Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Cisa

Cisa - (węg. Tisza, ukr. Тиса - Tysa, słow. i rum. Tisa, serb. Тиса - Tisa, niem. Theiß) - rzeka w środkowej Europie, lewostronny dopływ Dunaju. Długość - 966 km (201 km na Ukrainie, 597 km na Węgrzech, 168 km w Serbii; przed regulacją - 1419 km), powierzchnia zlewni - 157.218 km², średni przepływ u ujścia - 776 m³/s.

Geografia

Cisa jest najdłuższym dopływem Dunaju, tworzy też największą subzlewnię zlewni Dunaju. Pod względem przepływu jest drugim co do wielkości dopływem Dunaju - po Sawie. Dorzecze Cisy obejmuje terytoria pięciu państw, w jego obrębie mieszka ponad 14 mln ludzi. Największe miasta w zlewni Cisy to Użhorod na Ukrainie, Preszów i Koszyce w Słowacji, Tîrgu Mureş, Kluż, Satu Mare, Baia Mare, Oradea, Hunedoara, Arad i Timişoara w Rumunii, Miskolc, Nyíregyháza, Debreczyn, Kecskemét, Békéscsaba, Hódmezövásárhely i Szeged na Węgrzech, Subotica i Zrenjanin w Serbii. Największym miastem, przez które Cisa przepływa, jest Szeged.

Niemal na całej swej długości, z wyjątkiem odcinka źródłowego, Cisa jest typową rzeką nizinną. Spadek jest bardzo niewielki, zaledwie kilka centymetrów na kilometr, wobec czego nurt rzeki jest powolny. Do czasu regulacji w XIX wieku Cisa tworzyła bardzo szeroką terasę zalewową, podmokłą, pełną meandrów, starorzeczy i nadrzecznych wydm, po której płynęła siecią odnóg i kanałów. Rzeka nie miała wówczas właściwie stałego koryta - podczas kolejnych wezbrań nurt przemieszczał się swobodnie po terasie zalewowej. Podczas powodzi rzeka zalewała do 2 mln hektarów gruntów. Obecnie na większości swego biegu Cisa jest uregulowana i ujęta w wały przeciwpowodziowe.

Reżim rzeczny Cisy jest podobny do reżimu Dunaju. Wezbrania występują wczesną wiosną - wywołane topnieniem śniegów w Karpatach - i wczesnym latem, wywołane deszczami. Na górnej Cisie występuje niekiedy trzecie maksimum opadowe w październiku. O ile drugie wezbranie nie powodowało powodzi, to pierwsze wezbranie spotykało się z równoczesnym wezbraniem Dunaju. Wezbrany Dunaj nie mógł przyjąć wód Cisy, która gwałtownie przybierała, wywołując katastrofalne powodzie (taki charakter miała powódź w 1879, która zniszczyła Szeged). Na Cisie nie występują natomiast wezbrania wywołane przez zatory lodowe, ponieważ pokrywa lodowa znika wcześniej w jej dolnym biegu. Charakterystyczne dla Cisy są duże wahania stanu wody między niżówką a wezbraniami. U ujścia różnica jest jedenastokrotna (371 m³/s do 3.867 m³/s), w Szolnok - 53-krotna, a w Vásárosnamény - 84-krotna.

Większość wód Cisy pochodzi z Karpat Wschodnich i Wyżyny Transylwańskiej, poza tym Cisa odwadnia pewne części Karpat Zachodnich i Południowych. Największe dopływy Cisy to Samosz, Bodrog, Sajó, Zagyva, Keresz i Marusza. Każdy z nich ma własny rozbudowany system rzeczny.

Cisa jest stale żeglowna od ujścia do Dombrád, a okresowo - aż do Vásárosnamény. Żegluga jest jednak niemożliwa podczas powodzi i niżówek. Liczne kanały żeglugowe łączą Cisę z Dunajem i z Berettyó. Oprócz tego wody Cisy są szeroko wykorzystywane do nawadniania, w związku z czym Cisa jest osią rozległego systemu irygacyjnego.


Inne hasła zawierające informacje o "Cisa":

Nizina Zakarpacka ...

Wielka wędrówka ludów ...

Puszta ...

Huculi ...

Cis pospolity 10 (150) (październik 2003). Kluczbork: www.rejent.com.pl. ↑ 4,0 4,1 Rafał Jaworski. Krótka historia Cisa (nie)pospolitego . „ Mówią Wieki ”. 9/2010. 608. [dostęp 2010-10-13]. ↑ Bystrzyca ( pol. ). Gmina Wleń ...

Preszów ...

Bory Tucholskie Strugą Utworzony 26.03.1982r na pow. 17,19 ha jako leśny rezerwat przyrody. Obejmuje stanowiska Cisa pospolitego , pochodne z samosiewów i z nasadzeń z XIX wieku. Cisy Staropolskie ...

Nowy Sad ...

Sawa (rzeka) ...

Pogórze Bukowskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cisa":

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 13) ...

137. Choroby nowotworowe człowieka i ich profilaktyka (plansza 19) wrzeciona podziałowego dzielących się komórek. Taksol otrzymuje się z kory oraz igieł Cisa krótkolistnego (występują w Europie, Azji, Ameryce Północnej i północno-zachodniej Afryce). Jednak ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie