Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Goldman Sachs

Goldman Sachs

Logo
Goldman Sachs Tower w Jersey City

Goldman Sachs Group Incorporated lub w skrócie Goldman Sachs jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Goldman Sachs został założony w 1869 , jego główna kwatera znajduje się w Nowym Jorku na dolnym Manhattanie, 85 Broad Street.

Goldman Sachs ma biura w głównych centrach finansowych takich jak: Nowy Jork , Londyn , Chicago , Los Angeles , San Francisco , Frankfurt , Zurych , Paryż , São Paulo , Bangalore , Bombaj , Hongkong , Pekin , Singapur , Salt Lake City , Sydney , Dubaj , Mediolan , Melbourne , Tokio , Tajpej , Moskwa i Toronto .

Goldman Sachs działa jako doradca finansowy dla największych firm, rządów i najbogatszych rodzin na świecie. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w USA.

Spis treści

Historia

1869–1929

Bank został założony w 1869 roku przez niemieckiego imigranta żydowskiego pochodzenia Marcusa Goldmana. W 1882 do firmy dołączył jego zięć, również żydowskiego pochodzenia, Samuel Sachs, co spowodowało zmianę nazwy na Goldman Sachs. Spółka wyrobiła sobie markę dzięki pionierskiemu wykorzystaniu papierów komercyjnych dla przedsiębiorstw i w 1896 akcje banku zostały dopuszczone do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych . Na początku XX wieku był liczącym się graczem w przeprowadzaniu ofert publicznych .

1929–1980

Reputacja firmy znacznie ucierpiała na skutek kryzysu z roku 1929 . W 1930 roku Sidney Weinberg postanowił skupić działalność banku na transakcjach inwestycyjnych. Miał być to element poprawy nadszarpniętego wizerunku. Za czasów Weinberga bank zaczął prowadzić badania nad sposobami inwestowania, a także powstał w nim dział zajmujący się obligacjami komunalnymi . W tym czasie Goldman Sachs był jednym z pierwszych banków stosujących strategię risk arbitrage.

W latach 50. do banku dołączył Gus Levy, który był pionierem w strategii handlowania block trading.

Kolejny kryzys bank przeżywał w roku 1970 , kiedy to zbankrutowała firma Penn Central Railroad Company. Była to największa upadłość jak do tamtego czasu, a Goldman Sachs przeprowadził emisję większości akcji.

W latach 70. bank otworzył w Londynie pierwsze zagraniczne biuro. Rozwijał także usługi wealth management i fixed income. W 1974 zastosował strategię białego rycerza do obrony Electric Storage Battery przed wrogim przejęciem ze strony Nickel i rywala Goldmana Morgan Stanley . Ugruntowało to pozycję banku jako doradcy inwestycyjnego.

1980–1999

W latach 80. Goldman kupił firmę J. Aron & Company, która zajmowała się handlem surowcami, głównie kawą i złotem. Pracował w niej obecny prezes banku Lloyd Blankfein.

W 1986 powstał Goldman Sachs Asset Management, który zajmuje się obecnie głównie funduszami hedgingowymi . W tym samym roku bank przeprowadził IPO Microsoftu oraz dołączył do giełd w Londynie i Tokio .

Po rozpadzie Związku Radzieckiego bank zaangażował się w procesy prywatyzacyjne.

W 1994 bank otworzył swoje biuro w Pekinie .

1999–2007

W 1999 bank zadebiutował na giełdzie. Jednak w ofercie publicznej pojawiło się tylko około 12% akcji. Henry Paulson został dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady nadzorczej.

W 1999 Goldman kupił Hull Trading Company za 531 milionów $, natomiast w 2000 Spear, Leeds, & Kellogg za 6,3 miliarda $.

Paulson opuścił bank w 2006 roku, by zostać  Sekretarzem Skarbu Stanów Zjednoczonych . Dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady nadzorczej został Lloyd C. Blankfein.

Spekulacja na polskim złotym w 2009

W lutym 2009 bank Goldman Sachs poinformował, że kończy ze spekulacją obliczoną na spadek wartości złotego . Przyznał, że na osłabianiu walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zarobił dużo ponad to, co zakładał[1]. Zatrudniony w tym banku Kazimierz Marcinkiewicz zaprzeczył, jakoby miał związek z działaniami spekulacyjnymi banku w Polsce[2].

Ciekawostki

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Goldman Sachs":

Anarchizm ...

1970 ...

1966 ...

Szwecja ...

1916 ...

Historia nauki ...

Kryzys finansowy 2007-2009 na giełdę w latach 90. XX wieku jednego z największych banków inwestycyjnych Goldman Sachs . Od tego czasu bank zaczął gonić za maksymalizacją zysków (jak ...

Hans Sachs ...

Rosomak ...

Laser ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Goldman Sachs":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie