Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Czas uniwersalny

Czas uniwersalny

Przebieg stref czasowych w obszarze Europy. W zaznaczonym na ciemnoniebiesko regionie czasu uniwersalnego używa się w zimie, w zaznaczonym na jasnoniebiesko, przez cały rok.

Czas uniwersalny ( ang. universal time, UT, Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich , (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii ). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej , od którego liczy się czas pozostałych stref.

Czas uniwersalny został zaproponowany przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga . W 1878, po tym jak spóźnił się na pociąg, przyszedł mu do głowy pomysł czasu uniwersalnego i stref czasowych. Zreferował go na konferencji Kanadyjskiego Królewskiego Instytutu. Pomysł przyjęto z zainteresowaniem. Od tego czasu Flemming z wielką energią zabrał się do wprowadzenia idei w życie. W roku 1884 system ten został zaakceptowany na całym świecie.

Oficjalnie czas GMT został wycofany z użycia jeszcze w latach 70. Obecnie stosuje się czas UTC z stosowną korektą dla obserwowanych zmian w ruchu kuli ziemskiej. Nazwa GMT jest jednak w dalszym ciągu błędnie przytaczana, dlatego w niektórych krajach takich jak np. Francja zakazano prawnie posługiwania się nazwą GMT dla czasu uniwersalnego[].

W strefie czasu uniwersalnego znajdują się: Irlandia , Wielka Brytania , Portugalia , Wyspy Kanaryjskie ( Hiszpania ), Maroko , Sahara Zachodnia , Mauretania , Mali , Senegal , Gambia , Gwinea Bissau , Gwinea , Sierra Leone , Liberia , Wybrzeże Kości Słoniowej , Burkina Faso , Ghana , Togo oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca .

Europejskie kraje próbowały przejść do czasu środkowoeuropejskiego : Wielka Brytania i Irlandia (w czasie II wojny światowej i w latach 1968 - 71 ) oraz Portugalia (w latach 1966 - 76 i 1992 - 96 ), ale wróciły do czasu uniwersalnego.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Czas uniwersalny":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Tadeusz Kognowicki ...

Koszykówka ...

Ratusz w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czas uniwersalny":

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...

12b Prędkość i hamowanie - część 2 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 2 (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie