Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cytaty Przewodniczącego Mao

Cytaty Przewodniczącego Mao - na Zachodzie nazywane także Małą czerwoną książeczką – była "biblią" hunwejbinów w okresie rewolucji kulturalnej (1966-1976). Każdy Chińczyk był zobowiązany do jej studiowania, zachęcano do uczenia się jej na pamięć. Cytaty pełniły rolę pozdrowienia na ulicy, w pracy, czy podczas rozmowy telefonicznej, wypisywano je także na transparentach, fasadach domów, noszonych na piersiach znaczkach, a nawet na ramach rowerów.

Książeczka była wydawana od 1966. Zawiera przedmowę napisaną przez marszałka Lin Biao, który wcześniej wybierał cytaty do publikacji w dzienniku Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, jako wyraz kultu jednostki wobec Przewodniczącego Mao. Składa się z 33 rozdziałów, które zawierają 427 cytatów wybranych z artykułów, książek i przemówień Mao Zedonga, którego portret znajduje się na jednej z pierwszych stron książeczki, a w niektórych wydaniach również na okładce. Książeczka wydawana była oryginalnie w formacie A6, aby można było zawsze nosić ją przy sobie.

W Chinach wydano nawet do miliarda egzemplarzy "Cytatów...", co sytuuje je na drugim miejscu po Biblii wśród książek o największym nakładzie w historii. Ideologiczne znaczenie książeczki w Chinach spadło po 1978. Obecnie wydania czerwonej książeczki oraz przedmioty opatrzone pochodzącymi z niej cytatami są obiektem zainteresowania kolekcjonerów, a ich ceny na rynku systematycznie rosną.

Książeczka ta wydana została w Pekinie także w języku polskim w 1968 i 1972 i była rozdawana w Polsce przez chińską ambasadę.


Inne hasła zawierające informacje o "Cytaty Przewodniczącego Mao":

Nadciśnienie tętnicze ...

Vytautas Landsbergis ...

1972 ...

Antanas Smetona ...

Bierutowice ...

Duma ...

1951 ...

Stepan Bandera ...

1969 ...

Gordon Allport ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cytaty Przewodniczącego Mao":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 16) ...

Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie