Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kompania Missisipi

Kompania Missisipi

Kompania Missisipi – powszechna nazwa firmy udziałowej powstałej we Francji, gdy zakończyła sie rujnującą skarb wojna o hiszpańską sukcesję . Zyski z handlu transoceanicznego miały pokryć straty spowodowane wojną. Pomysłodawcą kupowania akcji, których cenę miały zabezpieczyć spodziewane zyski w Ameryce był szkocki ekonomista John Law .

W maju roku 1716 utworzono Banque Générale Privée ("Prywatny Bank Generalny"), który miał prawo emisji banknotów. Bank był prywatny, lecz 3/4 jego kapitału stanowiły rządowe obligacje i banknoty. W sierpniu 1717 Bank zakupił Kompanię Missisipi by pomóc w finansowaniu tworzenia francuskiej kolonii w Luizjanie .

W tym samym roku Kompania Missisipi wkroczyła na giełdę jako Compagnie d'Occident, której przyznano monopol na handel z Indiami Zachodnimi i Ameryką Północną. Bank z kolei zmienił swą nazwę na Banque Royale (Bank Królewski) w roku 1718 , oznaczało to, ze sam król gwarantował wypłacalność firmy.

Kompania wchłonęła inne firmy, takie jak: Compagnie des Indes Orientales, Compagnie de Chine i stała się "Stałą Kompanią Indyjską" (Compagnie Perpetuelle des Indes) z dniem 23 maja 1719 roku. Posiadała monopol handlu na wszystkich morzach. Akcje kompanii stały się rodzajem papierowego pieniądza nie znanego dotąd we Francji. Rezultatem spekulacji na gwałtownie rosnących w wartość akcjach było powstanie wielu fortun we Francji, a także w Wielkiej Brytanii, gdzie naśladowano doświadczenia francuskie tworząc równie monopolistyczną "Kompanię Mórz Południowych" ( South Sea Company ). A także w Holandii. W 1720 bank i kompanię połączono w jedną firmę a Lawa uczyniono Generalnym Kontrolerem Finansów ( Controller General of Finances ) by przyciągnąć inwestorów. Eksperyment Lawa był niezwykle udany, aż do momentu gdy okazało się, że kompanie nie przyniosą spodziewanych zysków i nie pokryją wartości akcji. Wówczas nastąpił krach.

Law spodziewał sie znacznie większych zysków z kompanii. Tak samo myśleli udziałowcy, którzy przekazywali sobie nawzajem opowieści o amerykańskim złocie [], po które wystarczy się schylić. W roku 1719 nastąpił kolejny boom inwestycyjny, który okazał się bańką spekulacyjną . W lutym roku 1720 płacono 10,000 liwrów za udziały, które w 1719 miały wartość 500 liwrów . Po osiągnięciu ceny 15,000 liwrów, ich wartość gwałtownie zaczęła spadać latem 1720 roku. W 1721 roku spadek wynosił już 97 %. Podobnej sytuacji doświadczyły Wielka Brytania gdzie mówiono o "pęknięciu bańki" ( South Sea Bubble ) i Holandia , gdzie rysowano karykatury przedstawiające " Handel powietrzem ".

Całkowite załamanie nastąpiło w 1720 , gdy przeciwnicy finansisty próbowali wymienić swe banknoty na złoto. Pod koniec roku Filip II Orleański zwolnił Lawa, który uniknąwszy rozszarpania przez Paryżan uciekł z kraju.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kompania Missisipi":

Akcja (prawo) ...

1731 ...

Kościuszko ...

Pionier (wojsko) ...

1664 ...

Tadeusz Kościuszko ...

1655 ...

1682 ...

Kanton (Chiny) ...

Traktat paryski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kompania Missisipi":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 12) ...

122 Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie