieje Śląska w datach, wyd. Rzeka, Wrocław 2001, s.179.↑ została ...

Oleśnica czasów najdawniejszych po współczesność" Wrocław-Syców. 2000Jasiński. K. "Rodowód Piastów śląskich" T.2 Wrocław 1972Galas Al., Galas Ar. "Dzieje Śląska w datach" Wrocław 2001 Zobacz teżOleśniccy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Galas":

012. Nicienie (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie