Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Defenestracje praskie

Defenestracje praskie

II defenestracja praska (1618) wg Karela Svobody

Defenestracja praska ( łac. de fenestra - przez okno) – tak nazywane są trzy wydarzenia z historii Czech . W każdym przypadku doszło do wyrzucenia przez okno. Ten sposób uprawiania polityki nazywany jest żartobliwie more Bohemico.

  • I Defenestracja Praska (30 lipca 1419) – została dokonana w czasie wojen husyckich , podczas sporu w Radzie Miasta, kiedy to zostało wyrzuconych przez okno ratusza praskiego siedmiu katolickich rajców .
  • II Defenestracja Praska (23 maja 1618) – z okna Zamku Królewskiego na Hradczanach wyrzucono dwóch cesarskich namiestników - Jarosława Borzitę z Martinic i Wilhelma Slavatę - oraz ich sekretarza Fabriciusa. Doszło do tego z powodu wzburzenia przywódców czeskich protestantów dyskryminującą ich polityką cesarza Macieja . Pomimo upadku z wysokości kilkunastu metrów, urzędnikom nic się nie stało (katolicy uznali to za cud). Wyrzuceni zostali z sali jadalnej i podobno uratowała ich góra naturalnego kompostu , powstała z resztek jedzenia wyrzucanych przez to okno po ucztach. Opisane wydarzenie jest uważane za bezpośrednią przyczynę wojny trzydziestoletniej .
  • III Defenestracja Praska (10 marca 1948) – śmierć ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji Jana Masaryka , syna prezydenta Tomasza Masaryka , który wypadł z okna w niewyjaśnionych okolicznościach.


Inne hasła zawierające informacje o "Defenestracje praskie":

Kwartnik ...

1420 ...

1945 ...

Wełtawa ...

Historia Czech ...

Wacław I Przemyślida ...

Defenestracje praskie ...

Utrakwiści ...

Tramwaje w Czeskich Budziejowicach ...

8 maja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Defenestracje praskie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie