Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jack Lang

Jack Lang

Jack Lang w Tuluzie (2007)

Jack Mathieu Émile Lang (ur. 2 września 1939 w Mirecourt ) – francuski polityk, wieloletni parlamentarzysta, minister kultury i edukacji w kilku lewicowych rządach.

Spis treści

Życiorys

Ukończył m.in. Instytut Nauk Politycznych w Paryżu , uzyskał stopień naukowy doktora w zakresie prawa publicznego. Pracował jako nauczyciel akademicki, zajął się też działalnością artystyczną. Zainicjował Festival du Monde w Nancy , był dyrektorem teatru uniwersyteckiego w tym mieście, a w latach 1972–1974 zajmował tożsame stanowisko w Palais de Chaillot Théâtre. W latach 70. był profesorem prawa międzynarodowego.

Od lat 60. należał do Zjednoczonej Partii Socjalistycznej, następnie został członkiem Partii Socjalistycznej .

W 1981 po raz pierwszy wszedł w skład rządu jako minister kultury w gabinecie Pierre'a Mauroy . Urząd ten pełnił do 1984. W tym samym roku od lipca do grudnia był młodszym ministrem (ministre délégué) odpowiedzialnym za kulturę, po czym Laurent Fabius powołał go na stanowisko ministra. Z rządu odszedł w 1986, po zwycięstwie prawicy w wyborach parlamentarnych. Od maja 1988 ponownie kierował ministerstwem kultury i łączności w rządach Michela Rocarda (do maja 1991), Édith Cresson (do kwietnia 1992, także jako rzecznik prasowy rządu) i Pierre'a Bérégovoy (do marca 1993). Wchodził także w skład gabinetu Lionela Jospina jako minister edukacji narodowej w latach 2000–2002. Jako minister kultury spopularyzował cykliczną imprezę Święto Muzyki (Fête de la Musique).

W latach 1994–1997 był posłem do Parlamentu Europejskiego . Zasiadał w Grupie Socjalistycznej , pracował w Komisji ds. Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Polityki Obronnej[1]. W swojej karierze pełnił szereg funkcji w administracji terytorialnej, m.in. jako radny Paryża (1983–1989), mer Blois (1989–2000), radny Regionu Centralnego (1992–1998) i od 2004 jako wiceprzewodniczący rady regionu Nord-Pas-de-Calais .

Jack Lang na partyjnej konwencji (2005)

Od 1986 w każdych kolejnych wyborach parlamentarnych uzyskuje mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego , początkowo z departamentu Loir-et-Cher , a w 2002 i 2007 z Pas-de-Calais . W 2008 był jedynym posłem socjalistów, który poparł zmiany w konstytucji zainicjowane przez Nicolasa Sarkozy'ego , umożliwiając ich przyjęcie. Oskarżany przez partyjnych działaczy o "zdradę", zrezygnował z funkcji w kierowniczych organach tego ugrupowania[2].

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jack Lang":

Podróżnik ...

Biskup ...

Autochton ...

Kwas fosforowy ...

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Dire Straits ...

Benedykt Dybowski ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Ajschylos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jack Lang":

037. Drezno - Florencja nad Łabą (plansza 3) ...

059. Heidelberg (plansza 10) ...

074. Świat motyli (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie