Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cylicja

Cylicja - (gr. Κιλικία, Kilikia) - historyczna kraina w południowo-wschodniej Azji Mniejszej, obecnie terytorium Turcji. Cylicja dzieliła się na dwie części: Cilicia Trachea i Cilicia Pedias. Cilicia Trachea (asyryjskie Khillaku, od którego pochodzi nazwa Cylicji) była surowym rejonem górskim uformowanym przez góry Taurus. Skaliste przylądki nadawały się znakomicie do budowy naturalnych portów, w których często znajdowali schronienie piraci. W starożytności pokryta gęstym lasem, który dostarczał budulca dla stoczni. Cilicia Pedias leżała we wschodniej części Cylicji i prócz terenów górskich kształtowały ją nadmorskie równiny. Przez Cylicję biegł perski szlak królewski, który łączył Anatolię z Syrią i wybrzeżem cylicyjskim.

Kolejno pod panowaniem Hetytów, Asyrii, Persji i monarchii Seleucydów, później Grecji, Rzymu i Bizancjum. Stolicą Cylicji był Tars, a ważniejszymi miastami: Korakesion, Hamaria, Seleukeja, Selinunt. Cylicja była słynna z hodowli kóz (z ich sierści wyrabiano tuniki cylicyjskie, a także z uprawy winorośli, oliwek oraz zboża). Mieszkańcy Cylicji zajmowali się głównie handlem morskim.


Inne hasła zawierające informacje o "Cylicja":

Kraina historyczna ...

Echidna ...

Mopsuestia ...

Szymon Słupnik ...

Oblężenie Antiochii ...

Nicefor II Fokas ...

Diodor z Tarsu ...

260 ...

Cesarstwo Bizantyńskie ...

Publiusz Serwiliusz Watia Izauryjski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cylicja":

030a Wyprawy Krzyżowe (plansza 18) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie