Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Czarny Wrzesień

Czarny Wrzesień

Czarny Wrzesień – radykalna palestyńska organizacja terrorystyczna powstała w 1970 roku jako komórka w obrębie Al-Fatah . Jej działacze stawiali sobie za cel pomszczenie tzw. czarnego września – działań odwetowych, podjętych przez króla Jordanii Husajna I po zamachu na jego życie. Zamach ten związany był z próbą wywołania przez Organizację Wyzwolenia Palestyny rewolucji w Jordanii, jednak zakończył się niepowodzeniem, a akcja wojsk króla przeciw obozom uchodźców palestyńskich zmusiła działaczy OWP do przeniesienia się do Libanu . Wraz z nimi Jordanię opuściły tysiące Palestyńczyków.

Masakra w Monachium

Podczas olimpiady w Monachium w 1972 organizacja Czarny Wrzesień uprowadziła 11 izraelskich sportowców. Dwóch z nich zabito w hotelu.

Powołano sztab kryzysowy, składający się z dwóch polityków i komendanta policji. Akcja była źle zaplanowana i przeprowadzona. Policjanci próbowali dostać się do hotelu, ale terroryści zauważyli ich w telewizji, gdyż teren nie został należycie zabezpieczony. Terroryści zażądali śmigłowca. Na lotnisku, zamiast ściągnąć profesjonalnych snajperów, ustawiono pięciu policjantów z miejscowego komisariatu, z czego dwóch było "przygwożdżonych" przez ogień pozostałych trzech. Kiedy policjanci oddali chybione strzały, rozpoczęła się strzelanina. Kiedy terroryści znaleźli się w beznadziejnej sytuacji, wysadzili śmigłowiec, w którym znajdowało się pozostałych dziewięciu sportowców. Był to błąd policji niemieckiej, gdyż śmigłowiec wysadzili terroryści, którzy nie zostali policzeni. Nie pomyślano, że w hotelu mogą znajdować się terroryści, których nie widać z okien.

Niepowodzenie tej akcji pokazało potrzebę utworzenia specjalistycznej jednostki antyterrorystycznej.

Po ceremonii żałobnej igrzyska były kontynuowane. Tę kontrowersyjną decyzję podjął Avery Brundage , który od zawsze starał się o apolityczność igrzysk olimpijskich. W swoim przemówieniu zamach porównał do pomysłu wycofania Rodezji z rozgrywek (również z powodów politycznych). Niektórzy komentatorzy przypominali jego poparcie dla poprzedniej olimpiady w Berlinie z 1936 roku (zorganizowanej przez III Rzeszę Niemiecką), inni natomiast uznawali jego decyzję za słuszną, uważając że impreza może być kontynuowana ku czci ofiar. Masakra została potępiona na całym świecie, a palestyński przywódca Jaser Arafat musiał się publicznie odżegnywać od wszelkich powiązań z tym zamachem .

Odpowiedź Izraela

Po tym akcie terroru Izrael zweryfikował swoją politykę "twardej ręki" wobec OWP i palestyńskich radykalnych ugrupowań, wybierając niejednokrotnie skrajne rozwiązania. Czarny Wrzesień stał się głównym celem izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad , w której obrębie stworzono specjalną komórkę, mającą na celu tropienie, pościg i likwidowanie organizatorów i uczestników zamachu. Oficjalnie "wojskowa" operacja Źródło Młodości , faktycznie była – prowadzoną przez przeszło siedem lat akcją Mossadu . Działając nawet na terytorium Libanu , w Bejrucie wyeliminowano przywódców Czarnego Września: Nassera i Najara, a następnie samego szefa operacyjnego organizacji – Ali Hassana Salemeha .

Ali Hassan Salemeh zginął w styczniu 1979 roku w zamachu bombowym, zorganizowanym przez izraelski oddział Bagnet – szturmowy , operacyjny oddział specjalny Mossadu działający w ramach operacji Źródło Młodości.

Na pogrzebie Ali Hassana Salemeha obecny był Jaser Arafat , który ostentacyjnie demonstrował swój sprzeciw wobec działań Mossadu trzymając na kolanach syna przywódcy Czarnego Września – Khaled al-Khalifa.


Inne hasła zawierające informacje o "Czarny Wrzesień":

Wag ...

Oddychanie komórkowe ...

I wiek ...

1484 ...

1499 ...

1972 Nixon ogłosił blokadę morską Północnego Wietnamu .palestyńska organizacja, uznawana za terrorystyczną, o nazwie " Czarny Wrzesień " porwała w Wiedniu , należący do linii Sabena , samolot pasażerski Boeing ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czarny Wrzesień":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Rośliny użytkowe (plansza 4) ...

Rośliny użytkowe (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie