Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Diabelski Kamień w Trzcianie

Diabelski Kamień w Trzcianie

Diabelski Kamień
Diabelski Kamień

Diabelski Kamień w Trzcianie – skalny ostaniec wierzchowinowy na Pogórzu Wiśnickim . Znajduje się na północnych zboczach głębokiego jaru potoku Cichawka będącego prawobrzeżnym dopływem Stradomki [1]. Położony jest na wysokości ok. 320 m n.p.m.[1] na wzgórzu nazywanym przez miejscową ludność Wichraz. Administracyjnie kamień znajduje się na północnych obrzeżach wsi Trzciana w województwie małopolskim, na granicy z miejscowością Cichawka , na terenie prywatnym, w bukowo-jodłowym lesie na bardzo stromym zboczu. Jest to pojedynczy głaz, zbudowany z bardziej odpornych na wietrzenie piaskowców o wysokości ok. 12 m i długości ok. 20 m. Jest on często zwiedzany przez okolicznych mieszkańców. W jego otoczeniu wiosną bujnie zakwitają rośliny wiosenne, m.in. żywiec gruczołowaty (gatunek charakterystyczny dla buczyny karpackiej ), zawilec gajowy , miodunka plamista , pierwiosnek wyniosły . W pobliżu dość rzadko spotykana w naturze konwalia majowa (roślina chroniona). Występuje tutaj też salamandra plamista .

Można tutaj dojechać, zbaczając w miejscowości Ubrzeż z drogi wojewódzkiej nr 966 na lokalną, asfaltową drogę, która poprzez mostek na Potoku Saneckim pnie się w górę pomiędzy zabudowaniami osiedla Libichowa (ok. 1 km). Przed lasem, przy ostatnich zabudowaniach asfaltowa droga kończy się. Dalej można dojść pieszo wozową drogą prowadzącą wśród pól uprawnych i obrzeżem lasu. Jest to dobry punkt widokowy. Z otwartych terenów wzgórza, przez które prowadzi droga, rozciągają się rozległe widoki na Beskid Wyspowy , szczególnie ładnie prezentuje się stąd pobliska Kostrza i Kamionna z Pasierbiecką Góra . Kamień znajduje się ok. 200 m od obrzeża lasu.

Z głazem związana jest legenda "Biała Pani nad Trzcianą", opisana w książce Baśnie i legendy znad Sanki[2]. Według legendy ludność Trzciany wspólnym wysiłkiem i w szybkim tempie odbudowała zniszczony w czasie potopu szwedzkiego kościół. Nie w smak to było mocom piekielnym. Diabeł zapragnął go zniszczyć ogromnym głazem, który w nocy niósł w powietrzu z lasu na Kopalinach pod Bochnią . Tuż nad wzgórzem Wichraz ukazała mu się Biała Pani w powiewnych szatach i promienistej aureoli. Przestraszony nieoczekiwanym spotkaniem diabeł upuścił z dużej wysokości kamień, który, nie czyniąc nikomu szkody, zarył się w ziemi.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. . 
  2. Zofia Wiśniewska: Baśnie i legendy znad Sanki. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Diabelski Kamień w Trzcianie":

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Ajschylos ...

Amfibolit ...

Czarny Kocioł Jagniątkowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Diabelski Kamień w Trzcianie":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie