Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Deutero-Izajasz

Deutero-Izajasz

Deutero-Izajasz - od końca XVIII w. umowne określenie anonimowego, nietożsamego z Izajaszem autora rozdziałów 40 - 55 biblijnej Księgi Izajasza .

Tło rozdziałów 40 - 55 jest zupełnie odmienne od tła rozdziałów 1 - 39 Księgi Izajasza, albowiem jest późniejsze od tych ostatnich o około 150 lat. Rozdziały te dotyczą ostatnich lat niewoli babilońskiej i ukazują atmosferę uprowadzonego ludu Izraela , a Autor- prorok informuje o zbliżającym się wyzwoleniu, podkreślając przy tym, że głównym wrogiem Izraelitów nie jest Asyria , a Babilonia . Deutero-Izajasz wspomina również o Cyrusie II , którym posłuży się Jahwe w celu pogromu Babilonii (Iz 44,28; 45,1). Zdaniem biblistów wprawdzie możliwe jest, że Proto-Izajasz (Izajasz "właściwy", w odróżnieniu od Deutero- oraz Trito-Izajasza) mógł głosić proroctwa dotyczące przyszłej niewoli babilońskiej i wyswobodzenia Żydów z niej, ale mało prawdopodobne jest, by napisał on w szczegółowej wizji przyszłości aż tyle rozdziałów Księgi. Próba pocieszenia narodu żydowskiego, zawarta w Iz 40,1n, nie miałaby większego sensu, bowiem naród żydowski podczas życia Proto-Izajasza był niepodległy i nic nie wskazywało na utratę niepodległości, tak więc wersety 1-2 rozdziału 40 spełniałyby odwrotną funkcję niż założona przez proroka, byłyby bowiem nie pocieszeniem, a groźbą.

Te fakty wskazują, iż autorem rozdziałów 40 - 55 Księgi Izajasza był żyjący w niewoli anonimowy prorok (niewykluczone, iż miał na imię Izajasz ), który pochodził z kręgu uczniów szkoły Proto-Izajasza (Iz 8,16n) i kontynuował jego idee, żywe w narodzie izraelskim po jego śmierci. Anonimowość ta wynikała ze względów bezpieczeństwa , między innymi ze względu na niepochlebne Babilonii treści (m.in. Iz 47 - satyra na Babilon ) oraz okazywanie sympatii do jej wrogów.

Bibliografia

  • Ks. Bernard Wodecki, Wstęp do Księgi Izajasza [w:] Pismo Święte. Stary i Nowy Testament w przekładzie z języków oryginalnych ( Biblia Poznańska ), 2004


Inne hasła zawierające informacje o "Deutero-Izajasz":

Archidiecezja krakowska ...

Imieniny ...

Erich Fromm ...

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii ...

Kabała ...

Królestwo Judy ...

Księga Daniela ...

Deutero-Izajasz Deutero-Izajasz - od końca XVIII w. umowne określenie anonimowego, nietożsamego z Izajaszem ...

2 Księga Królewska ...

Postacie biblijne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Deutero-Izajasz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie