Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom – społeczna akcja reklamowa , rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców i polegająca głównie na finansowaniu nadawania spotów reklamowych w mediach.

Spis treści

Cele akcji

Kampania CPCD zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomniała jednocześnie o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych , które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła.

Organizatorzy akcji

Inicjatorką kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" (CPcd) była Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego (ABCXXI). Kampania prowadzona jest obecnie w całym kraju przez ponad 2100 wolontariuszy – Liderów i Koordynatorów.

Historia kampanii

Kampania rozpoczęła się w czerwcu 2001 reklamowym spotem nadawanym w TVP , w którym wystąpił Krzysztof Błaszczyk. Humorystyczna scena, w której dziecko podchodzi do oglądającego telewizję ojca i pyta: "Tato, a czy ty umiesz czytać", odniosła zamierzony skutek i do CPcd zaczęli się przyłączać ludzie świata artystycznego, politycznego i naukowego.

W liście z dnia 5 listopada 2003 roku zespół ABCXXI zwrócił się z apelem do wszystkich zainteresowanych o włączenie się do dzieła CPcd jako koordynatorzy lokalni i liderzy małych środowisk (szkolnych, gminnych itp.). W ten sposób akcja zaczęła nabierać charakteru instytucjonalnego. Pojawili się koordynatorzy na poszczególne województwa , miasta , gminy , współpracujące instytucje, szkoły czy przedszkola.

W tym samym miesiącu do CPcd dołączyły się instytucje z Wrocławia pod hasłem "Cały Wrocław czyta dzieciom". Organizatorami i koordynatorami tej akcji byli metodycy Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Akcja została rozpisana jako konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dla przedszkoli.

Do ogłoszonych przez Fundację ABCXXI programów: "Czytające Szkoły" oraz "Czytające Przedszkola" przystąpiły 1434 szkoły i 1373 przedszkoli. Placówki, które wprowadziły codzienne głośne czytanie dzieciom obserwują m.in. wzrost zrozumienia tekstów i poleceń , poprawę koncentracji , łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost motywacji do nauki i chęci do współpracy, powstawanie więzi pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem, wzrost czytelnictwa wśród dzieci oraz spadek ilości aspołecznych zachowań.

Badania niewiarygodnej firmy IPSOS z września 2006 wykazały, że kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" zna 85% respondentów.

Podobne akcje społeczne

  • Z inspiracji akcji CPcd Czesi rozpoczęli akcję "Cele Česko čte dětem", której patronuje Vaclav Havel. (wypowiedź I. Koźmińskiej, Polityka nr 48/1.12.07)
  • w krajach anglojęzycznych akcja "Get caught reading" ("przyłapani na czytaniu")

Nagrody i wyróżnienia

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. w 2003 r. Grand Prix na Festiwalu Komunikacji Społecznej, w 2004 r. Kryształowe Zwierciadło, w 2005 r. medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury , Honorową Nagrodę Pro Publico Bono oraz medal Optimus Hominum nadany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej , w 2006 r. Małego Pegaza oraz prestiżową międzynarodową nagrodę IBBY – Asahi Reading Promotion Award, którą przedstawicielki fundacji odebrały podczas 30. Kongresu IBBY w Makau . W 2007 r. Fundacja otrzymała medal nadany przez Stowarzyszenie Wydawców Polskich.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cała Polska czyta dzieciom":

Podróżnik ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Biskup ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cała Polska czyta dzieciom":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 1) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie