Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Dewon

Dewon

Okres poprzedzającyOkres omawianyOkres następny
sylur dewon karbon
tabela stratygraficzna

Dewon ( ang. Devonian)


← mln lat temu
Dewon
← 4,6 mld542488444
Dewon
416
35929925120014565
NG
23
Cz
2


Nazwa pochodzi od hrabstwa Devon w południowo-zachodniej Anglii , skąd pochodzą pierwsze zbadane skały tego systemu . System dewoński wydzielili Roderick Murchison i Adam Sedgwick w 1839 roku. Na mapach i przekrojach geologicznych skały dewońskie znaczy się barwą brązową.

Spis treści

Paleogeografia i geologia

We wczesnym dewonie doszło do ostatecznego zamknięcia się oceanu Japetus , wskutek zderzenia dwóch kontynentów: Laurencji i Bałtyki . W wyniku tego zderzenia powstał jeden duży kontynent – Laurosja , z pasmem górskim kaledonidów , znajdujący się w położeniu równikowym. Na półkuli północnej obecne były mniejsze kontynenty: Syberia i Chiny. Południową półkulę zajmował olbrzymi kontynent Gondwana , oddzielony od Laurosji oceanem Reik , a od Chin i Syberii – oceanem Paleotetyda . Wszystkie kontynenty otaczał ocean Panthalassa . Dewon charakteryzował się ciepłym klimatem z ochłodzeniem pod koniec tego okresu. Dla regionu europejskiego charakterystycznymi osadami dolnego dewonuskały terygeniczne facji oldredowej (głównie zlepieńce , piaskowce ). W dewonie środkowym i górnym występują najczęściej osady węglanowe facji płytkowodnej i rafowej (różne typy wapieni , czasami zdolomityzowane , także margle i łupki margliste).

Bogactwa naturalne

Formacje dewońskie zawierają złoża pirytu , rud miedzi , rud cynku i ołowiu oraz surowce węglanowe ( wapienie , margle , dolomity ) i okruchowe ( piaskowce kwarcytowe , łupki fyllitowe ).

Flora

W morzach rozwijają się glony . Prócz chryzofitów i zielenic , występują w większej liczbie brunatnice , ramienice i krasnorosty . Spotyka się również więcej grzybów . Na florę lądową dewonu wczesnego i środkowego składały się pierwotne rośliny naczyniowe : psylofity ( ryniofity , trymerofity i zosterofilofity ). Pojawiają się pierwsze mszaki , skrzypy , paprocie zarodnikowe , widłaki jednozarodnikowe . W późnym dewonie pojawiają się widłaki różnozarodnikowe , klinolisty i pierwsze rośliny nasienne ( paprocie nasienne ). Po raz pierwszy pojawia się również drzewiasty pokrój roślin naczyniowych . Pod koniec dewonu wymierają psylofity .

Fauna

Morza

Wczesny dewon to ostatnia epoka życia planktonicznych graptolitów właściwych. Plankton tworzą tentakulity i małżoraczki o dużym znaczeniu biostratygraficznym . Rozwijają się rafy budowane przez koralowce ( koralowce czteropromienne i denkowce ), stromatoporoidy i gąbki . Rozwijają się znacznie ramienionogi i liliowce . Mniejsze znaczenie mają trylobity , pośród których w późnym dewonie wymierają Lichida, Odontopleurida i Phacopida. Pojawiają się pierwsze amonity (agoniatyty, goniatyty , wywodzące się z baktrytów , a w famenieklymenie , które z końcem dewonu wymierają). Rozwijają się w dalszym ciągu konodonty , które razem z amonitami dostarczają najważniejszych skamieniałości przewodnich . Wśród stawonogów pojawiają się przodkowie kikutnic (Palaeopantopodida) i muszloraczki (Conchostraca). Pod koniec dewonu wymierają tentakulity i pęcherzowce (Cystoidea).

W dewonie następuje silny rozwój ryb . Prócz istniejących już w sylurze bezszczękowców (Agnatha) , pierwszych szczękowych ryb fałdopłetwych (Acanthodii) i pierwszych ryb kostnochrzęstnych (Chondrostei) pojawiają się inne ryby chrzęstnoszkieletowe (prażarłacze Cladoselachii ) oraz zrosłogłowe (Holocephali) – ryby pancerne (tarczowce; Placodermi). Zaczynają występować również pierwsze ryby mięśniopłetwe (Sarcopterygii): trzonopłetwe (Crossopterygii) i dwudyszne (Dipnoi), przystosowane do życia w środowiskach słodkowodnych. Pod koniec dewonu wymierają ryby pancerne.

Lądy

We wczesnym dewonie pojawiają się pierwsze lądowe owady ( skoczogonki , np. Rhyniella), wije i pajęczaki (m.in. roztocze i zaleszczotki ). Natomiast w późnym dewonie pojawiają się formy przejściowe pomiędzy rybami a płazami ( Ichthyostega ), pochodzące od ryb trzonopłetwych , takich jak Tiktaalik .

Na przełomie franu i famenu dochodzi do wielkiego wymierania – jednego z pięciu największych kryzysów biotycznych fanerozoiku .

Dewon na ziemiach Polski

Zobacz też

Bibliografia

  • Włodzimierz Mizerski, Stanisław Orłowski, 2005: Geologia historyczna dla geografów. PWN
  • Stanisław Orłowski, Michał Szulczewski, 1990: Geologia historyczna. Wydawnictwa Geologiczne.


Inne hasła zawierające informacje o "Dewon":

Jura ...

Zlepieniec ...

Brama Lubawska ...

Parzydełkowce (obydwie formy). Największa liczba gatunków występuje w krainie indopacyficznej. FilogenezaSkamieniały Acervularia troscheri (sylur–Dewon)Szczątki kopalne przodków dzisiejszych parzydełkowców pochodzą z początku ery paleozoicznej (dolny kambr ), ...

Ziemia ...

Człowiek ...

Czwartorzęd ...

Ornitopody ...

Rekiny ...

Prekambr ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dewon":

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) DolomitAutor: Gvf Dzieje Ziemi W Dewonie (czwarty okres ery paleozoicznej, trwał ok. 48 mln lat) zakończyła się ...

Litosfera i wnętrze Ziemi (plansza 16) dwie najstarsze ery: archaiczna i proterozoiczna, które trwały ok. 4 mld lat. Prekambr Paleozoik Mezozoik Kenozoik Kambr Ordowik Sylur Dewon Karbon Perm Trias Jura Kreda Trzeciorzęd Czwartorzęd ...

003. Nasienne - grupa roślin naczyniowych (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie