Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cybernetyka

Cybernetyka

Cybernetyka (gr. kybernetes "sternik; zarządca" od kybernán "sterować; kontrolować") – nauka o systemach sterowania oraz związanym z tym przetwarzaniu i przekazywaniu informacji ( komunikacja ).

Chris Lucas: "Cybernetics is the science of effective organization, of control and communication in animals and machines." (Cybernetyka jest nauką o efektywnej organizacji, mechanizmach kontroli i komunikacji u zwierząt i maszyn)

Uważa się, że w obecnym znaczeniu pierwszy terminu tego użył André Marie Ampère w Eseju o filozofii nauki, albo analitycznym przedstawieniu naturalnego podziału wiedzy ludzkiej, choć jeszcze starożytni Grecy rozszerzyli znaczenie poza sterowanie statkiem. W języku polskim po raz pierwszy u filozofa Bronisława F. Trentowskiego w pracy Stosunek filozofii do cybernetyki, czyli sztuki rządzenia narodem z 1843 roku.

Cybernetyka analizuje (odnajduje) analogie (homologie) między zasadami działania organizmów żywych, układów społecznych (społeczności) i maszyn ( holizm ), odkrywa ogólne prawa wspólne dla różnych nauk i umożliwia przenoszenie tych praw z jednej dziedziny na drugą; jest więc nauką interdyscyplinarną, znajdującą wiele zastosowań praktycznych. Uznaje się ją często za jeden z nurtów w tzw. badaniach systemowych.

Za twórcę cybernetyki jako samodzielnej dyscypliny naukowej uważa się amerykańskiego matematyka Norberta Wienera . Jego praca Cybernetics or Control and Communication in the Animal and the Machine, wydana w 1948 roku, jest klasycznym dziełem w tej dziedzinie. Wiener dowiedział się o tym, że termin Cybernetyka został wcześniej zaadaptowany przez Ampera dopiero po wydaniu tej pracy. Jej tytuł "Cybernetyka czyli sterowanie i komunikacja w zwierzęciu i maszynie" był przez wielu autorów traktowany jako pierwsza definicja cybernetyki.

Przedstawiciele polskiej szkoły psychocybernetyki i cybernetyki społecznej , m.in. Marian Mazur i Józef Kossecki , naukę o sterowaniu definiowali jako cybernetykę.

Cybernetykę można podzielić na dwie gałęzie:

  • Cybernetykę teoretyczną, która bada ogólne zasady działania systemów bez odwoływania się do konkretnych obiektów fizycznych. Powstała na pograniczu biologii i matematyki, czerpiąc z wielu odrębnych dziedzin jak:
  • Cybernetykę stosowaną, która zajmuje się praktycznymi zastosowaniami ogólnych praw cybernetyki teoretycznej. Jej najważniejsze działy to:
    • cybernetyka techniczna – automatyczne sterowanie maszynami, procesami technologicznymi
    • cybernetyka ekonomiczna – automatyzacja i optymalizacja diagnostyki, planowania i zarządzania
    • cybernetyka społeczna – wykorzystanie praw cybernetyki w naukach społecznych
    • biocybernetyka – wykorzystanie praw cybernetyki w biologii i medycynie

W maju 1962 roku w Warszawie powstało Polskie Towarzystwo Cybernetyczne - [1] . Od 1994 roku we Wrocławiu w środowisku tamtejszej politechniki działa konkurencyjne Polskie Towarzystwo Systemowe.

Krytyka cybernetyki

Jakiekolwiek sterowanie manipulacyjne (pod)systemem złożonym, którego zachowania nie jest się w stanie zasymulować czy przewidzieć i wówczas doń dostosować; należy rozpatrywać w kategoriach ograniczania stopni swobody całego systemu - co powoduje spadek bezpieczeństwa tego systemu z powodu powstawania: wąskich gardeł , podatności na rezonansowe awarie (w przypadku sterowania długoterminowego), a więc powinno stosować się wyłącznie czasowo względem podsystemów wątpliwych etycznie, antyhumanistycznych lub kolizyjnych. W skali makro np. do czasu zdjęcia klauzuli systemu uważanego za kontrowersyjny przez społeczności międzynarodowe . Sterowanie złożonym systemem (zdefinowanym powyżej) może być rozważane jako uzasadnione naukowo do zablokowania groźnych kontrowersji, powstrzymania wyniszczania zasobów ludzkich i nie powinno być nadużywane, gdyż także szkodzi bezpieczeństwu populacji ludzi.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cybernetyka":

Sprzężenie zwrotne ...

System autonomiczny (cybernetyka) ...

Marian Mazur (naukowiec) ...

Łysenkizm ...

System autonomiczny w Internecie - sieć lub grupa sieci pod wspólną administracyjną kontrolą. System autonomiczny (Cybernetyka) - w cybernetyce - system mający zdolność sterowania się oraz zdolność ...

Cybernetyka społeczna ...

Cybernetyka Cybernetyka (gr. kybernetes "sternik; zarządca" od kybernán "sterować; kontrolować") – nauka o ...

Ludwig von Bertalanffy ...

Norbert Wiener ...

Stanisław Lem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cybernetyka":

Podstawy informatyki - podstawowe pojęcia, systemy liczbowe - część I (plansza 2) do modelowania i zarządzania procesami różnego rodzaju. Tak sformułowana informatyka rozumiana jest jako Cybernetyka. Cybernetyka (gr. kybernetes sternik; zarządca od kybernán sterować; kontrolować) – nauka o ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie